Antalyanın Hızlı treni yoksa raylı sistemi varAntalyanın Hızlı treni yoksa raylı sistemi var  :Türkiye’nin aldığı en büyük organizasyon olan EXPO 2016’nın kaptanı Genel Sekreter Selami Gülay, hızlı trenin EXPO 2016 yılına yetişmesinin imkansıza yakın olduğunu açıkladı.
Milyonlarca turistin gelmesi beklenen EXPO alanına ana ulaşımı sağlayacak raylı sistemin uzatılması ise organizasyonun B planı. B planının harekete geçirilmesi için çağrıda bulunan Gülay, çözüm yolunun Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem yapım devir işini Ulaştırma Bakanlığı’na resmi başvuru ile devretmesi olduğunu söyledi.
B PLANI RAYLI SİSTEMİN UZATILMASI
Fuar alanına ulaşım için bir B planları olduğunu da ifade eden Gülay, “Geçen yıl Meclis’ten çıkan bir kanunla bu raylı sistemlerin Ulaştırma Bakanlığı’na devri söz konusu. Yani yapım işinin devri. Ulaştırma Bakanlığı’na Antalya Büyükşehir Belediyesi başvurursa, ‘Ben bu işi yapıyorum ama bütçem yetmiyor, bunu sizin marifetinizde bitirelim’ diyerek işi Ulaştırma Bakanlığı’na devredebilir. Bu doğrultuda Belediye’nin teftiş kurulu tarafından bize ‘Biz bu işi Ulaştırma Bakanlığı’na devretmek istiyoruz’ diye bir bilgi notu yazıldı. Biz de bunu yönetime taşıdık, Sayın Bakan’la yönetimi bilgilendirdik” diye konuştu.
BÜYÜKŞEHİR’İN BAŞVURUSUNUN TAKİPÇİSİ OLURUZ
Ulaştırma Bakanlığı’na iletmek üzere de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yazı yazdıklarına vurgu yapan Gülay, “Resmi bir başvurunuz varsa biz de destekleyelim” diye yazı yazdık. Onlar da, Ulaşım Master Planı’nı beklediklerini ondan sonra başvuracaklarını söyledi. Büyükşehir böyle bir başvuruda bulunursa biz de bunu isteriz. Alana ulaşım adına çok büyük kolaylık olur. Biz de bunu hükümet nezdinde takip eder, gerçekleştirmeye çalışırız Mevcut olan olanaklar dahilinde karayoluyla ulaşım olacak. Bu anlamda da çevre yollarının bitmesi için çalışıyoruz” dedi.

Kaynak : www.aksam.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.