Çinde Yolsuzlukla MücadeleÇinde Yolsuzlukla Mücadele :Çin Demiryolları’nda bir yılda resepsiyonlara 135 milyon dolar harcanmasının ardından 8 kişiye ceza verildi.
Çin’de son dönemde gündemde olan yolsuzlukla mücadele ve bürokrasiyi azaltma çalışmaları kapsamında Çin Demiryolları’nda 8 kişiye resepsiyonlarda yüksek harcamalar yaptıkları gerekçesiyle çeşitli cezalar verildi.
Devlete bağlı Çin Demiryolu İnşa Şirketi’nin geçen yıl düzenlenen resepsiyonlarda 837 milyon yüen (yaklaşık 135 milyon ABD doları) harcadığını itiraf etmesi kamuoyunda büyük tepkiye yol açmış ve soruşturma açılmıştı.
Soruşturma kapsamında faturaların standartların dışında olduğu, harcama ve ödemelere dikkat edilmediği ve faturaların muhasebe aşamasında uygunsuz bir şekilde sınıflandırıldığı kaydedildi.
Konuyla ilgili 57 kişinin uyarı aldığı belirtilirken, 7 kişiye idari ceza verildi ve 1 kişi de yargıya sevk edildi.
Şirket, geçen yıl yapılan resepsiyon harcamalarının ardından yılın ilk yarısında resepsiyon harcamalarının yüzde 20 düştüğünü, gelirinin de yüzde 26 arttığını açıkladı.
Çin, geçen kasım ayında yapılan yönetim değişikliğinin ardından yolsuzlukla mücadele başta olmak üzere bürokrasi ve yüksek devlet harcamaları gibi uygulamaların önüne geçilmesi için çalışmalar başlatmıştı.

Kaynak : www.haberler.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.