Alman Radyosu: Marmaray Türkiye'nin Yeni Özgüveni İçin SembolAlman Radyosu: Marmaray, Türkiye’nin Yeni Özgüveni İçin Sembol.Türkiye Cumhuriyeti’nin yıldönümünde resmen açılacak olan Marmaray projesi “ülkenin büyüyen ekonomisi ve yeni özgüveninin” sembolü gibi değerlendirilirken projeye itirazların olduğuna da dikkat çekiliyor.
Alman yayın kuruluşu Deutschlandradio, Marmaray projesine dikkat çekerek Star verdiği analizinde “Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyet’in 90’ıncı kuruluşunu Boğaz’a dev bir tünel projesiyle kutluyor. Tünel yapımı, ülkenin büyüyen ekonomisi ve yeni özgüveni için bir sembol” diyor.
Başbakan Erdoğan’ın projeye ilişkin sarfettiği “Artık yeni hedefimiz Türkiye’nin yüzüncü yıl dönümü olan 2023 yılına kadar ülkeyi dünyanın en büyük ilk on ekonomisi arasına sokmak” gibi ifadeleri yansıtıldıktan sonra “Fakat 75 milyonluk Türkiye’nin tüm yurttaşları Erdoğan’la aynı coşkuyu paylaşmıyor” deniliyor.
Projeye itirazları ve Gezi Park olaylarına değinen Deutscheland, ABHaber tarafından yansıtılan analizinde şu görüşleri de dile getiriyor:
“Temel demokrasi değerlerine bağlı olarak katı kurallar doğrultusunda genç insanlar, halka açık parklarda gelecek ile ilgili fikirlerini ve Türkiye’nin geleceğini tartışıyor. Çevre konularında ve dev inşat projelerine karşı devreye giriyor. Bu tür ortak bir angajmana Türkiye daha önce hiç şahit olmadı ve hükûmet de bu protestoya nasıl yaklaşacağını hiç bilmiyor.
Deutscheland, “Hükümet, azınlıklara giderek daha fazla haklar tanıyor olsa da ve iktidar partisi Akp’li siyasilerin de artık günümüzde etnik ya da dinî azınlıkları bir tehdit olmaktan ziyade bir zenginlik olarak görse de Türkiye pasaportu sahibi oldukları hâlde birçok Kürt kendilerini “Türkiye Cumhuriyeti’yle’ özdeşleştirmeyecektir” diye savunduğu analizinde “Demokratikleşme Paketi”nin unsurlarına da vurgu yapılıyor.
-ATATÜRK GÖREBİLSEYDİ NE DERDİ?-
“Cumhuriyet’i kuran Atatürk, Cumhuriyet’in 90’ıncı yıl dönümü arifesinde, bugünkü Türkiye’yi görebilseydi ne derdi?” sorusunu soran Deutscheland, bir Türk siyaset bilimcisinin şu değerlendirmesini aktarıyor:
“Kadın haklarının içinde bulunduğu durumdan ötürü üzülürdü. Atatürk’ün zamanlarında Mecliste bugünkünden daha çok kadın vekil bulunuyordu. Buna karşın Atatürk, ekonominin yükselmesinden, dünya ekonomileri arasında 17’nciliğe oturmasından ötürü sevinç duyardı.”
Deutscheland ise, “Atatürk, Boğaz’ın altından geçecek ve iki yakayı dört dakikalık bir mesafeye düşürecek tüp geçitten de elbette gururlanırdı” diyor.

Kaynak : www.haberler.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.