Körfez demiryolu inşaatı 2014te başlayacakKörfez demiryolu inşaatı 2014te başlayacak :Altı Körfez ülkesini birbirine bağlayacak ve toplam 200 milyar dolara malolacak demiryolu ağının inşaatına gelecek yılın sonunda başlanacağı bildirildi. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar, Bahreyn ve Suudi Arabistan’dan geçecek 2 bin 177 km uzunluğundaki demiryolu hattı tamamlandığında Arap yarımadasının güneyinde yer alan Umman ile kuzeyde kalan Kuveyt birbirine bağlanacak.
Dubai merkezli medya şirketi MEED tarafından Abu Dabi’de düzenlenen konferansta konuşan Dünya Bankası’nın Körfez İşbirliği Konseyi danışmanı Ramiz El Esar, detaylı mühendislik ve dizayn çalışmalarının bu yılın sonu ya da 2014’ün başında bitmiş olacağını ve ardından inşaatın başlayacağını söyledi.
El Esar, Körfez ülkeleri ulaşım ve finans bakanlarının onayının ardından, projeden sorumlu olacak Körfez otoritesinin kurulduğunu ve önemli mesafe kaydedildiğini belirtti. Demiryolunun 2018’de operasyona başlaması hedefleniyor.
Projeye göre, her ülke kendi sınırları içerisindeki demiryolu ağını inşa edecek. BAE ve Suudi Arabistan’ın inşaata başladığı ve diğer ülkelerin de yakın zamanda çalışmalara başlamasının beklendiği öğrenildi.

Kaynak : www.medya73.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.