İSPARK Trafik yapma, park et yoluna devam et diyorİSPARK Trafik yapma, park et yoluna devam et diyor :İSPARK’ın toplu taşıma istasyonlarının yakınlarına kurduğu park yerleri dolup taşıyor. Şirket, yoğun ilgi sebebiyle yeni alanlar oluşturmak için çalışıyor.
İSPARK, metro, metrobüs, vapur ve Marmaray’a kadar araçlarıyla gelip yola bu vasıtalarla devam etmek isteyen sürücüler için başlattığı ‘Park Et, Devam Et’ projesini aşırı ilgi sebebiyle hızlandırdı. İSPARK bugüne kadar kurduğu 34 adet park yeri ile 10 bin aracı yollardan çekip İstanbul trafiğini 100 kilometrelik araç konvoyundan kurtardı. Metrobüs durağına kadar gelen ancak aracını yer olmadığı için park edemeyen sürücüler mecburen ara sokaklara yönelirken, Boğaz Köprüsü civarına gelenler de yine yer bulamadığı için yola araçlarıyla devam etmek zorunda kalıyor. Aynı sıkıntı vapur ve metro duraklarında da yaşanıyor. Hal böyle olunca da İstanbul trafiği yine içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Kapasite problemini ortadan kaldırmayı hedefleyen İSPARK ise, müsait bulduğu yerlere araç parkları yapmaya çalışıyor. Hâtta Boğaz köprülerinin ayaklarına yakın yerler, viyadük altlarındaki bölümler, kavşaklar, kritik noktalara yakın araziler bile İSPARK’ın hedefinde bulunuyor. Yeni otoparkların yolda olduğunu belirten İSPARK Genel Müdürü Mehmet Çevik, “Metro, Metrobüs, İDO, Tramvay ve diğer toplu taşıma araçlarına yakın yerlerde planlama çalışmaları devam ediyor. Çevik, önümüzdeki yıl yaklaşık 5 bin kapasiteli yeni otoparkların hizmete açılacağını söyledi.
Bisiklet için de yeni yerler geliyor
İSPARK olarak ABD, Avrupa ve Çin gibi kalabalık ülkelerde yaygın olarak tercih edilen bisiklet kullanımını İstanbul’da da teşvik etmeye çalıştıklarını söyleyen Mehmet Çevik, “Bisikletin yaygınlaşması için park ünitelerine yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Bu amaçla İSPARK, kent genelindeki 4 ana metro hattında 32 istasyona ücretsiz bisiklet park ünitesi kurdu. İSPARK, “Bisikletini Park Et, Metro ile Yoluna Devam Et” sloganıyla Kadıköy-Kartal, Bağcılar-Başakşehir, Zeytinburnu-Kabataş ve Hacıosman-Taksim metro hatlarında hizmete sunduğu ücretsiz park üniteleri ile bisiklet kültürünün yerleşmesine katkı sağlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile koordineli olarak şehir genelinde uygun olan akslara bisiklet üniteleri kuruyoruz” diye konuştu.
Arsa yoksa çok katlı sistem var
Büyük şehirlerde park yeri oluşturmada en büyük problem arsa yetersizliği. Pek çok Avrupa şehri ise bu sıkıntıyı tam otomatik çok katlı otoparklar kurarak çözüyor. 10 aracın park edebileceği küçük bir arsanın kapasitesini neredeyse 10’a katlayan sistemin bir diğer avantajı da, sürücülerin büyük otoparklarda aracını bulmaya çalışırken kaybettiği zamanın önüne geçmesi. Toplu taşıma istasyonlarının yakınlarına kurulan sistemde, araç asansörle üst katlara taşınarak park ediliyor.

Kaynak : www.turkiyegazetesi.com.tr

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.