Mudurnuda Tren İstasyonuMudurnuda Tren İstasyonu : Mudurnu, Göynük ilçelerimizin coğrafyasından geçecek Yüksek Hızlı Trene ( Y H T ) dair , okuyucuların takipte olduklarını, başta, sevgili dostum Lütfi Erkan GÖKÇE ağabeyimin elektronik iletilerinden ve de sokaktaki dostların sorularından biliyorum.

Mart 2013 ayın da; Köşe yazarlarımız Şenda AKSUNGUR hanımın ve de Yener BANDAKÇIOĞLU abimin yazdıkları köşe yazılarını da konu ederek, FİKRİMİN KARA TRENİ başlıklı yazımı kaleme almıştım. ( Bolu Gündem/ 06 Temmuz 2013) Söz konusu yazımın TRENE DAİR son yazı olması dileği ile MUDURNU YAKINLARINDA BİR İSTASYON dileğimizi tekrarlayarak sayın Milletvekillerine ve tüm siyasilere bu hususta gayret göstermeleri talebimizi iletmiştim.

Her neyse, işin bu yanını geçmiş yazıları ve gazeteleri inceleyerek öğrenmek mümkün. Gelin biz en baştan başlayalım ve Bolu Gündem’ de 08.Eylül.2011 tarihinde yayınlanan habere bakalım: HABER ANA BAŞLIĞI ; Hızlı Tren Bolu’da nereden geçecek? HABER ALT BAŞLIĞI ; Hızlı Trenin Mudurnu ve Göynükten geçmesi planlanıyor. Haberin ayrıntısında özetle; hızlı tren güzergahının Ankara- Ayaş-Beypazarı- Çayırhan – Nallıhan-Mudurnu- Göynük- Taraklı- Geyve- Adapazarı olduğu haberi verilerek , Mudurnu Belediye başkanı Mehmet İNEGÖL’ ün açıklamaları ve MUDURNUDA BİR TREN İSTASYONU TALEBİ özenle vurgulanmış idi.

Gerek L.Erkan GÖKÇE dostumun “ Kara Trenden ne Haber?” şeklindeki elektronik iletisi, gerekse benim fikri takip arzum, işin peşini sürmemi sağladı. Bu Tren istasyonunun MUDURNU’ da kurulması hususun da , DAİMA VE HİÇ BIKIP USANMADAN çalışmalarını sürdürmekte olan Belediye Başkanı sayın Mehmet İNEGÖL dostuma;

-Sevgili Başkan, bu tren hattının MUDURNU üzerinden geçip geçmeyeceği hususunda tereddütler mi var? Son gelişmeler nelerdir? Okurlarımız merak ediyor? Resmi bir belge ile durumu tespit edebilir miyiz? Diye sorduğum da aldığım cevap şu oldu;

-Kemal bey, Belediyemizce 11.Nisan.2013 tarihli ve 88587340-09/878 sayılı ,ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI (Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne) yazdığımız bir yazıyı size fakslayayım, oradan bilgi edinirsiniz dedi ve sağolsun yazıyı tarafımıza iletti. İşte o RESMİ YAZIDAN önemli notlar ve bilgiler:

Ulaştırma Bakanlığı internet sitelerinde ve diğer Haber sitelerinde Yüksek hızlı tren, Ankara –İstanbul hızlı tren hattı gibi ifadelerle anlatılan bu hattın haberleri bile kafa karıştıran ve sık sık tereddütler yaratan değişikliklerle dolu. Bu nedenle bu yazıda hattın bu kesimi için ifade edilen isimlendirmeyi altını çizerek özellikle vurgulamak istiyorum. Hattın tam ismi şu şekilde; SİNCAN-ÇAYIRHAN-İSTANBUL DEMİRYOLU Ankara Kocaeli kesimi Projesi.

Buradan şunu net bir biçimde anlıyoruz ki; Mudurnu’ da ,BOLU’muza yakın bir yerde istenecek istasyon talebimiz; YHT Ankara- Kocaeli Kesimi Projesi çerçevesinde takip edilmelidir. Çevre sorunlarına dair çalışmaların sürüyor olmasından da anlaşılacağı üzere, bu talebin gerçekleşmesi için henüz vakit geç değildir… Tüm siyasilerin bu konuda gayretine ihtiyaç vardır.!!

Mudurnu Belediyemizin yazısının son paragrafında , aşağıda altını çizerek yazdığım ifade ve talep, tüm BOLU İNSANIMIZIN TALEBİ OLARAK tarihin sayfalarında yer almıştır ve de olumlu sonuçlanmasına katkıda bulunanlar da TARİHTE hayırla yad edilerek yer alacaklardır… Bu İstasyonun sadece Bolu için değil Tüm Batı Karadeniz yöremiz için TURİZME DÖNÜK YÜZÜNÜ sayfalarca anlatsak, bitiremeyiz…Ama ÇEVRE ve EKOLOJİK önlemlere dair Mudurnu Belediye Başkanlığının yazısının son paragrafına dönersek:

Evet, sevgili Başkan Mehmet İNEĞÖL’ ün yazısındaki son parağrafla bu talebimizi HAYKIRIYORUZ ve de SİYASİLERE tekraren hatırlatıyoruz;

“…AYRICA PLANLANAN BEYPAZARI İSTASYONU İLE KOCAELİ İSTASYONU ARASINDA BAŞKA BİR İSTASYON OLMADIĞINDAN, BU İKİ İSTASYON ARASINDAKİ ORTA NOKTA KONUMUNDA OLAN İLÇEMİZDE İSTASYON YAPILMASI TALEBİMİZİN KURUM GÖRÜŞÜMÜZ OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ HUSUSUNDA, GEREĞİNİ ARZ EDERİZ. Mehmet İNEGÖL.Mudurnu Belediye Başkanı.” 11.04.2013

Efendim, sağlıcakla kalın. Kitabınız bol olsun ama, bir de MUDURNU ’da Tren İstasyonumuz olsun..!

Kaynak : www.bolugundem.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.