Topbaş: Sultanbeyli Ve Bahçeşehir Raylı Sistemleri Öne ÇekildiTopbaş: Sultanbeyli Ve Bahçeşehir Raylı Sistemleri Öne Çekildi :İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Bahçeşehir ve Sultanbeyli’de düşündükleri raylı sistemleri yoğun talep üzerine erkene çektiklerini söyledi. Topbaş, ’Hatları 2019 sonrasına düşünmüştük fakat yoğun bir talep var. Proje çalışmasını hızlandırdık. İnşallah 2019’da bitecek.’ dedi.
KİPTAŞ’ın Bahçeşehir Vaditepe projesinin tanıtımına; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ve çok sayıda davetli katıldı.
Toplantı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Kadir Topbaş, kentteki metro ve raylı sistemlerle ilgili bilgiler verdi. Topbaş, ’Dünyanın hiçbir kentinde bir belediye tarafından yapılmayan sistemleri ortaya koyuyoruz. 2019 hedefi koyduğumuz 400 kilometreyi tüm raylı sistemlere geçireceğimiz bir proje yaptık. Bahçeşehir ve Sultanbeyli hattını 2019 sonrası düşünmüştük fakat yoğun bir talep var. Bununla ilgili proje çalışmasını hızlandırdık. İnşallah 2019’da bitecek şekilde Sultanbeyli ve Bahçeşehir’de raylı sistemi projelendirme çalışmalarımız devam ediyor. Bunun müjdesini vermek isterim.” ifadelerini kullandı.
Metrobüsün İstanbul’da çok önemli bir ulaşım problemini çözdüğünü ifade eden Topbaş, ’Çok yoğun bir talep olduğu için sıkıntı yaşanıyor. Buranın banliyöye dönmesi gerekiyor. Özellikle iç bölgelerde olan yoğunluğu taşıyacak raylı sistemleri 2019’a kadar bitirmeyi amaçlıyoruz.” dedi.
’METROBÜSÜ KALDIRMADAN ALTINA METRO YAPACAĞIZ’
Metrobüslerin yerini metroların almayacağını, metro hattının bir alternatif olarak sunulacağını söyleyen Topbaş, ’Metro gerekli, artık bu yoğunluğu otobüslerle taşımanız mümkün değil. Metrobüsü kaldırmadan da alttan metro çalışmamızı yürütüyoruz.” şeklinde konuştu.
Marmaray ile ilgili test sürüşlerinin yapıldığını aktaran Topbaş, ’Birkaç aydan beri bu konudaki teknik çalışmalar tamamlandı. Tabii ki açılış tarihine kadar da bu çalışmalar devam edecektir. Çünkü sistem devreye girdiğinde sistemi artık durduramazsınız. Bütün raylı sistemlerde belli bir deneme sürüşleri vardır. 29 Ekim’de Cumhuriyetimizi taçlandıracak bir proje ve kazanım olarak devreye girecek.” diye konuştu.
Marmaray’ın Asya’nın en doğusundan en batısına kadar iki kıtayı birbirine bağlayacak bir sistem olduğunu söyleyen Topbaş, şöyle devam etti: ’Bazı hatlarımızdaki rehabilite çalışmaları ve hızlı tren çalışmaları sebebiyle banliyö hatları çalışmıyor. 29 Ekim itibariyle devreye sokacağımız Aydınlıkçeşme ve Kazlıçeşme arasındaki bölgede olacaktı. Aydınlıkçeşme’de Kartal hattımız hizmet verecek. Diğer tarafta Kazlıçeşme ve Yenikapı’da da otobüslerle banliyö hatları bitene kadar hizmet vereceğiz.’ ifadelerini kullandı.
’GEBZE’DEN ÇERKEZKÖY’E HAFİF METRO OLMALI’
Proje tamamlandığında İstanbul’un ulaşım probleminin giderileceğini vurgulayan Topbaş, ’Sayın Bakanımızdan da benim önemli ricam; Gebze’den Çerkezköy’e kadar bütün hattın hafif metroya dönüşmesi ve banliyö olması. Bu Avrupa’da birçok kentte var. Bahçeşehir’de hafif metro hattından bahsediyoruz. Geçmişte kullandığımız banliyö gibi düşünmeyin. Daha fazla gelişmiş bir teknoloji , daha kaliteli, daha modern bir ulaşımı sağlayarak kentte hizmet verecek.” ifadelerini kullandı.

Kaynak : www.haberfx.net

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.