Bursanın yerli tramvayı ipekböceği Kurban bayramında hizmete girecek (Video – Foto Galeri)

Bursanın yerli tramvayı ipekböceği Kurban bayramında hizmete girecek :Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin danışmanlığında üretilen ve raya indirilen ikinci ipekböceğinin test sürüşüne katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Sadece Bursa değil, Türkiye adına gurur duydum” dedi. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ikinci ipekböceğinin test sürüşlerinin de başladığını belirterek Kurban Bayramı öncesinde Bursalıların ipekböceği ile yolculuk yapabileceğinin müjdesini verdi.
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’yi Heykel’deki tarihi binada ziyaret eden Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, imalat aşamasında da incelediği Türkiye’nin ilk yerli tramvayı İpekböceği’nin test sürüşüne katıldı. Kültürpark içindeki şantiye binasında raylara indirilen ikinci ipekböceğini inceleyen Karaosmanoğlu, Başkan Altepe ve Yerli Tramvay Proje Danışmanı Taha Aydın’dan aracın kapasitesi ve teknik özellikleri hakkında bilgiler aldı. Daha sonra aracın ilk test sürüşüne katılan iki başkan, Stadyum Caddesi, Altıparmak, Atatürk Caddesi, İnönü ve Uluyol Caddelerini geçtikten sonra Kent Meydanı’nda şehir turunu noktaladı.
“Türkiye adına gurur duydum”
Bursa’nın 20 – 30 yıl önceki halini de çok iyi bildiğini ancak son 10 yılda büyük bir değişim yaşandığına dikkat çeken Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Bursa caddeleri ve yeşil alanları ile mükemmel bir hale geldi. Binalar şehrin ruhuna uygun estetik bir görünüm aldı. Gerek Büyükşehir gerek ilçe belediyeleri hükümetimizin de önderliğinde tarihi mirası sahiplenme noktasında büyük çaba harcıyor. Bursa’nın geçmişe göre daha canlı, daha diri, yaşanabilir, sağlıklı bir kent olduğunu gördüm ve bir belediye başkanı olarak mutlu oldum, onur duydum. Büyükşehir Belediye Başkanımızı ve çalışma arkadaşlarını kutluyorum. Ayrıca bugün test sürüşünü yaptığımız yerli tramvay konusunda da sadece Bursa değil, Türkiye adına gurur duydum. Bizim için de büyük moral oldu. Bu konuda Bursa ile çalışacağız. Bu gelişimi Kocaeli’ne taşımak istiyoruz” dedi.
Seferler başlıyor
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de kaynakların yurt içinde kalması ve bu tür araçların yerli olarak üretilmesinin tüm belediye başkanlarının ortak hedefi olduğunu hatırlatarak, Başkan Karaosmanoğlu’nun daha imalat aşamasında fabrikaya gelerek yerli tramvayı incelediğini hatırlattı. Raylara inen ikinci aracın testini de Karaosmanoğlu ile birlikte yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Başkan Altepe, “İnşallah bayram öncesinde halkımız da bu araçlarla seyahat etme imkanı bulacak. Dünya standartlarında üretilen, her türlü konfora sahip olan araçlarımız şimdiden Bursa’mıza hayırlı olsun. Projeyi dikkatle takip eden ve test sürüşünde de bize eşlik eden Kocaeli Belediye Başkanımıza da teşekkür ediyorum” diye konuştu.


 

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
BASIN VE HALKLA İLİŞKİLER ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜ


İlk yorum yapan olun

Yorumlar