Avrupa ülkeleri 3. Havalimanı Projesini engellemeye çalışıyormu?Avrupa ülkeleri 3. Havalimanı Projesini engellemeye çalışıyormu:Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bazı Avrupa ülkelerinin İstanbul’a yapılacak 3. Havalimanı Projesi’ni engellemeye çalıştıkları iddiları ile ilgili, “Bu proje ile ilgili böyle gelişmeler yaşarsak bu bizim için sürpriz olmaz ama bunların hepsinin tedbirini alıyoruz” dedi.
AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk’ün, bazı Avrupa ülkelerinin 3. Havalimanı projesini el altından engelleme çalışmaları olduğuna ilişkin iddiaları sorması üzerine Yıldırım, 2008-2009 krizinden dünyada sonra her şeyin değiştiğini söyledi.
1970’li yılların başında havacılığın merkezinin ABD olduğunu, 1980’lerde de Avrupa’nın kuzeyine kaydığını dile getiren Yıldırım, “Şu anda Türkiye’nin bulunduğu bölgeye geldi. Yani batıdan doğuya doğru bir kayış var. Bunda şaşıracak bir şey yok. Çünkü küresel krizden sonra artık servet değişimi yaşanıyor. Zenginlik merkezleri batıdan doğuya, Uzakdoğu’ya doğru hareket ediyor. Bu hareket esnasında da en önemli durak Türkiye oldu” diye konuştu.
Bu durumun bir göstergesi olarak 2013’ün ilk 6 ayında ABD’de havacılık sektörünün yüzde 1 gerilediğini, Avrupa’da yüzde 0,5 artış ile neredeyse durma noktasına geldiğini belirten Yıldırım, etrafındaki bütün kargaşaya rağmen Türkiye’deki artışın yüzde 15,5 civarında gerçekleştiğini dile getirdi. Yıldırım, “Bu da gösteriyor ki Türkiye doğu ile batı arasında tam bir transfer merkezine dönüşüyor” ifadesini kullandı.
“Engelleme çabaları sürpriz olmaz, tedbirini alıyoruz”
Bu zamana kadar Almanya’nın aktarma merkezi olduğunu anlatan Yıldırım, bu yüzden 3. Havalimanı ihalesini almak için çok gayret gösterdiklerini ancak sonunda Türkiye’den bir konsorsiyumun ihaleyi kazandığını kaydetti.
“Almanya’nın böyle bir düşüncesi olabilir ama bu düşüncesi 3. havalimanını engellemeye yetmez” diyen Yıldırım, şöyle devam etti:
“Finansörlere, çeşitli yollarla ‘Bunların finansmanını geciktirin, vermeyin’ gibi telkinler olabilir. Alman hükümetinin doğrudan bu işe müdahale edip, çıkış yapacağını düşünmüyorum. Zaten diplomasiye de uymaz, ülkeler arasındaki ilişkilere de zarar verir. Biz bunu (geçmişte) yaşadık. Dış finansman çevreleri çevre sorunları, tarihi değerleri bahane ederek uzun süre finansman vermediler. Sonra bunu yerli finansmanla yapmak zorunda kaldık. Hasankeyf hadisesini hatırlarsınız… O yüzden de bu proje ile ilgili böyle gelişmeler yaşarsak bu bizim için sürpriz olmaz ama bunların hepsinin tedbirini alıyoruz.”
Bu projede Almanya’nın bir kaybı olmadığına işaret eden Yıldırım, Türk Hava Yolları (THY) ve Lufthansa’nın birbirleri ile rekabet etmektense devlet desteğiyle ayakta duran Katar Hava Yolları gibi kuruluşlara karşı işbirliklerini daha da geliştirebileceklerini ifade etti.
Türkiye son 10 yılda ortaya koyduğu başarı öyküsüyle “bu işte ben de varım” dediğini vurgulayan Yıldırım, ideal bir noktada bulunan Türkiye’nin yolcu transferi için avantajlı bir bölgede olduğunu dile getirdi.
Dünya 3 bölgeye ayrıldığında Türkiye’nin zaman dilimi olarak tam orta noktada bulunduğunun altını çizen Yıldırım, coğrafi şartlar, zaman gibi kavramların Türkiye’ye üstünlük kurma avantajı sağladığını belirtti.
“Havayolu şirketleri bilet fiyatlarına kendileri sınır koyacaklar”
Havayolu şirketlerinin iç hat uçuşlarında gündeme gelen tavan fiyat uygulamasına geçişle ilgili yapılan çalışmaların hatırlatılması üzerine Yıldırım, bu yıl için bütün biletlerin dökümünün yapıldığını ifade ederek, “Görüldü ki kamuoyundaki algı ile gerçek çok örtüşmüyor” dedi.
65 milyon yolcu içinde pahalı yolculuk edenlerin sayısının yüzde 3 olduğunu, diğer yolcuların ise makul fiyatlarla uçtuğunu anlatan Yıldırım, yüzde 40’dan fazlasının 50-100 lira arasında uçtuğunu söyledi.
Bütün bunlara rağmen işin bir fırsatçılığa dönüşmesine rıza gösteremeyeceklerini vurgulayan Yıldırım, “Vatandaşın hakkının, hukukunun korunması bizim görevimiz olmasına rağmen sektörü serbestleştirdik. Dolayısıyla yatırım yapanlardan da ‘Bakanım siz sınır koyuyorsunuz ama biz bu şirkete yatırım yaptık’ şeklinde itirazlar geldi. Biz, bunu öngörmemiştik. Onun için varılan ortak nokta şu. Havayolu şirketleri sivil havacılık genel müdürlüğü ile anlaşma yaparak, bayram sonunda, belirli bir süre kala bir gün olabilir, iki gün olabilir, gönüllü olarak bilet fiyatlarına kendileri bir sınır koyacaklar. Biz onlara mecburiyet getirmek yerine karşılıklı uzlaşma içinde sistemlerini kurgulayacaklar” diye konuştu. Yıldırım, böylece tavan fiyat uygulamasının şirketlerin kendi rızasıyla yapılır hale geldiğini sözlerine ekledi.

Kaynak : haberciniz.biz

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.