3. havalimanı ÇED raporundan muaf tutulacak iddiaları yalan

 1. havalimanı ÇED raporundan muaf tutulacak iddiaları yalan :ÇED Raporu İzin ve Denetim Gen. Md. Dikmen, 3. havalimanının ÇED raporundan muaf tutulacağı iddialarını yalanladı.
  Projenin ÇED onayının çıktığını hatırlatan Dikmen, bundan böyle ÇED raporlarının internette yayımlanacağını ve yılda 5 bin 100 ağacın kurtarılacağını söyledi.
  Dev yatırım projelerinin çevresel etkisinin analiz edildiği Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporu, elektronik ortama taşınacak. Böylelikle ortalama 400 sayfa olan proje tanıtım dosyası, ÇED başvuru dosyası, ÇED raporu ve nihai ÇED raporları artık kağıt olarak basılmayacak ve 61 milyon 500 bin sayfalık kağıt tasarrufu sağlanarak, yılda yaklaşık 5 bin 100 ağaç kurtarılmış olacak.
  18 AY ŞARTI
  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürü Çağatay Dikmen, revize edilen ÇED yönetmeliğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dikmen, ÇED raporlarının artık elektronik ortamda hazırlanacağını, 20 yıllık ÇED kararlarının da taranarak elektronik ortama aktaracaklarını açıkladı. Yönetmelik kapsamında Dikmen, ÇED süreci devam ederken özel hassas bölge, ormanlık alan, koruma alanı gibi özel alanlarla karşılaşılması durumunda ÇED raporuna onay verilmeyeceğini belirtti. Dikmen ayrıca 18 aylık süre içinde ÇED raporu sunulmazsa ilk başvurudan sonra sürecin iptal edileceğini, başvurunun kapatılacağını açıkladı.
  ÇED RAPORU HAZIR
  Dikmen, üçüncü havalimanının ÇED raporundan muaf tutulacağı yönündeki iddiaları da yalanladı. Bu kapsamda 3.Havalimanı’nda ÇED raporunun önceden hazırlandığını ve onay aldığını belirten Dikmen, Akkuyu Nükleer Santrali’ne de ÇED süreci tamamlanmadan izin verilmeyeceğinin altını çizdi. Dikmen, ‘Üçüncü havalimanı ÇED’i düştü diye bir şey yok. Bu kanunda bir madde vardı. O kanundaki madde yönetmeliğe aks edildi. Orada diyor ki ‘ihale süreci başlamış olanlar muaftır’ diyor ama üçüncü havaalanının ÇED raporu hazırlandı. Olumlu kararı verildi. Bunun tekrar geriye dönmesi söz konusu değil. Üçüncü havaalanı ÇED’siz olacak diye bir şey yok. Tüm komisyon üyeleri tarafından ‘ÇED olumlu’ kararı verildi. ‘Akkuyu Nükleer Santrali’nde ÇED’den kaçılmak için bu uygulama yapılıyor’ deniliyor. Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili ÇED süreci devam ediyor. Geçen hafta toplantısı yapıldı önümüzdeki ayda da rapor sunumu olabilir. Akkuyu Nükleer Santrali devam ediyor’ diye konuştu.
  Çevreci ve ekonomik
  qYönetmeliğe göre ÇED raporları da artık, elektronik ortama taşınacak. Gerçekleştirilen sistemle ortalama 400 sayfa olan proje tanıtım dosyası, ÇED başvuru dosyası, ÇED raporu ve nihai ÇED raporları artık kağıt olarak basılmayacak. Böylece 61 milyon 500 bin sayfalık kağıt tasarrufu sağlanarak, yılda yaklaşık 5 bin 100 ağaç kurtarılacak. Bu kapsamda, çevrimiçi ÇED Süreci Yönetimiyle yaklaşık 350 hektar ağaçlandırma elde edilecek.

Kaynak : Yeni şafak
İlk yorum yapan olun

Yorumlar