Ulaştırma şurası İzmir’i konuşacakUlaştırma şurası İzmir’i konuşacak :ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 5-7 Eylül 2013 tarihleri arasında “Herkes İçin Ulaşım ve Hızlı Erişim” sloganıyla İstanbul’da gerçekleştirilecek olan 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası, İzmir için ayrı bir önem taşıyacak.

Karayolu, demiryolu, denizcilik, havacılık ve uzay teknolojileri, haberleşme, boru hatları ve kent içi ulaşımdan oluşan yedi ayrı sektörün masaya yatırılacağını şurada İzmir ulaşımının 2035 vizyonu oluşturulmaya başlanacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’in son yıllarda ulaşım konusunda yapılan yatırımların odak noktası olması nedeniyle şuranın en çok konuşulan illerinden biri olacağını dile getirdi.
Şuranın, denizcilik, ulaşım, havacılık, haberleşme gibi alanlarda gelecek 10 yıllık hedeflerin yeniden gözden geçirilmesine imkan sağlayacağını belirten Yıldırım, “Önümüzdeki 10 yıllık dönem için daha önce belirlediğimiz hedeflerde nerede olacağımız görmekle kalmayacağız. Yeni hedefler belirleyeceğiz ve Türkiye’nin 2023 ulaşım politikasını şekillendireceğiz” dedi.

16 proje başladı
İzmir için belirledikleri 2023 hedeflerinde şimdiden 16 projenin başlatıldığına dikkat çeken, bu dev yatırımların masaya yatırılacağını anlatan Bakan Yıldırım, “Belirlediğimiz 35 projenin büyük bölümünü 2020 yılına kadar zaten tamamlamış olacağız. İzmir, Türkiye’nin kalbi yapılacak yatırımları burada bırakamayız. İzmir’i tekrar Avrupa’nın en önemli limanı ve en önemli lojistik merkezi yapacak yatırımlarımızın devamını getirmeliyiz. Bu şurada da İzmir için daha ne yapabilirizin cevabını arayacağız” diye konuştu.

Neler gürüşülecek
Şurada İzmir-Ankara ve İzmir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hatlarının yanı sıra İzmir-İstanbul Otoyolu, Kuzey Ege Limanı, Kemalpaşa Lojistik Köyü gibi yatırımların tamamlayıcısı nitelikte olan tüm projelerin Şura’da gündeme geleceğini ifade eden Bakan Yıldırım, “İzmir için 2023 yılına kadar yapacağımız yatırımlarda durumumuzu 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası’nda göreceğiz. Ayrıca yaptığımız bu yatırımların devamı olacak, tamamlayıcısı olacak ne gibi yatırımlar yapabılırız gözden geçireceğiz. Yani bu şurada İzmir’i 2023 yılında nerede göreceğimizi planlamakla kalmayacağız, 2035’e yönelik İzmir vizyonumuzu da bir anlamda oluşturmaya başlayacağız” dedi.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

 

Reklamlar