Mısırda demiryolu ulaşımı ağır aldıMısırda demiryolu ulaşımı ağır aldı :Ülke genelinde yaşanan güvenlik zafiyeti ve devam eden şiddet olayları demiryolu ulaşımına ağır darbe vurdu. Üç haftadır yapılamayan tren seferlerinin şu ana kadar 13,2 milyon dolarlık zarara yol açtığı belirtildi.

Mısır’da ülke genelinde yaşanan güvenlik zafiyeti ve devam eden şiddet olayları ülkedeki demiryolu taşımacılığına da darbe vurdu. Üç haftadır yapılamayan tren seferlerinin şu ana kadar 13,2 milyon dolarlık zarara yol açtığı belirtildi.

Mısır Demiryolları İşletmesi Genel Müdürü Hüseyin Fadali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkent Kahire’den ülkenin güney ve kuzey vilayetlerine yapılan tren seferlerinin, demiryollarını hedef alan saldırılar nedeniyle üç haftadır yapılamadığını belirtti.

“Güvenlik birimlerinin talimatı doğrultusunda tren seferlerini durdurduk” diyen Fadali, bazı silahlı grupların yolcu ve yük trenlerini yakarak tahrip etmesi sonucu 1,72 milyon dolar zarar, seferlerin yapılamaması nedeniyle de 11,48 milyon dolar işletme kaybı olduğunu ifade etti. Toplam zararın 13,2 milyon dolara yükseldiğini kaydeden Fadali, “Durumun bu şekilde devam etmesi büyük ekonomik kayıplara yol açacaktır” diye konuştu.

Tren seferlerinin ne zaman başlayacağı konusunda kesin bir tarih vermeyen Fadali, “Emniyet yetkililerinden gelecek talimata göre hareket edeceğiz. Trenlerin çalışmasına izin verilmesi durumunda hazırlıklar 72 saat içinde tamamlanabilir” dedi.

Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbe sonucu görevinden uzaklaştırılmasının ardından başlayan siyasi istikrarsızlık ve şiddet olayları ülke ekonomisine ağır darbe vurdu. Mısır’ın başlıca gelir kaynaklarından turizm sektörü, ülkedeki güvenlik zafiyeti nedeniyle büyük kayba uğrarken, yük ve yolcu trenleri ile demiryolu hatlarına yönelik saldırılar da ulaşım sektörünü zor durumda bıraktı.

Kaynak : haberciniz.biz

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.