Kara Tren Türküsü Tarih Oluyor

Kara Tren Türküsü Tarih Oluyor :TCDD’nin kuruluşunun 157’nci yıldönümünde, “7 Bölgede 7 Büyük Proje” kapsamında İzmir – Bandırma sinyalizasyon elektrifikasyon temeli Balıkesir Tren Garı’ndaki törenle atıldı.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun Afyonkarahisar’daki Ankara – İzmir Yüksek Hızlı Tren Hattı (YHT) töreninden telekonferansla katıldığı Balıkesir’deki temel atımını Vali Ahmet Turhan, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir milletvekili Ahmet Edip Uğur, milletvekilleri Cemal Öztaylan ve Ali Aydınlıoğlu ile TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbay gerçekleştirdi.

Çok büyük katkı

Vali Turhan, Bakan Yıldırım’a seslenip, “Acımızı, yokluğumuzu ifade eden ‘Kara tren gecikir, belki hiç gelmez’ türküsünü unutturdunuz. Temelini atacağımız sinyalizasyon ve elektrifikasyon projesi ile İzmir-Bandırma arasında 310 kilometrelik tren hattını modernize edeceğiz. Bununla 160 kilometrelik hıza ulaşılacak. Bu yatırım bölgemizin sanayi ve turiz-mine çok büyük katkı sağlayacak. İstanbul-İzmir otobanı ile İzmir bir saate, İstanbul 2.5 saate inecek” dedi.

300 MİLYON HARCANACAK

Proje ile İzmir ve Bandırma limanları arasındaki 35 istasyondan oluşan toplam 310 kilometrelik hat, elektrikli, sinyalli ve telekomünikasyon sistemli hale geliyor. 160 km/saat hıza uygun olarak kurulan tren kontrol ve koruma sistemi ile yük ve yolcu taşımacılığında güven ve konfor üst seviyeye çıkarılacak. İzmir (Menemen) – Balıkesir – Bandırma arasındaki hattın elektrifikasyon ihale bedeli 111 milyon 922 bin 658, sinyalizasyon ihale bedeli 189 milyon 54 bin 582 olmak üzere toplam 300 milyon 977 bin 240 lira olarak açıklandı.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar