İstanbul metro haritası 2019istanbul metro haritası 2019 :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, önümüzdeki yıldan itibaren başlayacak metro inşaatları ile birlikte 2030 yılı sonunda 776 kilometre uzunluk hat ile İstanbul’un New York’tan sonra dünyada en uzun ikinci metro ağına sahip şehir olacağını söyledi. Kadir Topbaş, gazetecilerin “Aday olacak mısınız? “sorusuna yanıt vermedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen raylı sistemler bilgilendirme toplantısına, belediyenin önde gelen genel müdürleri, çalışanları ve partililer katıldı. Barkovizyon gösterisi ile başlayan törende yeni hatların tanıtımı izleyiciler tarafından yoğun alkış aldı. “Her yerde metro her yere metro” yazılı ekranın önünde konuşan Kadir Topbaş “İstanbul’un geleceğini tasarladık. Bireysel araçlar yerine toplu taşıma kullanıyorsa o şehir medenidir. Şehrin bir noktasına metroyla ulaşabilsin. Yani her yerde metro, her yere metro olsun. Hedef budur” dedi.

Plana göre 2019 yılı sonunda İstanbul’a yeni 19 metro hattı eklenecek. Bu hatlar ile demir ağının uzunluğu yaklaşık 400 kilometre olacak. 2019 yılından sonra ise yapılacak yeni 24 hat ile birlikte 2030 yılında İstanbul’da metro uzunluğunun 776 kilometre olması planlanıyor. Böylelikle yaklaşık 800 kilometre metro hattı uzunluğuna sahip New York’tan sonra İstanbul dünyada ikinci şehir olacak. Marmaray’ın etkin olarak kullanıldığı planlamada, 2014 yılında Kartal’dan Atatürk Havalimanı’na, 2015’te Pendik’ten Bağcılar’a, 2016 yılında ise Tuzla’dan Küçükçekmece’ye kadar metro hattı İstanbulluların hizmetinde olacak.

HARİTAYI BÜYÜK GÖRMEK İÇİN ÜSTÜNE TIKLAYIN

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.