Binali Yıldırım: Marmaray varken arabanın anlamı yokBinali Yıldırım: Marmaray varken arabanın anlamı yok :Bakan Yıldırım, Boğaz turu öncesi gazetecilere Marmaray hakkında bilgi verdi. Yıldırım, “Şu anda Kartal’dan metroya binen bir İstanbullu Zeytinburnu’na kadar kesintisiz gelebilir. O mesafe 37 km. Tamamen yerin altında. 25 dakika sürüyor. Kartal’dan Zeytinburnu’na sadece Ayrılıkçeşme’de bir aktarma yapmak suretiyle 25 dakikada gelebiliyorsanız arabayla gelmenin bir anlamı yok” diye konuştu.
Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü: “Üsküdar’dan Sirkeci’ye gideceksiniz. Hâlâ arabayla gitmeye ısrar ederseniz o zaman hiç şikayet etmeye hakkınız yok. 3 dakika sürüyor Marmaray’la. Bizim görüşümüz hat kendi başına günde 1,5 milyon yolcu taşıyacak. Yenikapı’dan Unkapanı Köprüsü’nü kullanarak Taksim’e gidiş yılbaşında açılacak. Şu hattın bir gidiş gelişte sarf ettiği elektrik miktarı 25 kuruşun altında.” Yıldırım, konuşmasında “Üsküdar’ı atı alan değil Marmaray bileti alan geçecek” esprisi yaptı.
‘İKİ LAFIN BELİNİ KIRAMADAN’
Ardından heyet, Marmaray’a binerek Yenikapı’dan Üsküdar’a geçti. Yıldırım, burada çalışmalar ve açılış hazırlıklarıyla ilgili bilgi aldı. Vatandaşlarla selamlaştı. Yıldırım, programa katılan gazete temsilcilerine 3 kullanımlık Marmaray bileti hediye etti.
Fatih ve tuğra karşılayacak
Yaklaşık 5 milyar TL’ye mal olan Marmaray’ı vatandaşlar 1 Kasım tarihinden itibaren kullanabilecek. Marmaray’a ilk defa binenler 1.95 TL ödeyecek. Diğer sistemlerden aktarmalı gelenler 1.40 TL verecek. İki kıta arasını denizin altından 3 dakikada geçmek isteyen vatandaşları Yenikapı İstasyonu’nda Osmanlı tuğrası ve Fatih Sultan Mehmet’in yer aldığı tablolar ve inşaat çalışmaları sırasında gün yüzüne çıkan tarihi eserlere ait motifler karşılayacak. Kazılarda ortaya çıkan tarihi eserler Yenikapı’da yapılacak bir müzede sergilenecek.
Dünyanın en derini
*Uzunluğu 1.4 kilometre.
*Tüp geçidin tamamı deniz tabanının altında. Deniz suyuyla teması yok.
*62 metreyle dünyanın en derin tüp geçidi. En yakın rakibi 44 metre derinliğinde. Avrasya otoyolu için planlanan derinlik ise 108 metre.
Depreme karşı evinizden daha güvenli
Marmaray’da hiçbir korku yaşanmayacağını ifade eden Yıldırım, “Marmaray denizin altında 62 metre derinliğinde. Yolculuk 3 dakika sürecek. İki lafın belini kıramadan geçeceksiniz. Güvenliği açısından hiçbir sıkıntı yok. Depreme karşı evinizden daha güvenli. İstanbul’da hangi evde oturursanız oturun depreme karşı o evden daha güvenli” dedi.
60 metre derinlikte hatıra
Bakan Yıldırım, BUGÜN Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Başyurt’un da aralarında bulunduğu gazetecilerle 60 metre derinlikte Marmaray vagonunu durdurarak hatıra fotoğrafı çektirdi.

Kaynak : gundem.bugun.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.