Bize Banliyö treni verin Hızlı Tren sizin olsunBize Banliyö treni verin Hızlı Tren sizin olsun :Vakit bulsam ve üşenmesem, arşivlere dönüp bakacağım.

2002 sonundan itibaren Türkiye’yi, 2004 yılı mart ayından bu yana Kocaeli’yi yöneten;

10 küsur yıl içinde yapılan bütün seçimlerde en büyük desteği bu kentten alan AKP’nin, bunca süre içinde bu kente verdiği hangi söz tutuldu, bu kentte başlayan hangi iş zamanında bitti.

Eminim ki, bir tane bile, söz verilip zamanında başlayan, söz verildiği tarihte bitirilen bir tane bile büyük proje bulamam.

Bizim ilimizdeki belediye işlerinde de, devlet işlerinde de hep bir şeyler ters gider.

Ya müteahhit patlak çıkar, işi götüremez. Ya birileri ihalelere itiraz eder, süreç uzar.

AKP iktidarı döneminde, Türkiye’nin bizim dışımızdaki 80 vilayeti ihya olmuştur. On binlerce kilometre duble yol yapılmıştır. Bazı kentlerde olimpiyatlar düzenlenmiş, hemen her ilde modern spor tesisleri, futbol statları yapılmıştır.

Bu kent, bu iktidara çuvalla oy taşımıştır.

Bu kent, bu iktidara 11 milletvekilinin 7’sini; 13 belediyenin hepsini vermiştir.

İyi de elimizde ne var. Hangi sözü tuttular. Hangi işi zamanında başlatıp; zamanında bitirdiler..

Bir tane göstersinler, sallanan dişimi kırayım..

Halen bu şehri ve bu şehrin insanlarını ilgilendiren en önemli devlet projesi, demiryolu projesidir. Devletin Türkiye’yi yeniden demir ağlarla örmeye soyunması, büyük kentler arasında Yüksek Hızlı Tren(YHT) yollarının yapılıyor olması, bir vatandaş olarak benim en çok takdir ettiğim konulardan biridir.

Tren, İzmit için çok önemlidir. Gebze, Hereke, Derince, Derbent için de önemlidir. Tren seferlerini durdurup, YHT yolu inşaatını başlatırken bize söz verdiler. Hem de çok açık, çok net söz verdiler. Hem de Bakanlar, Milletvekilleri, Valisi Belediye Başkanı, defalarca, her fırsatta söz verdiler. Dediler ki;

“-Merak etmeyin. Devlet sözüdür. 30 Eylül 2013’de demiryolu inşaatı bitecek. İstanbul-Ankara hattında YHT’nin deneme seferleri başlayacak. 29 Ekim 2013’den itibaren de İstanbul-Ankara hattında 15 dakikada bir hızlı tren tarifeli sefer yapacak.”

Hızlı Tren yolunun yanına bir de İstanbul-Adapazarı hattında banliyö treni yolu yapılacak; üstüne ilave bir de yük trenlerini limanlarla lojistik merkezlerine bağlayacak yük treni hattı yapılacaktı.

Hepsi 29 Ekim’de bitecekti.

Bu şehrin içine ettiler.. Hereke’yi, Derince’yi dağıttılar. Köprüleri yıktılar. Sabahlara kadar insanların yatak odasının dibinde şahmerdanlar kazık çaktı; iş makineleri durmadan çalıştı.

Cumhuriyet Mahallesi’ne, Plajyolu’na aylarca hayatı zindan ettiler.

İzmit 42 Evler’i toz toprağa boğdular. Derbent’i, Maşukiye’yi berbat ettiler.

Eğer dik durmasak direnmesek, Maşukiye ile Yanık arasındaki bölgede Sapanca Gölü’nü besleyen en önemli su kaynağı olan Yanık Deresi üzerinde taş ocağı kuracak, doğayı da mahvedeceklerdi.

“Biraz yavaş olun. Biraz insana saygılı olun” dediğimiz zaman, “Sen vatan haini misin? Hızlı Tren Yolu yapıyoruz. Bu milli projedir. Başbakanımız İstanbul-Ankara hızlı trenlerinin 29 Ekim 2013’de çalışmasını emretti. Biz Başbakan’ın emrini yerine getiriyoruz” diye çıkıştılar.

Tarihi eserleri yıkıp geçtiler. Ağaçları kesip attılar. Yolları bozdular, köprüleri yıktılar. Her defasında,

“-Başbakanımız emretti. Bu Hızlı Tren Yolu 29 Ekim’e yetişecek” dediler.

Başbakan isteyince akan sular durur ya, aynen öyle oldu.

Çevremdeki pek çok kişiyle inanın defalarca kavga ettim. “Bunlar bu tren yolunu da zamanında bitiremez” diyorlardı.

Hep karşı çıktım, “Olur mu öyle şey. Bütün bakanlar açıkladı. Başbakan açıkladı. 29 Ekim’de İstanbul-Ankara arasında YHT çalışacak. Aynı tarihte banliyö tren de başlayacak. Devlet söz verdi. Bu defa olacak” dedim.

İstanbul’dan KOÜ’ye gelecek öğrenciler; İzmit’ten İstanbul’daki üniversiteleri kazanan öğrenciler, onların aileleri devlete, bakanlara güvendi. Herkes hesabını 29 Ekim 2013’de tren seferleri başlayacak düşüncesiyle yaptı.

Şimdi diyorlar ki, “Tren 29 Ekim’e yetişmiyor”

Pek çok kez havadan helikopterle ilimize gelip, YHT yolu güzergahında sözde inceleme yapan, sonra saatlerce beklettiği gazetecilere lütfen ve ağır aksak konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, her defasında “29 Ekim’de bu iş tamam” demişti.

Geçen gün Bakan Yıldırım’ın KSO’daki programını izlemeye giden gazetemizin muhabirine özel olarak tembih ettim, “Treni sor” dedim. Muhabir sormuş, Bakan Yıldırım, bir de espri yapmış. “29 Ekim’e yetişmiyor. Tren seferlerinin ne zaman başlayacağı konusunda benim kafamda bir tarih var. Ama açıklayıp, güme gitmek istemiyorum” demiş.

Yani 29 Ekim’de tren falan yok. Sonrası için bir muhtemel tarih var, ama o tarihte de trenin çalışması zor gözüküyor.

Ben Hızlı Trenden vazgeçtim.

AKP’liler kaymak tabakadan. Hepsi makam arabası kullanıyor. Sıradan vatandaş için İstanbul-Adapazarı banliyö treni önemli. Bizim bu hatta uyduruk rayları döşesinler. Korkmayız. Bineriz. Bizim banliyö treni zaten yavaş gider. Yeter ki ray olsun, yeter ki İstanbul’a gidip gelmek için şu Efe Tur’a mahkumiyetten kurtulalım. Öğrenciler, öğretim görevlileri, her gün İstanbul’a, Adapazarı’na gidin gelmek zorunda olan insanlar rahat etsinler.

Devlet, İstanbul Boğazının altına tüp döşedi, tünel yaptı. Marmaray 29 Ekim’e yetişiyor.

Bizim uyduruk demiryolu yetişmiyor.

Bu şehre verilen hiçbir söz tutulmadı, tutulmuyor.

Sayın Başbakanım’dan çok rica ediyorum; bu Ulaştırma Bakanı ve diğer yetkililer bizim tren yolu konusunda sizi yanılttı Sayın Başbakanım. Sizin emrinize rağmen 29 Ekim’e treni bile yetiştiremediler.

Yatırın bunları falakaya.. Siz geçen yıl temmuz ayında İsmetpaşa Stadındaki il kongresinde söylediniz, ama bunlar anlamadılar. Bir daha söyleyin:

“-Bu Kocaeli bize her seçimde destek verdi. Bu Kocaeli, bu devletin hazinesine en fazla katkıyı sağladı. Siz bu kente verdiğiniz hiçbir sözü tutmadınız. Bu kentin hiçbir işini zamanında bitiremediniz” deyin, fırçalayın Sayın Başbakanım..

Sonra da söyleyin lütfen.. Biz Hızlı Tren’den vazgeçtik. Uyduruk bir çift ray döşesinler, bize banliyö trenlerimizi geri versinler.

Kaynak : www.ozgurkocaeli.com.tr

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. kocaeli sefa sirmen den o kadar çok çekti ki artık yoğurdu bile üfleyerek yemeye basladi sayin yazar

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.