İzmir Banliyö sistemi ile tarihe yolculukİzmir Banliyö sistemi ile tarihe yolculuk :İZBAN AŞ Genel Müdürü Sebahattin Eriş, AA muhabirne yaptığı açıklamada, Aliağa-Cumaovası hattı olarak bilinen İzmir Banliyö sistemi ni işleten İZBAN AŞ’nin, TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50’şer ortaklığı ile 2010 yılında işletmeciliğe başladığını, çalışmalarıyla Türkiye’de ilklere imza attıklarını belirtti.
Türkiye’de ilk demiryolu yapım ve işletmeciliğinin İzmir’de gerçekleştiğini anımsatan Sebahattin Eriş, “TCDD’nin hatları üzerinde kendi araç ve personeli ile taşımacılık yapan ilk şirket de İZBAN’dır. Şirketimizin en önemli ilki ise merkezi ve yerel idarenin işbirliğiyle oluşturulmuş olmasıdır” dedi.
– “Şimdi 80, yakında 112 kilometre”
İZBAN’ın “ilklerin perspektifi” olduğunu ifade eden Eriş, şu anda 80 kilometrelik güzergah üzerinde işletmecilik yaptıklarını, 2014 yılının ilk çeyreğinde 32 kilometrelik Torbalı hattının eklenmesiyle 112 kilometrelik hat üzerinde çalışacaklarını bildirdi.
Torbalı ve Selçuk arasındaki 28 kilometrelik bölümün de ihale edildiğini anlatan Eriş, “Orada herhangi bir kamulaştırma sorunu yok, çok kısa süre içinde biteceğine inanıyoruz. İnanıyoruz ki 2-3 yıl içinde İZBAN Selçuk’a uğrayacak” dedi.
Projenin nihai hedefini ise “Selçuk ve Bergama arasındaki iki kültürel alanı bağlamak” olarak tanımlayan Eriş, “Bergama hattı da bittiği zaman 191 kilometrelik dünyanın sayılı banliyö hatlarından birine ulaşacağız” dedi.
Olimpiyat ve EXPO gibi büyük organizasyonlara aday olan kentlerin altyapı ve ulaşımının büyük puan kazandırdığını bildiren Sebahattin Eriş, raylı sistem taşımacılığı açısından İzmir’in EXPO 2020 organizasyonuna hazır olduğunu söyledi.
-Rakamlar, yeni trenler ve işbirliğinin önemi
İzmir Metro AŞ Genel Müdürü Sönmez Alev de İZBAN AŞ atölye tesislerinin Türkiye’nin en donanımlı tren bakım merkezi olduğunu kaydederek, ülke genelindeki ilk merkezi ve yerel yönetimler işbirliğinin olumlu sonuçlar verdiğini dile getirdi.
Hizmet odaklı çalışmayı hedeflediklerini belirten Sönmez Alev, “Herkesin hayat görüşü farklı olabilir ama iş hizmete döndüğünde hepimiz bu kentin, bu ülkenin insanıyız. Çalışmalarımızda ‘ben’ ve ‘taraf’ sözcüğünü kullanmıyoruz. Herkes, daha kaliteli çalışmanın yollarını arıyor. İZBAN AŞ’nin en güçlü tarafı, arkasında TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi gibi iki gücün bulunması. Asırlık kurumlar işbirliği ile örnek oluşturmalı” dedi.
Her geçen gün daha çok yolcu taşıdıklarını, günde 227 bin yolcu ile rekor kırdıklarını anlatan Alev, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kuzey güne hattında Aliağa-Cumaovası arasında 32 istasyon ve iki aktarma istasyonu ile hizmet üretiyoruz. İzmir’de kamu eliyle yapılan toplu ulaşımın yüzde 35’ini raylı sistemle gerçekleştiriyor ve İzmir nüfusunun yüzde 11-12’sini taşıyoruz. İzmir Metro AŞ dahil olmak üzere raylı sistemle taşınan yolcu sayısı artık 450 binin üstünde. Bu işbirliği öylesine güzel bir örnek oldu ki yakın geçmişte dünyanın en büyük toplu ulaşım kurulu olan Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği’nden en iyi işbirliği ödülünü aldı. Gaziantep’te Gaziray benzer bir oluşumla ortaya çıkıyor. İZBAN, yurt içinde ve yurt dışında örnek olmaya devam ediyor.”
Alev, İZBAN AŞ’nin şu anda 33 set ile 99 vagon filosuna sahip olduğunu, TCDD’den 10 set daha kiraladıklarını ve toplamda 43 set ile hizmet verdiklerini ifade ederek, 40 tren setinin daha alımına başladıklarını, gün geçtikçe filoyu genişlettiklerini söyledi.
Şirketin kuruluşunda günlük 550 bin yolcu taşımayı hedeflediklerini dile getiren Sönmez Alev, yakın gelecekte hizmete alacakları Torbalı hattında 6 istasyon yer alacağını, Bergama ve Selçuk hattının devreye girmesiyle yolcu sayısının 1 milyona dahi ulaşabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak : www.beyazgazete.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!1 Yorum

  1. Tepekoy hattinin hattinin acilamamasini hayretle izliyorum 2015 mayisinda bitecegi soyleniyordu ne olduda ertelendi merak ediyorum

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.