Türk Konseyi “Uzakları Yakın Etmek” İçin Toplanacak

Türk Konseyi “Uzakları Yakın Etmek” İçin Toplanacak :Cumhurbaşkanı Gül’ün katılımıyla 15-16 Ağustos’ta Azerbaycan’ın Gebele kentinde gerçekleştirilecek Türk Konseyi 3. Zirvesi’nde, ulaştırma ve bağlantı konular masaya yatırılacak -Türk Konseyi Genel Sekreteri Akıncı:”Bütün Hazar geçişi üzerinde durduk. Orta Asya’dan çıkan bir kamyon İran’dan, Rusya’dan geçmek yerine Hazar geçişini kullanarak gelsin”-“Amacımız, önce fiziki olmayan engellerin kaldırılması daha sonrası için de hem karayolu hem demiryolu için altyapı çalışmaları devam ediyor.


Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) üyesi Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye, somut işbirliğinin gelişmesinde büyük önem taşıyan ulaştırma alanında atılabilecek adımları görüşmek üzere bir araya gelecek.

Türk dili konuşan ülkeler arasında kapsamlı işbirliğini teşvik amacıyla, 1992 yılından beri toplanan “Türkçe Konuşan Devletler Devlet Başkanları Zirveleri” sürecinin uzantısı olarak, 2009 yılında kurulan Türk Konseyi’nin 3. Zirvesi, Azerbaycan’ın Gebele kentinde 15-16 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Önceki yıllardaki gibi bu yıl da yeni bir işbirliği temasıyla gerçekleşecek zirvede, Türk dünyası için yeni kapılar açacak olan “ulaştırma” ve “bağlantı” kavramları masaya yatırılacak.

Konuyla ilgili uzman grupların yürüttüğü çalışmaların ve ilgili bakanların bir araya geldiği toplantıların ardından dışişleri bakanları 15 Ağustos’ta, devlet başkanları ise 16 Ağustos’ta bir araya gelecek. Cumhurbaşkanı Gül de, zirve toplantısına katılmak ve çeşitli görüşmelerde bulunmak üzere yarın Azerbaycan’a gidecek.
Bakü, Aktau ve Samsun kardeş liman

Zirve hazırlıkları kapsamında, geçen ay Bakü’de toplanan ulaştırma bakanları, bir işbirliği protokolü ve mutabakat zaptı imzaladı. Mutabakat zaptıyla, Bakü, Aktau ve Samsun limanları arasında kardeş liman ilişkisi kuruldu. Toplantıda, ortaya çıkabilecek sorunların çözümlenmesiyle yetkili bir koordinasyon kurulunun oluşturulması da kararlaştırıldı. Doğu-batı ulaştırma koridorunda Hazar geçişli taşımacılığın teşvikinin, ikili ticaretin artmasına ve ülkelerin transit potansiyelinin ortaya çıkmasına katkı vermesi bekleniyor.

Zirve kapsamında ele alınacak önemli başlıklardan birini de gümrük alanındaki çalışmalar oluşturuyor. Gümrük idareleri başkanlarının Nahçıvan ve İstanbul’da bir araya geldiği toplantılarda, “Tek Pencere” sistemi kapsamında gümrük işlemlerinin kolaylaştırılmasına yönelik zeminin hazırlanmasına çalışılıyor.

Söz konusu kararlar ile yıl boyunca diğer alanlara ilişkin alınan kararlar Gebele Zirvesi’nde cumhurbaşkanlarının onayına sunulacak. Zirve sırasında üye ülkelerin dışişleri bakanlıkları arasında da işbirliği protokolü imzalanması bekleniyor.
Çin’den Avrupa’ya kesintisiz ulaşım

Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türk Konseyi çalışmalarının, öncelikle, varsa sorunları ortadan kaldırmaya, sonra da işbirliğini daha ileri noktaya taşımaya odaklı yürütüldüğünü dile getirdi.

Bu çerçevede, “darboğaz” olarak tanımladığı ulaştırma alanında karşılaşılan sorunların çözümünün büyük önem taşıdığını ifade eden Akıncı zirve teması olarak seçilen alanda işbirliğinin geliştirilmesi için çalışıldığını anlattı.

Ulaştırma bakanlarının işbirliği protokolü imzaladığını ve Ulaştırma Koordinasyon Kurulu kurulduğunu hatırlatan Akıncı şunları kaydetti:

“Bütün Hazar geçişi üzerinde durduk. Orta Asya’dan çıkan bir kamyon İran’dan, Rusya’dan geçmek yerine Hazar geçişini kullanarak gelsin. Amacımız, önce fiziki olmayan engellerin kaldırılması. Daha sonrası için de hem karayolu hem demiryolu için altyapı çalışmaları devam ediyor. Daha önceden de Bakü-Aktau liman yetkililerini bir araya getirmiştik işbirliği için. Orada düzenli bir feribot servisiyle Orta Asya ile Türkiye arasındaki trafiğin hem transit hem de ikili ticaret için en etkili biçimde işlemesini amaçlıyoruz.”

Aktau’dan Bakü’ye feribot seferlerinin düzenli olarak yapılması, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu’nun tamamlanması ve Marmaray Projesi’nin hayata geçmesiyle Çin’den yüklenen bir malın kesintisiz bir şekilde Avrupa’ya kadar gidebileceğini ifade eden Akıncı, gümrük sorunlarının da ulaşımı olumsuz etkilediğini bildirdi. Orta Asya’dan çıkan bir kamyonun Türkiye’ye gelirken ortalama hızının 17 kilometre olarak tespit edildiğine işaret eden Akıncı, bu hızla kar edilmesinin mümkün olmadığını, bu rakamın saatte en az 60 kilometreye çıkması gerektiğini söyledi.

Kaynak : haberciniz.bizsohbet


İlk yorum yapan olun

Yorumlar