Doğru sinyalizasyon İstanbul'daki trafik karmaşasını çözer

Doğru sinyalizasyon İstanbul’daki trafik karmaşasını çözer :Uzmanlar İstanbul’da özellikle mesai saatlerinin bitiminde saatlerce süren araç kuyruklarının oluşmasının önüne, ancak karayolu taşımacılığının deniz ve raylı sisteme kaydırılması ile trafik ışıklarının doğru şekilde çalıştırılmasıyla geçilebileceğini belirttiler.
Son dönemde İstanbul’da içinden çıkılmaz hale gelen trafik soruna uzmanlar, deniz ulaşımı ve raylı sistemlerle çözüm bulunabileceğini söylüyor. Sinyalizasyonun doğru bir şekilde uygulanması halinde trafik sıkışıklığının yüzde 30 oranında azaltılabileceğini savunan uzmanlar, şehir plancılığının da etkin bir şekilde uygulanması gerektiğini kaydediyor.
Her gün yaklaşık 500 yeni aracın trafiğe katıldığı İstanbul’da son dönemde birkaç kilometrelik mesafeyi kat etmek bile saatler sürebiliyor.
Uzmanlara göre trafik yoğunlunun sebebi, plansız şehirleşme ve birbiriyle entegre ulaşım ağının bulunmaması. Çözüm için uzmanların önerisi ise, göçün kontrol altına alınması ve raylı sistemin yaygınlaştırılması. İstanbul’da hayatı felç eden trafik sorunun sebeplerini ve çözüm yolarını İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) İnşaat Fakültesi Ulaştırma Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Ergün, İTÜ İnşaat Fakültesi Bölümü’nden Prof. Dr. Ergun Gedizdoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)?Başkanı Kadir Topbaş’ın danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı ile İTÜ Ulaştırma Anabilim Dalı emekli öğretim üyesi Prof. Dr. İnal Seçkin’e sorduk.
‘10 yıl daha çözümsüz’
Trafik sorunun çözülmesi için raylı sistemden başka çare olmadığını belirten Doç. Dr. Murat Ergün, “Karayollarında en ufak bir şeridin kapanması her yeri etkiliyor. 3. köprünün de hiçbir faydası olmaz. Bunun sebebi ulaşım planlamasının uzmanlarca yapılmaması ve ulaşımla ilgili kararların siyasi olmasıdır. 10 yıl sonra sorun daha çözümsüz olacak” dedi.
Prof. Dr. Ergun Gedizoğlu ise İBB tarafından yapılması hedeflenen raylı sistem ağının planlı bir çalışmanın ürünü olmadığını savunarak “90’lı yıllardan beri uzmanlar tarafından hazırlanan raporlar var. Onlardan bir tanesi hayata geçirilse trafik bugünkünden rahat olacak. İBB’nin hazırladığı soyut bir takım çizgilerle yapılan haritalar halkın gözünü boyayabilir ama reelde uygulanması mümkün olmaz. Raylı sistem ağı birbiriyle bağlantılı değil. istanbul’da bir ulaşım ağı yok. Aktarma olan yerlerde de 1-1,5 km yürümek zorundasınız. Bütenleşik bir ağ kurmak şart. Bir de ışıklı kavşaklarda bekleme süreleri çok uzun ve ışıklar düzensiz yerde. Sinyalizasyon doğru şekilde uygulanırsa trafik yüzde 30 azalabilir” değerlendirmesini yaptı.
1 şerit toplu ulaşıma
İstanbul’da kontrolsüz bir nüfus artışı yaşandığını belirten Prof. Dr. İnal Seçkin de şunları söyledi: “Bu dakikadan sonra şehir plancılığına çok fazla önem verilmeli. İstanbul’un geleceği bu halde önlenemez bir yere gidiyor. Çözüm için raylı taşımacılık artırılmalı. Karayolarından ziyade demiryollarına önem verilmeli.”
İBB’nin ulaşım danışmanı Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da “Trafikteki otomobillerde bir veya iki kişi var. Deniz ulaşımını neredeyse hiç kullanmıyoruz. Çözüm için nihai hedef her yerde metro. Kısa süreli çözüm yollarından biriyse karayollarında bir şeridin 3’ten fazla yolcu taşıyan otomobil, minibüs ve otobüs gibi araçlara ayrılması. Böylece yoğunluk yüzde 30 azalır. Ayrıca tam akıllı kavşaklar yapılmalı. Lüzumsuz yere 70 saniye yanan trafik ışığı olmaz. Bunlar yapılırsa trafik ciddi oranda rahatlar” diye konuştu.


Kaynak : gundem.milliyet.com.tr


İlk yorum yapan olun

Yorumlar