Ulaşımda sessiz dönem başlıyorUlaşımda sessiz dönem başlıyor :Kara, hava ve demiryolu ulaşımının “gürültü envanteri” çıkarılacak .Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kara ve hava trafiğindeki gürültü için düğmeye bastı. Bakanlık 14 ildeki karayolları ile 5 büyük havalimanının mercek altına aldı. Seçilmiş alanlar için gürültü haritaları yıl sonuna kadar hazırlanacak. Bu haritalardan elde edilecek veriler sonucunda da “Gürültü Eylem Planı” hazırlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın gürültü kirliliğiyle mücadele kapsamında bir süredir üzerinde çalıştığı “Gürültü haritaları” projesinde sona yaklaşıldı. Bu kapsamda kara, hava ve demiryolu taşımacılığının yoğun olduğu iller mercek altına alındı.

“Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Yönetimi Yönetmeliği” uyarınca çalışmalarına hız verilen “gürültü haritaları” nüfusun ne kadarının trafik ve sanayiden kaynaklı gürültüden rahatsız olduğunu saptamayı hedefliyor. Karayolu trafiği ve sanayi alanları kapsamında 14 ilde toplam 4 bin 766 kilometrekarelik alanda haritalandırma faaliyetleri sürdürülüyor. Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş’taki 5 bin kilometrekareye yakın alanın gürültü haritalarından bu illerdeki belediyeler sorumlu olacak. Bu illere ek olarak Sakarya, Yalova, uşak, Gaziantep, Konya, Mersin, Samsun, Diyarbakır gibi illerde karayolları için harita oluşturulmasında ise Karayolları Genel Müdürlüğü devreye girecek.

HAVALİMANLARI DA ÖLÇÜLECEK

Oluşturulacak gürültü haritalarının kapsamında havalimanları da bulunuyor. Bu kapsamda yılda 50 binden fazla iniş ve kalkışın yapıldığı Esenboğa, Atatürk, Sabiha Gökçen, Adnan Menderes ve Antalya Uluslararası Havalimanı’nın gürültü haritası yıl sonuna kadar tamamlanacak. Öte yandan bazı demiryolu hatları da gürültü haritalarına dahil edilecek.

EYLEM PLANI HAZIRLANACAK

Bakanlık, haritalardan elde edilecek veriler ışığında, Gürültü Kirliliği Eylem Planı oluşturarak devreye sokacak.

Kaynak : www.aksam.com.tr

Reklamlar