İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi Hat üzerinde yer alacak olan istasyon ve karayolu geçitlerinin yapımına ait projelerin TCDD tarafından onaylanması bekleniyorİzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi Hat üzerinde yer alacak olan istasyon ve karayolu geçitlerinin yapımına ait projelerin TCDD tarafından onaylanması bekleniyor
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından gerçekleştirilecek olan, “İzmir Banliyö Sisteminin Geliştirilmesi Projesi” kapsamındaki “Aliağa – Menderes Raylı Sistem Hattı” ile ilgili yeni gelişmeler kaydedildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre, hattın Aliağa’dan – Bergama’ya kadar uzatılması ile ilgili ihale hazırlık çalışmalarına başlandı.
Yetkililer, hat üzerinde yer alacak olan istasyon ve karayolu geçitlerinin yapımına ait projelerin TCDD tarafından onaylanmasının beklendiğini kaydettiler.Gerekli onayın alınması ve ihale hazırlık çalışmalarının tamamlanması halinde 2014 yılının ilk aylarında ihale ilanı yapılması planlanıyor.
Bilindiği gibi TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokole göre, hatta demiryolu döşenmesi, elektrifikasyon ve sinyalizasyon işleri de TCDD tarafından yapılacak. Söz konusu projenin finansmanı özkaynaklardan karşılanacak. Mevcut uzunluğu 80 kilometre olan Aliağa-Menderes Hattı, 32 kilometrelik Torbalı bağlantısının ardından 112 kilometreye ulaşacak. Banliyö hattı, Torbalı’dan Selçuk’a 28 kilometre, Aliağa’dan Bergama’ya ise 55 kilometre daha uzatılacak. Böylece hattın toplam uzunluğu 195 kilometreye ulaşacak.
Ref.: Yatırımlar Dergisi 1145/26 Ağustos 2013 (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

 

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.