İstanbulda indirimli bilet uygulaması başladıİstanbulda indirimli bilet uygulaması başladı :İstanbul’da bundan böyle, metro, tramvay, şehir hatları vapurları, deniz motorları, TCDD banliyo trenleri, İETT, Otobüs AŞ ve Özel Halk otobüsleri gibi şehir içi toplu ulaşım araçlarından çıraklık okulları, açık lise öğrencileri, dershaneler ve kuran kursu öğrenci ile öğretmenleri de indirim hakkından yararlanabilecek.
CHP’lerin Eylül ayında verdiği önerge doğrultusunda Hukuk Komisyonu-Sosyal Hizmetler ve halkla İlişkiler Komisyonu’nun ortak teklifiyle gündeme gelen ve bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden oy birliğiyle geçen karar doğrultusunda yapılan yeni düzenleme, üniversite öğrencileri dışındaki 20 yaş altı öğrencilerin tamamı ile öğretmenleri kapsıyor.
Çıraklık eğitim kurumları ve dershane, kuran kursları gibi diğer kanunlar kapsamında eğitim gören ve 20 yaşından gün almamış ve Sosyal Güvenlik Kurumu çalışan kaydı olmayan 20 yaş altı öğrenciler ile Temel Eğitim Kanunları, Yüksek Öğretim Kurumu Kanunu, Çıraklık Eğitim Kanunu7na tabi öğretmenler ile diğer kanunlar kapsamında tam zamanlı sözleşme esasına göre çalışan ve öğretmenliği Milli Eğitim Bakanlığı ve Sosyal Güvenlik kaydıyla belgelendirilen öğretmenler ile, 633 sayılı kanun kapsamındaki eğitici ve öğreticilerin, indirimli olarak seyahat etmesine imkan tanıyan düzenlemeden yaklaşık 300-350 bin kişi istifade edecek.
25 YAŞ ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ
İBB müşterek komisyonları tarafından düzenlenen raporun mecliste görüşülmesi sırasında, CHP grubu yaş sınırının 25’e yükseltilmesini istedi. Ancak ekonomik ve teknik çalışmalar tamamlandığı gerekçesiyle talep kabul edilmedi. İETT tarafından dağıtılan indirimli elektronikkart alma sınıfına dahil edilen kişiler, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın onayının ardından kartlarını alabilecek.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.