Marmaray beklentisi konut satışlarını durdurduMarmaray beklentisi konut satışlarını durdurdu :29 Ekim’de açılışı yapılacak olan Marmaray projesinin geniş bir alanda emlak fiyatlarını arttırması öngörülürken, projenin güzergâhında mülk sahibi olan vatandaşlar ise fiyat artışı beklentisiyle konut satışlarını durdurdu.
29 Ekim’de hizmete girecek olan Marmaray projesinin, Avrupa ile Asya arasında ilk kez raylı sistem geçişini gerçekleştirirken, geniş bir alanda emlak fiyatlarını ve kiraları da etkileyecek bir faktör olması bekleniyor.
Marmaray projesiyle birlikte gayrimenkul piyasasında yaşanacak gelişmeleri mercek altına alan EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı’ya göre, Marmaray projesinin özellikle Kazlıçeşme-Yenikapı-Üsküdar-Sirkeci-İbrahimağa arasındaki ‘Boğaz geçişi’ özel bir nitelik taşıyor. Boğaz geçişinin, banliyö hatlarının da bağlandığı düşünüldüğünde İstanbul’un tarihi çekirdeğinin ‘merkez’ olma kimliğini daha da pekiştireceğini ifade eden Yazıcı, Yenikapı-Sirkeci-Üsküdar hattının raylı sistem ve denizyolu bağlantıları açısından düğüm noktaları olduğunu belirtti.
Yazıcı, bu noktalarda özellikle emlak fiyatlarının çevrelerine kıyasla daha fazla hareketleneceğini belirterek, “Hâlihazırda Üsküdar merkez bölgesinde, istasyon çıkışına maksimum 10 ila 15 dakika uzaklıkta bulunan mahallelerde mülk sahipleri kiralık konutlarını bekletmeye başladı” dedi.
Sirkeci-Yenikapı bölgesinin ise tarihi yarımada sınırları içerisinde kaldığı için bölgede zaten arsa arzının kısıtlı olduğunu anlatan Yazıcı, “Yeni konutların ya da markalı konutların az rastlandığı bir bölge. Bu bölgeye en yakın markalı konutlar Yedikule-Zeytinburnu-Bakırköy hattında yer alıyor. Kazlıçeşme istasyonuna yakınlığı sebebiyle bu bölgelerde de artış bekleniyor” diye konuştu.
Dönemsel artış olacak
29 Ekim 2013’te Marmaray’ın ‘Boğaz geçiş’ etabı olarak bilinen Kazlıçeşme-İbrahimağa arasındaki istasyonlar devreye girecek. Bu istasyonların diğer bölgelerle entegrasyonu da sağlanacak ve 2016 yılına kadar hedeflenen tüm bağlantılar tamamlanacak. Bundan dolayı Yazıcı’ya göre bölgelerin emlak hareketlenmesi de dönem dönem farklılık gösterecek.
İlk etapta boğaz geçiş bölgesinde belirtilen istasyonların çevresindeki bölgelerde birim metrekarelerde artış beklendiğini belirten Yazıcı, “Halihazırda oldukça lüks markalı konutların yer aldığı Kazlıçeşme-Yedikule bölgesindeki markalı konutlarda birim metrekare değerlerindeki genel aralık 5 bin ile 7 bin 500 lira arasında değişiyor” diye belirtti.
Yazıcı’ya göre projenin direkt bağlantılı olduğu bölgelerden birisi olan Yenikapı-Sirkeci arası konut bölgeleri olmadıkları ve tarihi yarımadada kısıtlı yapılaşma şartları bulunduğu için bu bölgedeki konut piyasasının ilk etapta tepki vermesi beklenmiyor. Ancak Sirkeci ve çevresinde yer alan eski iş hanlarının, cadde üzerinde yer alan dükkânların kira fiyatlarında mutlak bir artış olacağını belirten Yazıcı, şunları söyledi:
Transfer merkezi haline gelecek
“Sonuç olarak, birçok noktadan çok kolay erişilebilir bir bölge haline gelecek olan Sirkeci-Yenikapı bölgesi birkaç yıl içerisinde İstanbul’un transfer merkezi konumunda çok önemli bir rol oynayacak.
Özellikle iki yaka arasında raylı sistemle yolculuk edecek olan bir kişi, hangi noktadan yolculuğuna başlamış olursa olsun mutlaka Yenikapı, Sirkeci ya da Üsküdar istasyonuna uğramak durumunda olacak.”
Dİğer yatırımlarla bütünleşecek
Marmaray’ın tamamen biteceği 2015 itibariyle Avrasya tüneli olarak bilinen İstanbul Boğazı Lastik Tekerlekli Tüneli (Kazlıçesme – Göztepe Kavşağı) projesinin de tamamlanacağını belirten Yazıcı, şu ifadeleri kullandı:
“Kazlıçeşme ile Göztepe arasındaki araçla seyahat süresi oldukça kısalacak. Marmaray’ın da istasyonlarının bulunduğu bu bölgeler böylece hem araç hem de toplu taşıma bakımından avantajlı bölgeler olarak öne çıkacak. Bunun dışında Üsküdar Meydanı Marmaray Projesi ile büyük bir dönüşüm geçirecek ve Marmaray istasyonunun tamamlanmasıyla Üsküdar’ın ulaşım odağı kimliği çok daha güçlenecek.”
Marmaray’ın Üsküdar istasyonunun ise Üsküdar-Ümraniye metrosuyla bağlantı kurarak Çekmeköy-Sancaktepe’ye kadar uzanacağını hatırlatan Yazıcı, projenin 2016 yılında devreye gireceğini, metro kaynaklı hareketliliğin daha çok Çekmeköy- Sancaktepe bölgesinde yaşanacağını belirtti.
Kiralarda en az yüzde 10-15 artış
Marmaray projesinin Üsküdar’da etkileyeceği gayrimenkullerin daha çok kiralık konutlar olacağını ifade eden Yazıcı, şu anda merkez bölgesinde kiralık konut bulunmasında sıkıntılar yaşandığını, bunun nedenini mülk sahiplerinin projeyi beklemesi ve üniversitelerin açılmasıyla konut ihtiyacının ortaya çıkması olduğunu söyledi.
Üsküdar merkez bölgesinde 100 metrekarelik bir dairenin kirasının 900-1.500 lira arasında değiştiğini ifade eden Yazıcı, “Manzara unsuru devreye girdiğinde kiralar 3 bin lirayı bile geçebiliyor. Bununla birlikte, Marmaray projesinin hizmete girmesini bekleyen mülk sahiplerinin bir süre talepleri biriktirmesi ve talepler doğrultusunda hareket etmesi bekleniyor” diye konuştu.
Yazıcı, uzun bir süre emlak piyasasının hareketlenmesini bekleyen mülk sahiplerinin kira fiyatlarını en az yüzde 10 ila yüzde 15 arasında yükselteceğini ifade etti.
82 yıllık Park Otel’i 300 milyon $’a yeniledi
CVK Group’un, yüzde yüz öz sermayesiyle Taksim Gümüşsuyu’nda tarihi Park Otel’in arazisi üzerinde yeniden inşa ettiği Park Bosphorus İstanbul Hotel kapılarını açtı.
Park Bosphorus İstanbul, büyüklükleri 50 ile 160 metrekare arasında değişen odaları, 60 tanesi 1+1 ile 5+1 arasında değişen ‘exclusive suit’leri olmak üzere, toplamda 618 odadan oluşuyor.
Turizm alanındaki en önemli yatırımları olan Park Bosphorus İstanbul Hotel’in inşaatını tamamlayarak Türk turizminin hizmetine sunmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten CVK Yönetim Kurulu Başkanı Gülşah Çevik, Park Bosphorus İstanbul Hotel’in, şehrin merkezi Taksim Gümüşsuyu’nda, bir döneme damgasını vuran ünlü Park Otel’in temelleri üzerinde yükseldiğini hatırlattı.
Çevik, “CVK Grup olarak, yıllardır atıl olan bir yapıyı 300 milyon dolarlık bir yatırımla, İstanbul’un siluetine uygun, çevresindeki tarihi dokuyla uyumlu, lüks bir yapıya dönüştürdük” dedi.
‘İstihdam yarattık’
Park Bosphorus İstanbul Hotel ile Park Otel’in ruhunun yaşatılmaya devam edileceğini ifade eden Çevik, “Tarihsel ve kültürel zenginliğimiz günümüze taşınacak. Otelcilikte hizmet kalitesinin en üst sınırını simgeleyen ‘Delux Hotel’ kavramını yeniden yorumlayan Park Bosphorus İstanbul Hotel olarak, odabaşına düşen en fazla hizmetli sayısı, özel VIP servisleri, seçkin hizmet kalitesi ile otelcilik anlayışına farklı bir bakış açışı getiriyoruz. Park Bosphorus İstanbul Hotel de 560 kişilik istihdam sağlayarak, sektöre de büyük oranda katkı sağlıyoruz” diye konuştu.
4.500 m2’lik teras
Park Bosphorus İstanbul Hotel, 137 bin metrekarelik arazi üzerinde toplam 4 bin 500 metrekarelik teras, 6 farklı konseptte hazırlanan yiyecek içecek bölümleri, 8 bin 500 metrekarelik spa, wellness ve fitness merkezi ile otelcilik hizmet kalitesinin en üst sınırını simgeleyen ‘Delux Hotel’ klasmanında hizmet verecek.
4 bin 500 metrekare teras alanıyla dikkat çeken proje, 360 derece panoramik Boğaz manzarasına sahip.
2011 yılında CVK Turizm Grubu’na geçen Park Bosphorus İstanbul Hotel, tarihi Park Otel’in 82 yıllık geçmişine sadık kalarak inşa edildi.
Sarp Group dört koldan proje yapıyor
Türkiye’nin önde gelen inşaat şirketlerinden Sarp Group’un proje çalışmaları hızla devam ediyor. Buna göre, firmanın Gebze projesinde yaşam başlarken, Eskişehir ve Samsun projelerinin geçici kabulleri de yapılmak üzere.
Toplam 5 bin konutluk çoklu projelere imza atan Sarp Group, İstanbul Finans Merkezi’nin tam kalbinde inşa ettiği Sarphan Finans Park projesinin inşasını da sürdürüyor.
Gebze’de hayata geçirilen 2. Etap Emlak Konutları ile altyapı ve çevre düzenlemesi inşaatında 26 blok, 818 daireden oluşan projede ise yaşam başladı.
Samsun’da ikinci proje
Firmanın konut projelerinden olan Eskişehir ve Samsun/Canik Projelerinin geçici kabulleri yapılmak üzere. Sarp Group’un, Diyarbakır Üçkuyular’daki inşaatı da tüm hızıyla devam ediyor. Projenin yüzde 90’ı tamamlandı. Projenin geçici kabulleri 2013 yılı içinde yapılacak.
Firma Samsun’daki ikinci projenin kaba inşaat hazırlıkları ile temel atma çalışmalarını da devam ettiriyor.
Bulvar İstanbul projesi 31 Ekim’de satışa çıkacak
Başakşehir Ayazma’da yükselen Bulvar İstanbul projesi 31 Ekim’de satışa sunulacak. Projeyi, Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın Başakşehir – Ayazma’daki 3’üncü Etap İhalesi’ni kazanan Özülke – Özkar Ortak Girişimi gerçekleştirecek.
Bölgenin en iddialı konut projesi olması hedeflenen Bulvar İstanbul’un 31 Ekim 2013 Perşembe günü Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek basın toplantısına Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürü Sayın Murat Kurum, Özülke – Özkar Ortak Girişimi Yönetim Kurulu Üyeleri Sayın Bilal Aydoğan ve Sayın Fatih Özcan katılacak.
Yüzde 50 peşinatla ön satışlar devam ediyor
Şahinler Holding’in Beylikdüzü arsasında Uzman İnşaat, Beyaz İnşaat, Mes Turkuaz ve Mes Şirketler Grubu ortaklığında inşa edilecek olan West Side İstanbul, 7 Kasım’da görücüye çıkacak.
Banka kredili ödeme ile konut sahibi olunabilen West Side İstanbul şu an ön satışa aşamasında. 30 ay sonra tamamlanarak sahiplerine teslim edilmesi planlanan West Side İstanbul’da 1+0’dan 4+1’e kadar farklı daire seçenekleri sıralanıyor. Toplam 1.152 konuttan meydana gelen projede konut bedelinin yüzde 50’si peşin geri kalan yüzde 50’lik kısım için 24 aya kadar vade farksız taksit imkânı sunuluyor.
Pendik’in oto AVM’sini aralıkta teslim edecek
Pendik’in ilk oto AVM’si olan Oto World Asya projesinde sona gelindi.
Has Şirketler Grubu ve Evra Grup ortaklığında hayata geçirilen projenin Aralık 2014 tarihinde teslimleri gerçekleştirilecek.
Satışların devam ettiği projede inşaat alanı 95 bin metrekare olarak belirlendi. Arsa alanı 22 bin metrekare olan Oto World Asya projesinde 130 metrekare ile 600 metrekare arası değişen dükkânlar yer alıyor. Yatırım değeri 170 milyon lira olan Oto World Asya projesinde dükkânların dışında kafeler, restoranlar, mağazalar gibi birçok seçenek birarada sunuluyor.
Çekmeköy’de yüzde 5 peşinatla konut satıyor
Sur Yapı’nın Çekmeköy’de hayata geçirdiği Tilia projesinde son dairelerin satışları devam ediyor. 1+1 ile 4+1 arasında değişen konutların yer aldığı projede, 1+1 konutlar 55-59 metrekare, 2+1 daireler ise 88-120 metrekare arasında değişiyor. Yüzde 5 peşinatla konut satın alınabilen projede, daha sonra 12, 24 ve 36’ncı aylarda yüzde 10’luk 3 ara ödeme yapılıyor. Kalan miktar banka kredisiyle tamamlanıyor.
Projede banka kredili ödemelere ise yüzde 10 indirim uygulanıyor. Sosyal donatılara da yer verilen projede, toplam 4 blok bulunuyor.

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.