Yerli tramvay İpekböceği önce kum torbası sonra yolcu taşıyacak

Yerli tramvay İpekböceği önce kum torbası sonra yolcu taşıyacak :Bursa’da üretilen Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği, 19 bin 740 kilo ağırlığındaki kum torbalarıyla bir ay test sürüşüne tabi tutulacak. Ardından İpekböceği Heykel Garaj T1 hattında yolcu taşımaya başlayacak.

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında Durmazlar Firması tarafından üretilen ve test sürüşlerine iki gün önce başlanan Türkiye’nin ilk yerli tramvayı ‘İpekböceği’ yaklaşık 38 tonluk boş ağırlığı ile testlerden başarı ile geçti. Hat üzerinde yaşanabilecek aksaklıkların görülmesi amacıyla yapılan testler sırasında bazı bölgelerde rayların 2-3 milimetre kalınlığında ziftlerle kaplandığı ve bu tabakanın izolasyon görevi görüp, akım döngüsünü engellemesi nedeniyle aracın güçten düştüğü gözlendi. Bunun üzerine çalışmaları başlatan ekipler, ziftle kaplanan rayları temizledi. Yaklaşık 6,5 kilometrelik hattın temizlenmesinin ardından tramvay kesintisiz 5 turu sorunsuz bir şekilde tamamladı.

Test sürüşlerini yakından takip eden Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de dün gece vatman koltuğuna oturduğu yerli tramvayı, Atatürk Caddesi’ne kadar çıkardı. Yerli tramvayın Bursa projesi değil bir Türkiye projesi olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “İpekböceği, Türk mühendisliğinin geldiğini noktayı gösteren önemli bir eser. Devam eden test sürüşlerinde görülen aksaklıklar hemen gideriliyor. Şu ana kadar önemli bir sorun yaşanmadı. Boş olarak yapılan sürüşlerin sorunsuz tamamlandığını söyleyebiliriz. Şimdi kum torbalarıyla testler yapılacak ve 1 ay sonra da yolculu seferleri başlatacağız. Şimdiden Bursa’mıza hayırlı olsun.” dedi.

Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın, test sürüşleri sırasında tramvayın bazı noktalarda durmasının, kasıtlı olarak sosyal medyada çarpıtıldığını belirterek, Bursa’da projenin başarısızlıkla sonuçlanmasını arzulayan bir gurup olduğunu iddia etti. Tramvayın belli noktalarda durmasını teknik olarak açıklayan Aydın şunları kaydetti: “Kataner sistemde, üst kablodan alınan enerji tekerler vasıtasıyla raylara verilir. Akım döngüsü bu şekilde sağlanır. Ancak yol asfaltlama çalışmalarının ardından bazı bölgelerde rayların üzeri zift ile kaplanmış. Üzerinden araçların da geçmesiyle buralarda 2 – 3 milimetreye varan tabakalar oluşmuş. Bu bölgelerde akım döngüsü tam olarak sağlanmadığından araç güçten düşüyor. Bu noktalarda temizlikler yapıldı ve bu duraksamanın ardından tramvay sorunsuz olarak tam 5 tur attı. Ancak bu projenin başarısızlıkla sonuçlanmasını bekleyen bir grup var ki, tramvayın durduğunu görünce sevinçle sosyal medyada ‘tramvay yolda kaldı’ diye duyurular yaptılar. Oysa yarım saat daha bekleselerdi tramvayın sorunsuz bir şekilde yoluna devam ettiğini göreceklerdi.”

SABUNLU RAYLARDA TEST EDİLDİ

Uluslararası sertifikasyon kuralları gereği test pistinde tüm testlerin yapıldığını hatırlatan Aydın, “Test sırasında eğimli bölgeler özel bir sabunla kaplanıp, hem çıkış hem de inişte durma kabiliyeti inceleniyor. Bizim ürettiğimiz tramvay çift motor grubuna sahip olmasına rağmen, bu testi tek motor grubunu kullanarak geçti. Sabunla kayganlaştırılan raylarda tüm hava koşulları simule edildi. Yani kar, kış, yağmur gibi her türlü hava koşullarında tramvayımız sorunsuz bir şekilde işleyecek. Normal hatta yaptığımız denemelerde de yüzde 8 eğimde çıkış ve duruşlarda hiçbir sorun yaşamadık. Saatte maksimum 70 kilometre olan hızı emniyet açısından 50 kilometre ile sınırlandırdık ve şimdi 19 bin 740 kilo kum torbası koyarak tam dolu ağırlıkta testleri yapacağız. Uluslararası kurallar gereği bu test 1 ay sürecek. Bu testlerin başarıyla tamamlanmasının ardından da yolculu seferler başlayacak.” diye konuştu.

BAŞARIYI GÖLGELEMESİNLER

Yerli tramvayın Türk mühendisliğinin gururu olduğunu ifade eden Aydın şöyle devam etti: “Bursaray hattında kullanılan vagonlar Alman Bombardier firması tarafından üretildi. Bu araçlar Bursa’ya geldiğinde tam 4 ay test edildi. Hatta araçlar geldiğinde klimalar çalışmadı, kapılar kendiliğinden açılıp, kapandı. Bazılarının fren sisteminde sorunlar yaşandı. Oysa Türk mühendislerinin ürettiği araç, henüz testlerin ikinci gününde gölgelenmeye çalışılıyor. Bunu anlamak mümkün değil. Aracın çalışmaması için fırsat kollayan bir grup var. Ancak şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki testlerimiz 1 ay sürecek ve merak eden halkımız hattımızın çevresinde durabilir. Yerli tramvayın Bursa caddelerini nasıl sorunsuz bir şekilde turladığını herkes 1 ay boyunca görecek.

Kaynak : www.haber3.com

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Çar 13

İhale İlanı : Yemek Hizmeti Alınacaktır

Kasım 13 @ 10:00 - 11:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Çar 13

İhale İlanı : Akü Satın Alınacaktır

Kasım 13 @ 11:00 - 12:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar