İzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencileri İzbandan otobüs istiyorİzmir Katip Çelebi Üniversitesi öğrencileri İzbandan otobüs istiyor :İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, 2013-2014 döneminde 2 bin öğrenci sayısına ulaşırken Çiğli’deki kampuse giden 1300 öğrenci ulaşım sıkıntısı yaşıyor.
Çiğli kampuse giden öğrenciler 595 numaralı Hava Üssü Lojmanları-Bostanlı İskele hattı ile 817 numaralı Balatçık-Çiğli Aktarma Merkezi hattı kullanılıyor. Mevcut iki adet otobüs hattı bulunmasına rağmen sefer sayısının yetersiz kalması özellikle sabah saatlerinde derslerine yetişmek isteyen öğrencilerin duraklarda yoğunluk yaşanmasına sebep oluyor.
Konu ile ilgili resmi makamlarla görüşmelerin yapıldığını belirten İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Genel Sekreter Yardımcısı Nihat Sabuncular, “Biz Ağustos ayında Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’na başvuruda bulunduk. Yeni bir ring hattı veya mevcut sefer sayılarına eklemeler yapılmasını istedik. Eğitim-öğretim yılının ilk haftası geride kalırken henüz bir değişikliğin söz konusu olmadı” dedi.
İKÇÜ Öğrenci Konseyi Başkanı Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencisi Sümeyye Zehir, “Sabah 07.30-09.30 saatleri arasında gelen otobüsler ilk durak olan Bostanlı İskelesi’nde tamamen dolduğundan binemiyoruz. Bir sonraki otobüs 20 dakika sonra kalkıyor. Bu sebeple derslere geç kalıyoruz. Akşam çıkış saatimiz olan 15.00-17.00 arasındaki otobüslere binmek için de uzun süre beklemek zorunda kalıyoruz” dedi. İzban’ı kullanarak Çiğli’ye kadar gelen öğrencilerin de aynı otobüs hatlarıyla kampüse gelebildiğini belirten Zehir, mevcut hatların sefer sayılarının özellikle yoğunluğun yaşandığı saatlerde arttırılmasını ve İzban Çiğli İstasyonundan Merkez Yerleşkeye ring seferlerinin oluşturulmasını istediklerini ifade etti.
Turizm Fakültesi Turizm İşletmeciliği Bölümü Öğrencisi ve Fakülte Temsilcisi Turgut Kambur, üniversiteye ulaşımda çektikleri sıkıntıları Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere birçok kuruma başvuruda bulunduklarının, ancak dönüş alamadıklarının altını çizerek sorunun herkes tarafından bilindiğini, ancak çözüm üretecek kurumların bir türlü harekete geçmediğini belirtti. Mevcut hatlardan kampüsün yakınından geçen birçok alternatif olduğunu da hatırlatan Kambur, yapılacak güzergah değişikliklerinin dahi sorunlarına büyük ölçüde çare olabileceğine inandığını ifade etti.

Kaynak : www.hurriyet.com.tr

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.