Marmaray yarın açılıyor (Foto Galeri)Marmaray yarın açılıyor :Türkiye’nin 153 yıllık rüyası Marmaray yarın açılıyor…
Türkiye, tarihinin en büyük ve önemli projelerinden Marmaray’ı bekliyor… 1400 metresi denizin altında olan Marmaray ile Asya-Avrupa geçişleri 4 dakikaya inecek. Günde 1 milyondan fazla yolcu taşınacak.
Marmaray teknolojik alt yapısı, ekonomik büyüklüğü, demiryolu ulaşımına kazandıracağı ivme ve daha birçok yenilik bakımından şimdiden tüm dünyanın dikkatini çekmiş durumda. Cumhuriyetin 90’ıncı kuruluş yıldönümü olan yarın, devletin zirvesi ile dünya liderlerinin katılımıyla açılacak olan dev proje, sadece Anadolu ve Avrupa yakalarını değil, bir anlamda, Pekin ile Londra arasını kesintisiz demiryolu hattıyla birleştirecek. Türkiye, 150 yıldır beklediği hayaline yarın kavuşacak. Marmaray’ın ilk istasyonu Ayrılıkçeşme, Kadıköy-Kartal-Kaynarca metro hattıyla entegre olacak. Marmaray, İstanbul-Ankara Yüksek Hızlı Tren Hattı’nın yanı sıra İstanbul Metrosu’na da bağlanacak.
SULTAN ABDÜLMECİD 1860’TA PROJELENDİRDİ
Marmaray’ın 153 yıllık zorlu bir yapım öyküsü var. Boğaz’ın altından geçecek demiryolu tüneliyle ilgili ilk düşünce 1860’ta Sultan Abdülmecid tarafından dile getirildi. Sultan Abdülhamid dönemindeyse proje, Fransız, Alman ve İngilizlere hazırlatıldı. O zamandan bu yana farklı fikirler denendi ve yeni teknolojiler tasarıma dönüştü. 1987’de ana hatlarıyla beliren projenin etütleri, 1995’te güncellendi. 1999’da Türkiye ve Japon Uluslararası İşbirliği Bankası arasında anlaşma imzalandı. Ağustos 2004’te ilk kazma vuruldu.
2 KITA ARASI 4 DAKİKA
– Gebze-Halkalı arası 105 dakika.
– Bostancı-Bakırköy arası 37 dakika.
– Söğütlüçeşme-Yenikapı arası 12 dakika.
– Üsküdar-Sirkeci arası 4 dakika.
YENİKAPI’YA ‘SANAT PANOSU’
Yenikapı İstasyonu’nda Neolitik Çağ, Bizans ve Osmanlı dönemlerini simgeleyen uygarlık katmanları yer alacak. Ayrıca 4 ve 5’inci yüzyıldan kalma 12 no’lu batığın replikası, sanat panosunda sergilenecek.
TARİHİ ESERLER SERGİLENECEK
Marmaray kazılarında bulunan ve İstanbul tarihini 8 bin 500 yıl geriye götüren tarihi eserler, Arkeopark ve Marmaray Müzesi’nde sergilenecek. İlk İstanbullunun iskeleti ve ayak izleri, Thedesius Limanı, 37 batık gemi, arkeolojik buluntular görülebilecek.
RAKAMLARLA MARMARAY
– 13.6 kilometrelik güzergâhtan oluşuyor.
– 3’ü yer altında olmak üzere 5 istasyon var: Ayrılık Çeşmesi, Üsküdar, Yenikapı, Sirkeci ve Kazlıçeşme.
– Biletler 1.95 lira. İstanbulkart geçerli.
– İstanbul’un kent içi ulaşımındaki raylı sistemin payı, Marmaray ve inşaatı devam eden diğer raylı sistemlerin devreye girmesiyle yüzde 8’den yüzde 28’e çıkacak.
– Marmaray kazılarında 35 bin tarihi eser ile 13 batık gemi çıkarıldı.
– Marmaray’la birlikte atmosfere yılda 425 bin ton zehirli gaz karışmayacak. Sistem balıkların üreme ve göç yolları dikkate alınarak yapıldı.

Kaynak : www.aksam.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.