Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Zorunlu Törene Tepki Gösterdi

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Zorunlu Törene Tepki Gösterdi :BTS, Sivas demiryollarının 157. kuruluş yıldönümü gerekçe gösterilerek düzenlenen törene TCDD 4. Bölge Müdürlüğü’nde çalışan personelin katılımının zorunlu hale getirilmesine tepki gösterdi. …


Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) TCDD’nin yönetiminin kendi törenlerine katılım zorunlu kılmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Sivas’ta demiryollarının 157. kuruluş yıldönümü gerekçe gösterilerek düzenlenen törene TCDD 4. Bölge Müdürlüğü’nde çalışan personelin katılımının zorunlu hale geldiği vurgulanarak, “Törene davet amacıyla hazırlanan ilanlarda, Sivas Gar’dan tören alanına tren sefere konduğunu, bütün personelin katılması gerektiğini, trenin Gar’dan hareket edecek olmasına karşın katılan personeli takip amacıyla Gar’dan mekan olarak uzakta bulunan bölge binasından turnikelerden geçmesi gerektiği ilan edilmiştir. Katılımın zorunlu olduğu kimi etkinlik ve kutlamaları ‘modası geçmiş’ diye eleştiren siyasi iktidar, kendi propagandasını yapacağı etkinliklere katılımı zorunlu hale getirmektedir” denildi.

Açıklamada, kamu kurumlarının siyasi iktidarların propaganda aracı olmadığına işaret edilerek, kamu görevlilerin siyasi iktidarın yandaşlığına zorlanamayacağı belirtildi. Açıklamada, “Çalışanları mesai saatlerinin dışında herhangi bir etkinliğe katılmasını zorlamak anayasa ve insan haklarına aykırı bir durumdur. Siyasi iktidar kölelik ve angaryanın suç olduğunu hatırlamalıdır. Siyasi iktidar bu tür etkinliklere katılımı zorunlu hale getirmekle, çalışanları korkutmakla ve tehdit etmekle kazanım elde edeceğini sanıyorsa yanılmaktadır. 21 Eylül 2013 tarihinde yapılarak demiryollarının kuruluş yıldönümü kutlaması adı altında düzenlenen ve katılımın zorunlu hale getirildiği açıkça ilan edilen bu tören için sendikamız BTS, üyeleri ve çalışanlar adına TCDD yönetiminden ve siyasi iktidardan bir açıklama yapmasını beklemektedir” denildi.

Kaynak : http://www.haberfx.net


İlk yorum yapan olun

Yorumlar