Tarihi İpekyolu 8 Eylül’de yeniden canlanacakTarihi İpekyolu 8 Eylül’de yeniden canlanacak :Avrupa’ya ihracatta ihracatçıları rahatlatacak demiryolu çözümü uygulamaya konuldu. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde başlayan Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonları (BALO) projesi sayesinde ihracat ürünleri artık Avrupa’ya demiryolu ile de ulaştırılacak. Proje kapsamında ilk tren 8 Eylül’de Manisa’dan Münih’e hareket edecek. Tren önce haftada 2 defa Münih ve Köln’e gidecek. Yükler Manisa’dan Köln’e 12 günde ulaşacak. TOBB’un hedefi, proje ile Anadolu’dan Avrupa ve İskandinavya’ya ve devamında Pakistan treni ile bağlantı sağlayarak, Orta Asya ve Uzak Doğu’ya demiryolu ile yük taşıma faaliyetlerine başlamak.

TOBB, Büyük Anadolu Lojistik Projesi ile ilgili açıklama yaptı. Açıklamada; nakliye masrafları rekabet gücünü azalttığı için Anadolu’da üretilen malların Gümrük Birliği’ne giremediğini belirten TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, BALO Projesi ile bu problemi çözeceklerini söyledi. Bu çerçevede ilk yük treninin 8 Eylül’de Münih’e hareket edeceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Artık, sanayicilerimiz ürünlerini demiryolu taşımacılığıyla, daha uygun navlunlarla Avrupa’ya yollayacaklar. Anadolu’nun farklı illerinden Bandırma’ya tarifeli olarak gidecek trenler, Marmara Denizini geçerek Tekirdağ’a ulaşacaklar. Tekirdağ’dan itibaren Avusturya Devlet Demiryolları ile yaptığımız iş birliğiyle yüklerini Münih ve Köln’e ulaştıracaklar.” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, zamanla diğer Avrupa ülkelerine de yük taşımacılığının başlayacağını ifade etti. Proje ile sanayicinin rekabet gücünü artırmayı hedeflediklerini aktaran Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

“Bugüne kadar Anadolu sanayicisi, ürünlerini ulaşım sorunları ve sistem olmaması nedeniyle demiryolundan Avrupa’ya ulaştıramıyordu. Özellikle nakliye masrafları, Anadolu’daki sanayicimizin rekabet gücünü engelliyor. Avrupa Birliği ile Gümrük Birliği anlaşması olmasına rağmen, bu avantajı sadece batı bölgesindeki illerimiz kullanabiliyor. İstanbul, ihracatının yüzde 51’ini, İzmir yüzde 61’ini, Bursa yüzde 78’ini Avrupa’ya yaparken; Anadolu’nun ortasındaki Konya yüzde 33’ünü, Gaziantep ise sadece yüzde 24’ünü Avrupa’ya yapabiliyor. Proje ile Anadolu’nun bazı illerinde yük toplama merkezleri kuracağız. Batı ile Anadolu’daki sanayicimiz arasında kilometrelerce uzaklık farkına rağmen, Almanya’ya gidecek bir TIR hacmindeki yükün navlun farkı ortalama olarak 125-200 Euro’ya kadar düşecek. Böylelikle yabancı yatırımcı, lojistik sorunlarını çözmeye başlayan Anadolu’ya daha çok ilgi gösterecek, yeni yatırımlar ile bölge, katma değeri yüksek ihraç ürünleri satar durumuna gelecektir. Hedefimiz; tarifeli blok tren taşımaları organize ederek, Anadolu’dan Avrupa ve İskandinavya’ya ve devamında Pakistan treni ile bağlantı sağlayarak, Orta Asya ve Uzak Doğuya demiryolu ile yük taşıma faaliyetlerine başlamak. İpekyolu’nu canlandırmak istiyoruz. Oradan gelen hammaddeleri de Türkiye ve diğer ülkelere taşıyacağız.”

BALO AŞ’nin güçlü bir ortaklık yapısı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu’nun verdiği bilgiye göre şirketin ortaklarını TOBB ve üyesi 51 oda, 24 borsa ile 15 organize sanayi bölgesi, UTİKAD ve UMAT oluşturuyor. Yük katarları; yüzde 30 daha fazla yük alan 45 Hc konteynerlerden teşkil edecek. 2014 başında haftalık karşılıklı 5 blok tren olacak. 350 konteyner 875’e çıkacak. Avrupa’da varış noktası 4’e çıkacak. Bu arada sisteme 2 tren feribotu da katılacak.

Kaynak : www.mersinim.net

Reklamlar