Edirne – Kars Hızlı Tren Projesi Bu ay sonunda Çin Teknik Heyeti ile yeniden görüşmelere başlanacakTCDD Edirne – Kars Hızlı Tren Projesi Bu ay sonunda Çin Teknik Heyeti ile yeniden görüşmelere başlanacak
Ulaştırma Bakanlığı ile Çin Demiryolu Bakanlığı arasında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesindegerçekleştirilecek, “Edirne – Kars Hızlı Tren Projesi”için Çin Devlet Şirketi CRCC firması görevlendirildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; bu ay sonunda Çin Teknik Heyeti ile biraraya gelmesi beklenen TCDD’nin yıl sonuna kadar yeni anlaşma taslağını tamamlamış olması bekleniyor.Yeni taslak anlaşmanın her iki tarafın bakanları tarafından onaylanması gerekiyor. Gerekli onayların alınması ile Bakanlar tarafından da Taslak Anlaşmanın hükümetlerin önüne İkili Anlaşma metni olarak sunulması bekleniyor.
Geçtiğimiz aylarda Çin Teknik Heyeti ile TCDD’de yapılan görüşmelerde toplam 12-13 milyar dolarlık finansman gerektiren proje için Çinliler ilk önce 3-4 milyar dolarlık bir finansman sağlayarak projeye başlayabileceklerini kaydettiler.
Bu aşamada TCDD projenin tamamı için anlaşmanın yürütülmesini ve böylece de tamamına yönelik finansman sağlanmasını istiyor.Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Çin Demiryolu Bakanlığı’nın ön teyidlerini verdikleri Edirne – Kars Demiryolu Projesi, Kayseri ve Trabzon Uzatma Hatları ile birlikte toplam 2 bin km. Edirne’den Kars’a olan toplam uzunluğu ise 1270 km Yeni yapılacak olan bu hat 6 kesimden oluşuyordu. Bu kesimler şöyle belirlenmişti:
-Sivas – Erzincan kesimi (235 km)
-Erzincan – Erzurum kesimi (210 km)
-Erzurum – Kars kesimi (205 km)
-Edirne – İstanbul kesimi (228 km)
-Ankara – Yerköy kesimi (142 km)
-Yerköy – Sivas kesimi (250 km)
Daha Önceki Gelişmeler: Bilindiği gibi, Çin Demiryolu Yapım Şirketi (CRCC), Üçüncü Demiryolu Araştırma ve Dizayn Kuruluşu Grubu (TSDI) ve CRS Şirketi temsilcilerinden oluşan Çin Heyeti Türkiye’ye gelmişti. Heyetler arasında yapılan görüşmelerde,
Türkiye – ÇHC Demiryolu Projesi Ortak çalışma grubu kurulması konusunda mutabakata varıldı ve 25 Ocak 2011 tarihinde “Çerçeve Anlaşması” imzalandı. Söz konusu projenin mali portresinin belirlenmesi amacıyla, 25 – 26 Ocak 2011 tarihlerinde ise TCDD, Çin Demiryolu Bakanlığı, Çin Demiryolu Yapım Şirketi (CRCC) ve Çin Finans Kuruluşları yetkilileri ile T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı yetkilileri arasında görüşmeler yapıldı.
Hatırlanacağı gibi, Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında demiryolu alanında işbirliğini geliştirmek amacıyla, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çin Halk Cumhuriyeti Demiryolu Bakanı Liu Zhijun arasında 07 Temmuz 2010 tarihinde Pekin’de “Mutabakat Zaptı” imzalanmıştı. Her iki ülkenin Başbakanları arasında Ankara’da yapılan görüşmeler sırasında ise, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ile Çin Halk CumhuriyetiDemiryolu Bakanı Lıu Zhijun arasında 08 Ekim 2010 tarihinde “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Çin HalkCumhuriyeti Hükümeti Arasında Demiryolu İşbirliği Anlaşması” imzalanmıştı.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1093/13 Ağustos 2013 (ÖA)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.