Aksaray Marmarayın açılmasıyla İstanbul’un en değerli noktalarından biri olacakAksaray Marmarayın açılmasıyla İstanbul’un en değerli noktalarından biri olacak : Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Aksaray’da yenileme projesini hayata geçireceklerini söyledi. Demir “Tamamen turizm alanı olacak. Yenilendiğinde değer artışı 1 iken 5’e çıkacak” ifadelerini kullandı.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Marmaray ile İstanbul’un en değerli geçiş noktalarından biri olacak Aksaray’da yenileme projesini hayata geçireceklerini söyledi. Demir “Tamamen turizm alanı olacak. Yenilendiğinde değer artışı 1 iken 5’e çıkacak” dedi”

29 Ekim’de açılması planlanan Marmaray projesinin devreye girmesiyle İstanbul’un ulaşımında merkez üssü haline gelecek Fatih’te projenin giriş-çıkış noktasında kalacak Aksaray bölgesinin dönüşümü için düğmeye basıldı. Belediye, Bakanlar Kurulu kararıyla yenileme alanı olarak belirlenen bölgenin gerçek değerini bulması için İSKİ binası arkasındaki otel yoğunluğu olan ilk etapta 80 bin metrekarelik arazide bina sahipleriyle anlaşarak yapıları yıkıp yeniden yapacak.

PROJE BEDELİNİ SAHİPLERİ ÖDEYECEK
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Şu anda burası gece âlemlerinin yapıldığı yer olarak biliniyor.
Yapılan operasyonlarla, olumsuz imajıyla tanınıyor. Şu anki görüntüsüyle atıl kalmış. Oysa burası Marmaray’m hayata geçmesiyle İstanbul’un en değerli noktalarından bir tanesi olacak. İstanbul’un en büyük turizm yenileme projesini hayata geçireceğiz” diye konuştu. Demir projenin iki yıl içerisinde tamamlanacağını ifade etti.

Adı geçen bölgenin 12 adadan oluştuğuna dikkat çeken Mustafa Demir, “Burası tamamen turizm alanı olacak. Yeraltında otopark olacak. Şu anda çöplük olarak kullanılan ortak alanlarda kafeteryalar, mağazalar, dinlenme alanları yer alacak. Bunların birinci katları mağazalardan oluşacak” dedi. Gelinen noktada İSKİ’nin arkasındaki dönüşüm için projeyi tamamen kendilerinin yapacağını söyleyen Mustafa Demir, sözlerine şöyle devam etti: “Zaten yıkılıp yeniden yapıldığında değer artışı bir iken 5’e çıkacak. Değer artışı söz konusu olduğunda harcanan paranın hiçbir önemi yok. İlk etapta inşaat alanı 190 bin metrekare, toplam alanı ise 80 bin metrekare. 100 metrekaresinin fiyatı 7-10 bin dolar arasında değişiyor. Bu bir projeyle desteklendiği zaman hayal edilemeyecek şeyler konuşacağız”

Bölgeye yeni alışveriş merkezi yapılmasının yerine, Fatih sınırları içerisinde kalan Kapalıçarşı, Mahmutpaşa, Tahtakale, Yeşildirek, Sultanhamam, Laleli gibi tarihi ticaret bölgelerinin önemini ortaya çıkardıklarını anlatan Mustafa Demir, “Zaman içerisinde AVM’lerin kapalı ortamlarından insanların rahat ve özgür bir biçimde tarihi soluyacakları bu mekânlara tekrar ilginin artacağını düşünüyoruz. Tarihi Yarımada’da AVM yapma gibi bir niyetimiz yok. Aksine insanları kapalı mekanlardan çıkartacağız. Ama geleneksel ticaretin önünü açmak için bu dükkânları ortaya çıkarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.mgdtv.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.