Marmaray arızaları meclise taşındıMarmaray arızaları meclise taşındı : CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, “Marmaray’ı güvenli kılıp, teknik ve güvenlik eksiklerini tamamlanıncaya kadar seferlerin durdurulması talimatı verecek misiniz?” diye sordu.
Oran, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Birçok teknik ve güvenlik sorunu olduğu uyarısını yaptığımız Marmaray seferlerini dün başlatmanızın üzerinden 24 saat geçmeden seferlerin durdurulmasının gerekçesi nedir?” sorusunu yöneltti.
Oran, soru önergesinde Başbakan’a şu soruları sordu:
“Bugün Marmaray’da 4 kez elektrik kesintisi yaşanması ve zaman zaman vagon kapılarının açılıp kapanmaması sorunun gerekçesi nedir? Bu tehlikeli durumun tekrarını nasıl önleyeceksiniz? Marmaray’da enerji güç destek sistemi alternatifleri yok mudur?
Elektriklerin kesilmesi üzerine boğaz altındaki tüp içerisinde büyük kalabalıkların yürüyerek karşıya geçmesi tehlikeli bir durum değil midir? Bu tüpün inşası sırasında böyle bir acil durum öngörüldü mü? Yürümeyle oluşan titreşimin/salınımın yarattığı bir tehlike burada da söz konusu mudur?
Bugün yaşanan teknik sorunları yerinde saptayarak yayın yapmak isteyen Sözcü TV ve gazetesi muhabiri Edda Sönmez ile kameramanına saldırarak, çekim yapılmasını önleyen, kameranın görüntü almasını engelleyen 4-5 güvenlik görevlisi hakkında herhangi bir işlem yaptınız mı? Bu güvenlik görevlileri kimlerdir, engelleme/saldırı talimatını kendilerine kimler verdiler?
Sözcü ile birlikte yanlarında NTV, SkyTürk gibi TV’lerin muhabirlerinin de yayın yapmasına karşın niçin sadece Sözcü’ye yönelik engelleme yapıldı? Bu ayrımcılığın gerekçesi nedir?
Marmaray’ın Sirkeci’de durmayarak yolcuları Üsküdar’a götürmesinin gerekçesi nedir? Bu nedenle sefer sırasında yapılan ‘Değerli yolcularımız daha iyi hizmet verebilmek için trenlerimiz bir süre Sirkeci istasyonunda durmayacaktır’ anonsunun anlamı nedir?
Bana ulaşan duyumlara göre Sirkeci istasyonu henüz tamamlanmadığı için Marmaray bu istasyonu kullanamıyor ve sizin açılış seferinizde sırasında da bu istasyonda bu nedenle durulamadı. Bu duyum doğru mudur? İstasyon eksikken niçin açılış yaptınız?
Bir gün önce açılışını yaptığınız Marmaray’da yolcuların Sirkeci’de indirilmeyerek karşı kıtaya, Avrupa’ya götürülmesi bir eksiklik değil midir?
Marmaray’ı güvenli kılıp, teknik ve güvenlik eksiklerini tamamlanıncaya kadar seferlerin durdurulması talimatı verecek misiniz?

Kaynak : siyaset.milliyet.com.tr

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.