Trabzon bu haksızlığı kaldırmaz | Trabzon lojistik merkezi projesi



Trabzon bu haksızlığı kaldırmaz | Trabzon lojistik merkezi projesi :TRABZON’DAKİ sivil toplum kuruluşları önceki gün biraraya gelerek lojistiği konuştu.
İnşaat ve Makine Mühendisleri Odaları Başkanı Mustafa Yaylalı ile Şaban Bülbül ortada bir haksızlığın olduğunu vurgulayarak, İyidere’ye lojistik merkez yapılmasına karşı olmadıklarını ancak, Trabzon’dan alınıp İyidere’ye taşınmasının Trabzon’a haksızlık olduğunu kaydetti. Bülbül, “Bu adım burada durmaz. Sırada demiryolu var. Bir süre sonra da Demiryolu’nu İyidere’ye indirecekler” dedi. İMO ve MMO Başkanları konuyu Trabzon sivil toplum örgütleri nezdinde ele alma kararı verdiklerini açıkladı.
Trabzon’da TMMOB’a bağlı mühendis oda başkan ve üyeleri Trabzon’dan İyidere’ye kaydırılan lojistik merkez konusunda çalışma yapıyor. Geçtiğimiz hafta bir araya gelen meslek mensupları Trabzon için oldukça önemli olan bu konudaki görüşlerini dile getirerek yapılması gerekenler konusunda fikir alışverişinde bulundular. Makine Mühendisleri Odası (MMO) Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül ile İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Trabzon Şube Başkanı aynı zamanda Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı’nın da bulunduğu sohbette lojestik merkez konusunda önümüzdeki günlerde takınılacak tavır görüşler dile getirildi.
Makina Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül, demiryolunun en geç 2018 yılında Trabzon’a geleceğini söyleyen yetkililerin son dönemlerde suskun bir tavır takındıklarını ifade ederek, bu konuda hala net bir açıklama olmadığını dile getirdi.
Demiryolu’nun en önemli ayaklarından lojistik merkezin İyidere Vadisi’ne kaydığına işaret eden Başkan Bülbül şunları söyledi:
“Demiryolunun bir ayağı olan lojistik İyidere vadisine kaydı. Bu şu demek tarihi İpek Yolu’nun uzun yıllar sonra yönü değiştiriliyor. Zigana’dan gelen İpek Yolu Ovit’ten aşağıya gelmeye zorlanıyor. Çizdim oldu misali! Lojistiğin İyidere’ye taşınması ve orada düşünülmesinin Trabzon’a artısı eksisi nedir diye baktığımızda, lojistiğin yapılacağı yerlerde, deniz-kara-demiryolu ve havayolunun yakın gerekiyor. Yapılan araştırmalarda en ideal olan Arsin ve Sürmene arası gözükürken sayın Başbakan’ın talimatıyla İyidere’ye taşındı. Artık demiryolunun da oraya taşınması gerektiği konuşulmaya başlandı. Ne var ki lojistik oraya yapıldı dediğimiz zaman 3 yıl sonra da demiryolu bağlantısı oraya yapılır. O bağlantı da Trabzon’a inmez, Gümüşhane’’den geçmez. Bayburt’tan gelir veya Erzurum Artvin üzerinden gelir bunun da unutulmaması gerekir. Başbakan’ın talimatı o şekilde ama Trabzon kamuoyu olarak kamuoyunu olup biteni STÖ’lerle bir toplantı yaparak bunu gündeme taşımayı düşünüyoruz.
BUNLARI ARTIK SÜREKLİ KONUŞMALIYIZ
Yaptığımız söyleşi ve sohbetlerde demiryolunu ve doğalgazı ve lojistik üssün artık bir sohbet konusu olması gerektiğini düşünüyorum. Mühendisler olarak bunları ne kadar fazla dillendirirsek katkımız o kadar fazla olur. Söylediğim gibi lojistik orada kesinleştikten sonra demiryolu da Trabzon’dan gider, Trabzon’daki limanlar da yok olur. Oraya büyük bir liman yapılır. Sanıyorum Derepazarı’na düşünülüyor. Amacımız merkezi hükümetin uyarılması ve Trabzon’un devre dışı bırakılmasının yanlılığının anlatılmasıdır.”
YAYLALI: KENT SORUNLARINA BİZİM KADAR DUYARLI İL YOK
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Trabzon Şube Başkanı aynı zamanda Trabzon Kent Konseyi Başkanı Mustafa Yaylalı, TMMOB’un Trabzon İKK bileşenleri olarak diğerlerinden kent sorunlarına bakış açısından daha farklı olduklarını dile getirdi.
Oda genel başkanlarının İKK’ları ziyaretinde de bunu dile getirdiklerine vurgu yapan İMO Başkanı Mustafa Yaylalı, “Oda genel başkanları bazen İKK’lara geliyor Kent sorunlarına bu kadar ilgilenen başka oda yok diyorlar. Biz de yakışanı yapmaya çalışıyoruz. 2009 yılında şaban beyle beraber o kadar kişisel oldu ki o çalışma böyle bir şey yapalım dendi. Hepiniz biliyorsunuz bu tür işleri herkes yapalım der ama iki kişinin üzerine kalır. Birlikte o raporu hazırladık ve bir dahaki yıl değerlendirmesini yapacağız diye söz verdik. Trabzon Kent Sorunları Raporu’nu hazırlayacağız 2014 yerel seçimleri öncesi. Şaban Bey’in söylediği gibi STK’lar olarak daha fazla katkı ve katılım istiyoruz. 2009’daki rapor ve 2010’daki değerlendirmeden sonra artık beklenti de yükseldi” diye konuştu.
Trabzon’un kent sorunlarını gerçekten yansıtmak istediklerinin altını da çizen Yaylalı konuşmasını şöyle sürdürdü: “ Demiryolu, lojistik, kavşak sorunlarımız, hava kirliliği, gıda güvenliği, ruhsatsız mezbahamız, ruhsatlı bir kesimhanenin olmaması gibi en küçüğünden en büyüğüne kadar tüm sorunların yer aldığı bir çalışma yapmak istiyoruz. Bunu da hep birlikte yapacağız. Demiryolu ve lojistik; yürütme kurulu 11 kurulu var bunun 6’sı TMMOB’un odaları. ‘Demiryolu platformu ne yaptı etti’ diye hep eleştiriliyorduk. Ama bu işin sessiz götürülmesi gerektiğini söylüyorduk. Çünkü bizim sesimiz çıktığı an başka yerler daha çok ses çıkarmaya çalışılıyordu. Mesela biz bir çalışma yaparken 1924 yılından 1945 yılına kadar olan bütün Meclis tutanaklarını okuduk. İlk defa bir demiryolu veya ulaşım güzergahı ile ilgili o dönemde kanun çıkmış. Daha sonra çıkan kanun da İzmit-İzmir otoyoludur. O dönemde de Trabzon Giresun kavga etmişiz, mecliste tutanaklarda bu mevcut. Sonunda ne olmuş demişler ki hiçbirinize demiryolu yok, bunu meclis demiş yani kanunu kendi kendine kadük hale getirmiş. Gelinen noktada biz sessiz kalalım dedik ama sessiz kalırken bir çok şeyi yaptık. Trabzon Demiryolu Platformu çok önemli faaliyetler yapmıştır.
KAVGA ETMEYELİM DEDİK, KORKTUĞUMUZ BAŞIMIZA GELDİ
Aynısını lojistikte yaşadık. ‘Kavga etmeyelim, lojistik elimizden gidebilir’ derken lojistikte bir Trabzon limanı vardı bir de Sürmene Çamburnu Tersane alanı geldi gündemimize. Bu kavga büyürse bu iş Rize’ye gidecek dedik ve kavga büyüdü, ve Rize’ye gitti sayılır. Şu an lojistik merkezin bir parçası olarak Of da söyleniyor ama sonuçta öyle bir yere lojistik merkez koyuyorsunuz ki sizin bitmiş demiryolu projeniz de iptal oluyor. Lojistiği getirdiğiniz yere mutlaka demiryolunu getirmeniz lazım. Bu bölgede yapılacak lojistik merkezin en önemli avantajı 4 ulaşım alanına da sahip olması. Hava limanı var, denizyolu karayolu ve demiryolu ulaşımı. 4’üne de sahip olmasıydı. Yapılan projede demiryolu projesi Maçka üzerinden Trabzon’a iniyor. Proje bitmiş. Lojistiği İyidere’ye götürdüğümüz zaman bu projeyi ortadan kaldıracağız. Doğru olan lojistik İyidere’de ise demiryolunun da İyidere’ye gitmesidir. Bu devlet bu kadar zengin değil, getir buraya bir de getir Ovit güzergahı üzerinden bir demiryolu hattı da İyidere’ye bağla. Zenginiz ama o kadar da zengin değiliz. Boşa harcayacak o kadar paramız yok bizim. Ne olacak bizim demiryolu beklentimiz? Şaban Bey’in söylediği gibi demiryolu artık 2030’dan sonraya kalır. Şu anda 2016-2017 yıllarında demiryolu yapımının ihalesi söz konusu. Ama siz İyidere’ye lojistiği getirirseniz bu nasıl olacak, birilerinin çıkıp bunu açıklaması lazım.”
Makine Mühendisi Ertan Baydar Sürmene’deki tersane alanına ilişkin görüşlerini dile getirerek, “Bana göre Sürmene’de tersane yapılmadı ama tersane görüntüsü ortaya çıktı. Gelecekte ne olur bilemeyiz ama çok işler bir hali görülmüyor tabi bana göre” dedi. Baydar, şöyle konuştu: “Bahsedilen kavşak noktalar demiryolu hava yolu karayolu bazlı baktığımızda mevcut limanımızı düşünelim. Havaalanımız burada sıkışmış liman aynı şekilde. Liman öyle bir hale gelmiş ki şehri bölen bir konumda olmuş. Düşüncem hep şuydu Çamburnu’nda tersane amaçlı yapılan yapının liman haline dönüştürülmesi bu limanın oraya aktarılması. Başlangıçtaki düşüncem buydu şehir biraz rahatlayacaktı. Demiryolu İyidere’den gelirse ne olacak, vadinin darlığı söz konusu. Orada sosyal yapıların da oluşması lazım.”
Makine Mühendisleri Odası Başkanı Şaban Bülbül, limanın büyütülerek kullanılabileceğini ancak lojistiğin yapıldığı zaman limanının da kendisine has olması gerektiğini dile getirdi. Bülbül, “Almanya’dan getirilen uzman kişilerin Valilik, DOKA ve TSO olarak yaptıkları incelemede lojistik üs olarak en uygun Arsin Yeşilyalı’yı uygun gördüler. Nerede yapılırsa yapılsın deniz dolgusuyla yapılması gerekiyor. Karadeniz Bölgesi’nde lojistik üs deniz dolgusunun dışında yapılamaz. 2 milyon metrekarelik bir arazi yok” ifadelerini kullandı.
Kent Konseyi ve İMO Başkanı Mustafa Yaylalı, yatırım maliyetleri çıkartılırken, ilave maliyetlerin de söz konusu olduğuna işaret ederek, “Sadece lojistik merkez yapacağınız yere harcayacağınız para değil. Siz demiryolunu oraya çevireceksiniz, ilave karayolu bağlantılarınız gerekecek havaalanı ile o arada bir transfer meselesi var. Bunların hepsini değerlendirmek lazım” dedi.
Makina Mühendisi Haydar Çoruhlu da İyidere’nin heyelan ve sel arazisi olduğunu ileri sürerek, “Orada öyle bir lojistik yada demiryolu hattının gelmesi baştan yanlış. Bunu uygulamada göreceğiz. ‘Hadi buraya yapın’ demeyle olmaz. Eğer öyleyse başbakanın memleketi olduğu için kayıyordur ve siyasidir. Trabzon burada bir 100 yıl daha kaybeder. Bunu halka anlatmak lazım” diye konuştu.

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!



1 Yorum

  1. bırleşin trabzonlular bakanımız malesef sehrımızın gucunu tam ıdark edememıs oldugu ıcın ne derseler olur dıyor bakınız doğulu bkannlara ne ısterseler koparıp alıolar trabzon bırlesırse bu projeyı hakkı olanı alırrrr

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.