Türkiye uzay mekiği yapıyorTürkiye uzay mekiği yapıyor :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Elde ettiğimiz teknolojik birikimle birlikte, Türkiye 2035’te uzay mekiği çalışmalarına katılan bir ülke haline gelecek” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içinde kendi uçağını, tamamen yerli trenini, her boy gemi makinalarını yapabilecek hale geleceğini belirterek, “Uydu ve uzay konusunda yerli teknolojiye sahip, dışa bağımlılığı tamamen sona eren Türkiye’yi hep beraber göreceğiz” dedi.

Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, 11. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Şurası Sonuç Bildirgesini ve alınan kararları açıkladı.

Demiryolu ağının 10 yıl önce 11 bin kilometreyken, bugün 12 bin 8 kilometreye çıktığını, 2023’te ise 25 bin kilometre demiryolu ağı oluşturmayı hedeflediklerini dile getiren Yıldırım, “En iddialı hedefimiz demiryolları. Önümüzdeki 10 yıl içinde ağırlıklı yatırımlarımız demiryolunda olacak” dedi.

Türkiye’de 10 yıl önce Yüksek Hızlı Tren hattı kavramının olmadığını, bugün 888 kilometre yeni hattın bulunduğunu kaydeden Yıldırım, 2023’te 13 bin kilometrelik hızlı tren ve yüksek hızlı tren hattına ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

Bakan Yıldırım, yol yenileme çalışmalarının da hızla devam ettiğini ifade ederek, 10 yıl sonra ise mevcut demiryolu ağında yenilenmemiş kısmın kalmayacağını kaydetti.

2023 yılında sinyalli hatların ve elektrikli hatların 8’er bin kilometreye çıkarılmasının hedeflendiğini anlatan Yıldırım, 10 yıl içinde demiryollarıyla taşınan yolcu oranının da yüzde 10’a, yük oranın ise yüzde 15’e çıkacağını dile getirdi.

‘KÜRESEL KAPSAMAYI HEDEFLİYORUZ’

Havacılık ve uzay alanında da önemli gelişmeler sağlamayı hedeflediklerini aktaran Yıldırım, Türkiye’nin 371 uçaklık filosunun, 2023’te 750 uçaklı hale geleceğini söyledi. Yıldırım, tarifeli sefer yapılan havalimanı sayısının da 10 sonra 60 olacağını belirtti.

“2023’te tüm havalimanlarının engelsiz ve yeşil havalimanı olacak” diyen Yıldırım, 10 yıl içinde tüm ülkelerle sivil havacılık anlaşması yapmayı hedeflediklerini kaydetti.

Bakan Yıldırım, bugün sadece Avrupa, Asya ve Afrika’nın bir bölümü uydu kapsama alanı içindeyken, 2023’te küresel (dünyanın tamamını) kapsamayı hedeflediklerini dile getirdi.

BÜTÜN HİZMETLER E-DEVLET KAPISINDAN VERİLECEK

Haberleşme sektörünün cirosunun 10 yıl önce 11,5 milyar dolar olduğunu ifade eden Yıldırım, bugün yüzde 315 artışla 47,7 milyar dolar olduğunu, 10 yıl sonra ise ciro hedefinin 160 milyar dolar olacağını bildirdi.

Genişbant abone sayısının 2003’te 20 bin olduğunu, bugün 20,7 milyona çıktığını, 10 yıl sonra ise 60 milyon genişbant internet erişimine ulaşılacağını anlatan Yıldırım, “Internet kullanımı 16-74 yaş arası, 10 yıl önce yüzde 18,8, bugün yüzde 152 artışla 47,4, 2023’te yüzde 80 seviyesine geleceğiz. Yani 16-74 yaş arasındaki toplam nüfusun yüzde 80’i internet kullanır hale gelecek. E-devlet hizmeti 10 yıl önce söz konusu değildi. Bugün 803 farklı hizmet e-devlet kapısından alınabiliyor. 2023’te devletin vatandaşa verdiği bütün kamu hizmetleri e-devlet kapısından verilebilecek” diye konuştu.

Bakanlığın projeleri hakkında da bilgi veren Yıldırım, Kanal İstanbul Projesi’nin çalışmalarının yakın bir zamanda başlayacağını ve projenin 2023 hedefleri içinde yer aldığını kaydetti.

Türkiye’nin önümüzdeki 10 yıl içinde kendi uçağını, tamamen yerli trenini, her boy gemi makinalarını yapabilecek hale geleceğini anlatan Yıldırım, uydu ve uzay konusunda yerli teknolojiye sahip, dışa bağımlılığı tamamen sona eren Türkiye’nin hep beraber görüleceğini söyledi.

2035 hedeflerine de değinen Bakan Yıldırım, elde edilen teknolojik gelişimle birlikte Türkiye’nin uzay mekiği çalışmalarına katılabilen, derin uzay araştırmaları yapabilen, aya gözlem uydusu gönderebilen, uzaya güneş panelleri göndererek elektrik elde edip bunu dünyada radyo frekanslarıyla indirebilen teknolojiyi kullanabileceğini kaydetti.

Kaynak : www.aksam.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.