Marmaray mühendisleri : Faciadan dönüldüMarmaray mühendisleri : Faciadan dönüldü :Marmaray’daki arıza “basit, olağan bir elektrik kesintisi” olarak sunulmaya çalışılsa da uzmanlara göre bir facianın eşiğinden dönüldü. Projede çalışan mühendis, “İnsanlar yürürken elektrikler gelmiş olsaydı yolcular yüksek akıma kapılıp ölmüş olurdu“ derken, projeden emekli baş mühendis Akcan ise, “Proje bitmeden işletmeye açmanın ne demek olduğu görülüyor şimdi. Uyarılarımız hep bunlar içindi” şeklinde konuştu.
AKP hükümetinin “asrın projesi” olarak pazarladığı ve dün tüm uzman uyarılarına rağmen alelecele açılan Marmaray’da ilk arıza gerçekleşti. Bir kanalın canlı yayını esnasında gerçekleşen elektrik kesintisi nedeniyle seferler durunca yolcular vagondan inerek yürümek zorunda kaldı. Hükümet yetkilileri ve Bakan Binali Yıldırım arızayı “basit, olağan bir elektrik kesintisi” olarak göstermeye çalıştı.
Haftalardır Marmaray’ın bu haliyle açılmasının felakete davetiye çıkardığı uyarısında bulunan projenin sinyalizasyon ve haberleşme sistemleri uzman baş mühendisliğinden 2008’de emekli Elektrik/Elektronik Yüksek Mühendisi Rıza Behçet Akcan yaptığı uyarılarda işaret ettiği 15 sorundan birinin daha ilk gün yaşandığını belirtti.
UYARILARIMIZ BUNLAR İÇİNDİ
BirGün’e konuşan Akcan, “Proje bitmeden işletmeye açmanın ne demek olduğu görülüyor şimdi. Korkunç bir şey. Uyarılarımız hep bunlar içindi. Olmaması gerekiyordu bunun” dedi.
“Marmaray’ın elektrik enerjisi sistemi Türkiye’yi bir ağ gibi saran 380 bin ya da 154 bin voltluk indirici trafo merkezlerinden alınır. Bu merkezlerin birisi Gebze-Pendik arasında, bir tanesi Haydarpaşa, biri Yedikule biri de Çerkezköy hattı üzerindedir” diyen Akçan, Marmaray’ın buralardan enerji almadan açıldığına dikkat çekti. Akçan şunları kaydetti: Bahsettiğim 380 bin veya 154 bin beş yüz voltluk her iki sistem de Türkiye’nin iki ayrı enerji besleme ring sistemidir. Biri 154 bin, diğeri 380 bin olmak üzere Türkiye’yi çepeçevre dolaşır. Bunlardan enerji almak için de trafolardan istediğiniz gerilim değerine düşürüp almanız gerekir. Bu enerji sistemlerinden beslenmediğiniz takdirde de elektrik temin edilebilir ama böyle arızalar olur.
‘MÜHENDİSLİĞE İHANETTİR’
Akcan sözlerini şöyle sürdürdü: “İstanbul’un içinde dolaşan ve İstanbul’a enerji temin eden orta gerilim enerji şebekesi 34 bin beş yüz voltluktur. Bu her sokağa yakın yerlerden geçer, her mahallede bir veya iki tane trafo merkezleri bulunur. Buralardan evlere enerji temin edilir. Marmaray 25 bin volt kullanır. 34 bin beş yüz voltluk herhangi bir şebekeden kabloyla alınır. Geçici ve özel olarak yaptırılmış transformatörle 34 bin beş yüz volt 25 bin volta indirilir. Bu indirilmiş gerilim Marmaray sistemine, daha doğrusu tünel bölgesi sistemine verilir. Bu bir veya iki yerden yapılmalıdır. 1 yerden yapıldığı duyumunu aldım. Böyle bir enerji besleme sistemi ile böyle bir demiryolu, kitle ulaşım sistemi çalıştırılamaz. Bu büyük bir hatadır. Mühendisliğe ihanettir. Arkadaşlarım nasıl razı oluyorlar bilemiyorum. Uyarılarım tek tek çıkmaya başladı.”
PROJEDE ÇALIŞAN MÜHENDİS: FACİANIN EŞİĞİNDEN DÖNÜLDÜ
Marmaray projesinde çalışan bir mühendis ise BirGün’e yaptığı açıklamada “Sabahki elektrik kesintisi sırasında insanların yürüdüğü yere hatta elektrik varken yüksek voltajlı elektrikten dolayı bizi sokmuyorlardı. İnsanlar orada yürürken elektrikler gelmiş olsaydı insanlar elektrik akımın kapılıp ölmüş olurdu. Büyük bir facianın eşiğinden dönülmüş“ dedi. Mühendisi şunları kaydetti: “Bu arıza bize acil durum senaryolarının da işlevsiz kaldığını gösteriyor. Tüm İstanbul’da elektrikler kesilse bile elektriği sağlayacak sistem o testi geçememiş demek ki. Elektrikleri kesildiği zaman yangın çıkmış olsaydı da acil durum senaryolarının işlevsiz kalacağını gösteriyor bu arıza.

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.