Avrupa Adalet Divanı devrim gibi bir karar aldıAvrupa Adalet Divanı devrim gibi bir karar aldı :Kötü hava koşulları, toprak kayması ve grev nedeniyle seferleri geçikmeli gerçekleştiren AB üyesi ülkelerin demiryolu şirketleri, yolcuların zararının bir kısmını karşılamak zorunda kalacak.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerde artık trenler, gecikmeli seferlerde yolcularına para ödemek zorunda.

Avrupa Adalet Divanı, AB üyesi ülkelerdeki demiryolu şirketlerinin gecikmeli seferler için kötü hava koşulları, toprak kayması ve grev gibi bahaneler öne sürmesinin yolunu kapattı.

Avrupa Adalet Divanı, kötü hava koşulları, grev ve toprak kayması gibi nedenlerle seferini 1 ile 2 saat gecikmeli gerçekleştiren trenlerin, yolculardan aldığı ücretin dörte birini geri ödemesine karar vardı.
Haberin devamı ↓reklam

Avrupa Adalet Divanı’nın kararına göre, 2 saatten fazla gecikmeli sefer gerçekleştiren trenler ise, bilet fiyatının yarısını yolcuya iade etmek zorunda.

Avrupa Adalet Divanı’nın verdiği karar emsal teşkil ettiği için Avrupa Birliği sınırları içerisinde ulaşım hizmeti veren tüm demiryolu şirketlerini bağlayacak.

Avusturya’da bir trenin seferini gecikmeli tamamlaması üzerine bir yolcu, zararının karşılanması amacıyla mahkemeye başvurdu. Avusturya’daki yerel mahkeme, son kararını vermeden önce Avrupa Adalet Divanı’ndan yardım istedi.

Lüksemburg’daki Avrupa Adalet Divanı da, seferlerini gecikmeli gerçekleştiren demiryolu şirketlerinin, yolcunun zararının bir kısmını karşılamasına hükmetti.

Avrupa Adalet Divanı, Avrupa Birliği bünyesi içinde yer alan en yüksek mahkeme özelliği taşıyor. Avrupa Birliği üyesi ülkeleri arasında, Avrupa Birliği hukukunu ilgilendiren konularda son sözü söyleyen kurum niteliğide.

Kaynak : www.ntvmsnbc.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.