Uçak ve Hızlı Trenlere Parça ÜretiyorlarUçak ve Hızlı Trenlere Parça Üretiyorlar :Trabzon’da yaklaşık 37 yıldır döküm sektöründe faaliyet gösteren ve 450 kişiye istihdam sağlayan firma, uçak ve hızlı trenler için parça üretiyor.

Hekimoğlu Otomotiv Yedek Parça Sanayi Nakliyat ve Ticaret AŞ’nin İcra Kurulu Üyesi ve Satış Direktörü Armağan Başar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, döküm ve döküm işleme alanında faaliyet gösterdiklerini söyledi.

Müşterilerin talebine göre yarı montajlı ya da montajlı ürünleri yatay kalıplar kullanarak hazırladıklarını belirten Başar, “Müşteri odaklı çalışıyoruz. Tasarımları müşteriye ait olmak üzere 400’e yakın parça üzerinde çalışıyoruz. Başta otomotiv sektörü olmak üzere iş makineleri ve tarım makinelerinin yürüyen aksamlarına yönelik üretim yapıyoruz” dedi.

Başar, yılda yaklaşık 65 bin ton döküm kapasitesine ulaştıklarını vurgulayarak, “Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Güney Amerika ve Güney Afrika’da 30’u aşkın ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. İhracatımızı Almanya ağırlıklı yapıyoruz” diye konuştu.

Bir süredir, çalıştıkları alanı genişletmek için uçak ve hızlı tren parçası üretimi üzerine proje hazırladıklarını da ifade eden Başar, şöyle devam etti:

“Firma olarak son dönemde uçak ve hızlı trenlerin yürüyen aksamları, özellikle de fren sistemlerine yönelik parça üretimine başladık. Bu çalışmamız kapsamında destek almak için Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı’na proje sunduk. Karadeniz’den dünyaya uçak ve hızlı tren parçaları üretimi projemiz DOKA’nın İmalat Sanayi Mali Destek Programı kapsamında kabul edildi. DOKA’nın sağladığı destekle döküm sektöründe dünya genelinde kullanılan son teknolojiyi yakalamayı amaçlıyoruz. Bu noktadan hareketle DOKA’dan sağlanan gelirle üretimde kullanılmak üzere cihaz alındı. Bu tür projeler çalışmamızın en azından bir bölümünü gerçekleştirebilmemiz için faydalı oluyor.”

Başar, dünya çapında tanınan büyük firmalar için hazırladıkları uçak ve hızlı tren parçalarını, bu firmaların merkezlerinin bulunduğu ülkelere ihraç ettiklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Firma olarak her zaman ilkleri yapmaya çalışıyoruz. Trabzon, yurt dışı rakiplerimize göre konum olarak uzak bir noktada ama firma olarak bu mesafeyi hiçbir zaman dezavantaj olarak değil, avantaj olarak gördük ve bu yönde kullandık. Yaptığımız kaliteli döküm ve yeni teknolojileri takip etme hızımız sayesinde çok olumlu sonuçlar alıyoruz. Müşterilerimize kaliteli ve zamanında sevkiyat yaptığımız için de önümüzde engel kalmıyor. Müşterilerimize ve ülkemize daha iyi nasıl hizmet edebilirizin çalışması içindeyiz.”

Başar, uçak ve hızlı tren sektörüne parça üretime çalışmalarının ivme kazanarak devam ettiğini kaydetti.

Kaynak : www.beyazgazete.com

Reklamlar