Torbalıya ek sefer Aliağaya yok seferTorbalıya ek sefer Aliağaya yok sefer :Aliağa-İzmir arasında İZBAN ile seyahat eden vatandaşlar; Aliağa son duraktan şehir merkezine sefer konmasını beklerlerken, aynı durumdaki Torbalı’ya konan ek seferlerin konması ve bazı belediyelere otobüs hibe edilmesine ‘Sana sevdanın yolları, bana kurşunlar’ türküsünü hatırlattığını söylüyorlar.
‘ALİAĞA GÖRMEZLİKTEN GELİNİYOR. ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL’
İzban kurulduğundan bu yana Metro’dan ring seferleri koyulmasını ve Aliağa hariç her ilçede bulunan 90 dakikalık hizmetten yararlanmak isteyen Aliağalıların taleplerini dikkate almadığını belirten vatandaşlar, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Bayındır – Torbalı hattına ek sefer müjdesi verdi. Aliağa’da vatandaşlar, dolmuşlardan ve dolmuş ücretlerinden şikayetleri doğrultusunda İzmir Büyükşehir Belediyesine ve ESHOT Genel Müdürlüğü’ne defalarca gerek yazılı gerek sözlü, gerek imza toplayarak gerekse bireysel başvuru yaparak Aliağa’da, Metro hattından ring seferleri başlatılmasını ve halkın 90 dakikalık Belediye hizmetinden yararlanmak istedik. Fakat İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, başvuruların hepsinde, böyle bir çalışma yapamayacağını, elinde bunu karşılayacak imkânın bulunmadığını söyleyerek talepleri geri çevirdi” diyorlar..
“FARKLI BELEDİYELERE 64 OTOBÜS HİBE, VAROLAN HATTA EK SEFER, ALİAĞA’YA ‘İMKÂNIMIZ YOK’
Sık sık Aliağa son istasyondan Aliağa merkeze otobüs taleplerinin bulunduğunu belirten İZBAN yolcuları, “Taleplerimizin geri çevirmesinin kısa bir süre sonrasında basından okuyoruz. ‘Büyükşehir belediyesi, Türkiye genelinde ihtiyacı olan belediyelere 64 adet Sanos marka belediye otobüsünü bakımını yaptırarak hibe etmiş. Büyükşehir Belediye Başkanımız bu hareketine biz yolcular çok üzüldük ve büyük tepki gösterdik. Dedik ki; Aliağa Büyükşehir’in ilçesi değil mi? Senelerdir yalvarıyoruz; ‘60 kilometrelik yola 2 lira öderken, Aliağa’ya geldiğimizde 2 kilometrelik yola 1 buçuk lira ödemekten kurtulalım‘ diye. Bize hep ‘İmkânımız yok’ cevabı veriyorlar. Ama farklı belediyelere otobüs hibe ediyorlar.
Yerel yöneticilerin de soruna sahip çıkmadığının altını çizen vatandaşlar, “Aliağa’da hala vatandaşların taleplerini hiçbir şekilde dikkate almıyorlar. İlçemize yol kazmak ve asfalt atmak dışında hiçbir çalışma yapmayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzban güzergahındaki ilçeler öz evlat da, Aliağa üvey evlat mı? Diye soran vatandaşlar, “İzmir için Aliağa ile aynı konumda olan hatta daha sorunlu olan Torbalı’ya ek seferler konuyor, Aliağa’ya ise yok seferler konuyor. Bayındır – Torbalı hattına yolcu yoğunluğu nedeniyle ek sefer koyacağının duyurusunu yapıldı. ESHOT Genel Müdürlüğü yetkilileri ‘Vatandaşlardan gelen haklı taleplerin mutlaka değerlendirilerek gerekli düzenlemeler yapılmaktadır’ açıklamasında bulunuyorlar. Biz 3 senedir taleplerimizi her ortamda diye getiriyoruz. Ama kendimiz söyleyip kendimiz dinliyoruz” diyerek, sitemlerini bir kez daha dile getiriyorlar..
“ŞİMDİ NE DEMELİ…”
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ve Başkanı’nın Aliağalı vatandaşları görmezden geldiğini dile getiren EBSAD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Onur, kendisinin her gün İzmir Aliağa arasında İzban ile yolculuk yaptığını ifade ederek, “Amacı yalnızca halka hizmet vermek olan bir kurumun neden halkının isteklerine karşı çıktığına anlam veremiyorum. Şimdi ne demeli bilmiyorum. Neden bu ayrımcılık? Torbalı -Bayındır ilçelerimizde yaşayan halk ile Aliağa’da yaşayan halk arasında ne gibi farklılıklar var veya niye farklılık yaratılmaya çalışılıyor Büyükşehir belediyesi tarafından. Yoksa aynı siyasi partinin il başkanının da dediği gibi oy kaygısı güden bir partiler mi? Kuruluş amacı sadece halka hizmet olan bir kurumun yani belediyenin kendisini güçlü hissettiği ilçelerdeki halkın taleplerine çemkirerek karşı çıkması, rakip partiyle ufak sayılacak oy farkı ile önde olduğu ilçelerdeki halkın taleplerini karşılaması ne derece siyasi ahlakla bağdaşabilir?” diye tepkisini gösteriyor.
“SİZE OTOBÜS FALAN YOK”
Tam iki senedir Büyükşehir Belediyesinden Aliağa halkı olarak otobüs istediklerini belirten vatandaşlardan olan Fatma Uysal’da, “Efendim tam iki yıldır Aliağa’ya ‘Beseleme Otobüsü’ istiyoruz. İZBAN ile ilçe merkezi arasında çalışacak topu topu 4 tane otobüs. ESHOT’tan ve de Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan, Başvurmadığımız etik yöntem kalmadı. Gerek şahsi olarak konuştuk, gerek imza topladık, gerekse Aliağa’mızdaki Belediye Başkanı’nı konuyla ilgilenmesi için göreve çağırdık. Sonuç hep aynı…’Yok tüm dolmuşlar kent karta çevrilecek, yok az daha sabredin’ ya da, ‘Otobüs falan yok, param yok’ gibi çıkışmalar yaşadık. Bu sözleri bizzat Aziz Başkan’ın ağzından duyduk. Bize bu sözcükleri söylemesinin üzerinden 20 gün geçmeden gazetelere haberi düştü yine kendi ağzından, elerinde bulunan otobüslerin bakımlarını yaparak, yenileyerek, başka belediyelere hibe ettiklerini duyduk” dedi.
Yapılan onca başvuruya ve 3030 sayılı Büyükşehir Belediye Kanunun (e) maddesine göre ilçedeki ulaşım sorunlarını çözmeye kanunen mecbur olmalarına rağmen Aliağa’da herhangi bir çalışma yapılmadığını, bundan sonraki süreçte de İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne tepki göstermeye devam edeceklerini belirten Aliağalı vatandaşlar, “Bize son aşamada verilen cevap maalesef ‘dava açın oldu’ Bu son derece üzücü bir cevap. Gerekirse dava açıp yürütmeyi durdurma kararı alacağımıza inanıyoruz. İzmir genelinde 90 dakikalık ulaşım hizmeti 5-6 ay kaldırıldığında bunun suçlusu dava açtığımız için biz olacağız. Bizler nasıl ki Aliağa halkı olarak kullandığımız suyun faturasını İZSU adlı belediye şirketine ödüyorsak, yine aynı belediyenin şirketi olan ve sorumlulukları kanunla belirtilen ESHOT’tan da aynı şekilde yararlanmak zorundayız. Umuyoruz ki bir gün peşinize 4-5 milletvekili takarak Aliağa caddelerinde boy göstermeye gelirsiniz” diyerek tepkilerini dile getirdi.

Kaynak : www.aliagaekspres.com

Reklamlar

Hızlı Tren Haberleriİlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.