Raylı sistemlerde yerli sinyalizasyon sistemi yapıldıRaylı sistemlerde yerli sinyalizasyon sistemi yapıldı :Türkiye’nin ilk yerli sinyalizasyon projesi, İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarı’nda TÜBİTAK-BİLGEM, TCDD ve İTÜ işbirliği ile tamamlandı.
Türkiye’nin ilk yerli sinyalizasyon projesi, İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi Endüstriyel Otomasyon Laboratuvarı’nda TÜBİTAK-BİLGEM, TCDD ve İTÜ işbirliği ile yapıldı.
Proje yürütücüsü İTÜ öğretim üyesi Prof. Dr. M. Turan Söylemez, TCDD’de, şu anda 10 bin km’nin üzerinde demiryolu ağı olduğunu ancak bunun yüzde 85’e yakın kısmında sinyalizasyon olmadığını söyledi.
Söylemez’in verdiği bilgiye göre sistem, proje kapsamında Adapazarı -Mithatpaşa İstasyonu’nda sahaya kuruldu, bütün testleri orada yapıldı ve yaklaşık bir buçuk seneden beri sorunsuz olarak çalışıyor. Projenin Aydın-Denizli arasındaki bir hat kesiminde uygulama çalışmaları BİLGEM ekibi tarafından yürütülüyor, yani devamı yapılıyor. Sonra, Afyon hattında bu sistemin uygulanması söz konusu olacak. Daha sonra da TCDD’nin belirleyeceği takvime göre Türkiye’nin ihtiyaç duyulan hatlarında sistemin kurulması gündeme gelecek.
Prof.Dr, Turan Söylemez, yaptığı açıklamada bu sistem sayesinde on sene içinde çok rahat bir şekilde kazancın bir milyar TL civarında olmasının mümkün olduğunu hatta bunun birkaç katı bile olabileceğini söyledi.

Kaynak : www.takvim.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.