Malatya CNC kontrollü zemin altı tekerlek tornası tesisi faaliyete başlatıldıMalatya CNC kontrollü zemin altı tekerlek tornası tesisi faaliyete başlatıldı :Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) 157. kuruluş yıldönümünü ‘7 Bölgede 7 Büyük’ projeyle kutlanırken, Malatya’da CNC kontrollü zemin altı tekerlek tornası tesisi faaliyete başlatıldı.

TCDD’nin kuruluşunun 157. yıldönümü kutlamalarına Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar’dan canlı yayınla katıldı.

TCDD, kuruluş yıldönümü nedeniyle Malatya’da yapımı tamamlanan CNC kontrollü zemin altı tekerlek tornası tesisinin faaliyete başlaması nedeniyle Malatya Gar’da düzenlenen programa; Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç, TCDD Malatya 5. Bölge Müdürü Uzeyir Ülker, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Malatya şube Başkanı Mehmet Balin, DDY ilgili ve yetkilileri ile çalışanları katıldı.

Malatya’da yapımı tamamlanan CNC kontrollü zemin altı tekerlek tornası tesisi ile demiryolu araçlarının tekerlek, boji gibi aksamlarının bakımları modern tekniklerle yapılacak.

Malatya dahil 7 garda düzenlenen kuruluş yıldönümü etkinlikleri, temel atma ve toplu açılışlar telekonferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Telekonferans yöntemiyle etkinliğe bağlanan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Malatya’ya bağlandığında, “Malatya bugün tarihi günlerinden birini yaşıyor. Sayın Başbakanımız Malatya’da iki günlük programları var” diyerek, CNC Kontrollü zemin altı tekerlek tornası tesisinin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu.

Vali Yardımcısı Murat Çağrı Erdinç ise Malatya Valisinin törenlere katılamama nedenini açıklayarak, Vali adına ‘hayırlı olsun’ temennisinde bulundu.

Afyonkarahisar’dan telekonferans yöntemiyle tören alanına yansıtıldığı, tamamlanan ve temeli atılan projeler şöyle:

Ankara ve İzmir’i güvenli ve konforlu seyahat imkanına kavuşturacak Yüksek Hızlı Tren projesinin ilk etabı olan 169 kilometrelik Ankara-Afyonkarahisar kesimi temelinin atılmasıyla iki büyük şehrin ulaşım alanında en büyük adım atılacak. Projeyle ilk demiryolunun 23 Eylül 1856’da yapıldığı bölgeye hızlı trenle yaklaşılmış olacak.

Bandırma’dan İzmir Menemen’e kadar olan demiryolu hattının Elektrifikasyon, Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon Projesinin temeli atıldı.

Tekirdağ- Muratlı arasında yapımı tamamlanan 30 kilometrelik demiryolu genişletme ve 2. hat yapım çalışmaları tamamlandı. Aynı hat kesiminde tamamlanan Elektrifikasyon Projesi ise hizmete verilecek.

Eş zamanlı olarak TCDD, Kardemir AŞ ve Voestalpıne /VAE GmbH ortaklığıyla Çankırı’da kurulan İleri Teknoloji Makas Fabrikası Vademsaş’ın açılışı gerçekleştirildi.

TCDD iştiraklerinden olan ve Sivas’ta yüksek kapasiteli modern beton travers üretmek üzere kurulan SİTAŞ, üretime başlatıldı.

Ayrıca Adana-Mersin arasında yerli üretim Anadolu isimli Dizel Motorlu Setlerden 4’ü daha törenle hizmete verilecek.

Kaynak : ww.elazighaberi.com

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.