Samsuna metrobüs geliyorSamsuna metrobüs geliyor :Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gar ile Tekkeköy arasına metrobüs yapmayı planladıklarını ve bunu 2014 yılının sonuna kadar hizmete geçirmeyi planladıklarını.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gar ile Tekkeköy arasına Metrobüs yapmayı planladıklarını ve bunu 2014 yılının sonuna kadar hizmete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Raylı sistem güzergahının Gar kavşağından Tekkeköy’e, sonrasında da havaalanına kadar uzatılmasının planları içerisinde olduğunu ancak yapılan etütlerde bu planlarını mali olarak şu an fizıbıl olmadığı için ertelediklerini dile getiren Yılmaz, “Ancak 35 bin kişilik stadyum inşaatının hızlanması, 7 bin 500 kişilik spor salonunun bitmesi, Fuar ve Kongre Merkezi’nin bitmek üzere olması ve hemen karşılarında önemli bir otel inşaatının devam etmesi bu bölgeyi önemli bir merkez haline getirdi. Bizim de ne yapıp edip Gar kavşağına kadar gelen treni bu Tekkeköy kavşağına kadar uzatma mecburiyetimiz doğdu. Ancak şu an için tren yolu yatırımının yolcu sayısı açısından fizibıl olmaması nedeniyle ilk etapta bu tren yolu güzergahını tercihli bir yol haline getirerek bu tercihli yolda İstanbul’daki metrobüs sistemi gibi karşılıklı seferler yapacak olan metrobüslerle bu ulaşım sorunun çözeriz diye düşündük. Bu tercihli yolu da 2014 yılının sonuna kadar rahatlıkla yaparız diye düşünüyorum. İleride bu güzergahtaki yolcu talebi fizibıl hale geldiğinde de yani metrobüsler yetersiz kaldığında da trene dönüştürürüz diye düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

ATAKUM-YEŞİLKENT ARASINI 6-7 DAKİKAYA İNDİREN YOL AÇILDI

Atakum’u Atakent Çobanlı kavşağından Ankara yoluna Yeşilkent’e bağlayan 6 bin 200 metrelik Barış Caddesi’ni bitirerek trafiğe açtıklarını da hatırlatan Başkan Yılmaz şunları söyledi: “Eski yol 9 km’yi buluyordu ve biliyorsunuz eğitim fakültesinin oradaki dar boğazı da geçerek yoğun bir trafik içerisinden ancak Ankara yoluna gidilebiliyordu. Yeni yolda sinyalizasyon da olmadığı için hızlı bir şekilde Atakent Çobanlı sapağından Yeşilkent’e 6-7 dakikada iniyorsunuz. Bir çevre yolu gibi oldu. Bu yol birçok sürücümüze zaman, mesafe ve konfor açısından büyük faydalar sağlayacak önemli bir proje oldu.”

Yapılan kahvaltıya Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Turan Çakır, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, çeşitli STK’lardan yönetici ve temsilciler ile Samsun’un önde gelen işadamları ve sanayicileri katıldılar.

Samsuna metrobus geliyor

Kaynak : www.stargundem.com

Reklamlarİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.