Trabzon Lojistik Merkezi Bakan Bayraktar’ı BekliyorTrabzon Lojistik Merkezi Bakan Bayraktar’ı Bekliyor :DKİB Başkanı Gürdoğan lojistik konusunda sona gelindiğini ve artık Trabzon’da mega projeleri ölmeden önce görmek istediklerini söyledi .
TRABZON Lojistik Merkezi ile ilgili gelişmelerde sona yaklaşıldı. Trabzon eski Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl’ün de girişimleriyle yaşanan tıkanma Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a iletildi. Başbakan Erdoğan, Çamburnu’nda lojistike onay verirken gözler Bakan Erdoğan Bayraktar’ın tarafları ne zaman davet edeceğine çevrildi. DKİB Başkanı A. Hamdi Gürdoğan, konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.
Bu kentin geleceği adına önemli ve samimi çalışmalarına tanıklık ettiğimiz Sayın Gürdoğan’ın sadece lojistik değil,(kendileri fikir babası) bunun dışında ihracatçıların yurt dışına açılmaları, özellikle Rusya boyutunda son dönemde gümrüklerle ve diğer yapılanmalarla ilgili çalışmalarını tüm kamuoyu biliyor. Çeşitli sivil toplum örgütü temsilcileri kendi önceliklerini öne alırken Sayın Gürdoğan’ın bu kentin önceliklerini öncelik yaptığının bir medya mensubu olarak tanığıyız. Bunu defalarca da yazdık. Lojistik konusundaki yoğun hassasiyeti ve gayretine de ayrıca teşekkür ediyor ve sorularımıza geçiyoruz.
günebakış: Sayın başkan son olarak açılan gümrük kapıları ve Yeşil Hat denen yeni gümrük yapılanmasını da içeren çalışmalarınızı biliyoruz. Bütün bunları Trabzon lojistik merkezi eksenine oturtarak yaptığınızı düşünüyoruz. Yani bir büyük projenin peşindesiniz. 1. Lojistik merkez. 2. Demir yolu bağlantılı lojistik merkez. 3. Bu lojistik merkezden Rusya ve diğer komşu ülkelere birden çok sınır giriş kapıları ve yeni teknolojinin getirdiği Yeşil Gümrükleme hattı uygulamasının peşindesiniz. Bu büyük bir vizyon. Neler söyleyeceksiniz?
A.Hamdi Gürdoğan: Biz Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği olarak Türkiye’de her şeyden önce Başbakanımız tarafından 2023 hedefi diye adlandırılan bir hedef koyulmuş Başbakanımız tarafından. 2023 hedefinde bölgemizin hedefi de 22 milyar dolardır. Bu hedef sadece oturup günü birlik rakamlarla oynamakla her işi olağan hale bırakmakla olabilir mi? Bunları yapabilmemiz için projeler yapmamız lazım. Önümüzü açmak için o projelerle hedefe ulaşmak noktasında hareket etmemiz lazım. Bundan kaç sene önce özellikle hiç ihracatçı yokken başladığımız Soçi Kapısı’nın kapatılmasıyla Trabzon ihracatçılarının bir tane bile gemisi yoktu. Ama son zamanlardaki ihracattaki artışımız ve özellikle yaş meyve ve sebzede ülkenin en çok ihracat yapan ilk 10 firmasının içerisinde 5-6 tane firmayı görmüş olduk.
günebakış: Trabzon Liman’ından ihracat bir noktada kaydı. Yani Trabzon Liman’ında ihracat yapıldığı dönemlerde Samsun Liman’ından belki de kuş uçmuyordu. Neden gitti? Neler kaybettik?
A. Hamdi Gürdoğan: İhracatımız gitti. Bugün 30-35 tane ihracatçımız gemi sahibi. Bundan Trabzon kamuoyunun da haberi yok. Türkiye’de Rusya’ya yapılan lojistikteki yüzde 80 gemi nakliyelerinin hemen hepsi Trabzonlu ihracatçıların elinde. Dolayısıyla hem dünyadaki diğer ülkelerle hem de bugün için Türkiye’deki lojistik firmalarıyla yarış içerisindeyiz. Fakat buna yönelik hala engellemeler var. Hatta ihracatçımız içeri giriyor. Bazı ihracatçılarımızı korkutularak bu Pazarı elimizden almak istiyorlar. Biz ne yapmamız lazım? Oturup bekleyip kadercilik mi oynamamız lazım? Biz kadercilik yerine ihracatı açmak için neler yapabiliriz düşünmemiz lazım. Yeni pazarlar, yeni arayışlar bulmamız lazım.
günebakış: Ve son olarak da yeni bir kapı buldunuz? Yeni açılımlar yaptınız.
A. Hamdi Gürdoğan:Evet. Kazbegi Lars Kapısı’nı açtık. (Ayrıca altını çizerek söylüyorum Türk TIR’larına açıldı). Yani Gürcü TIR’ları o kapıdan geçemez. Ermeni TIR’larına açıkken İsveç’in garantörlüğünde Rusya ile Gürcistan arasında siyasi sorun olduğundan dolayı bir şey yokken biz Türkler olarak, garantör olduk. Gürcistan’la Rusya arasında garantör olduk. Türk TIR’larına açtık. Bu önemli.
günebakış: Kalzbegi Kapısı’ndan yalnızca Türk TIR’ları mı geçiyor?
A. Hamdi Gürdoğan: Evet. Sadece Türk TIR’ları geçiyor. Gürcü TIR’ları geçemiyor. Ve Ermenistan’a gelen TIR’lar geçiyor. Bunun yanında ne yapmamız lazım. Bir de Dağıstan’a biliyorsunuz gittik. Ne için biz gittik? Hazar Denizi geçişini kullanarak TIR’larımızı Volga Nehri’nden geçirerek Kazakistan’a ulaştırmak için gittik.
günebakış: Trabzon İhracatçılar Bölge Birliği Türk TIR’larını Volga Nehri’nden geçirerek Hazar Denizi’ne ulaştırmak istiyor. Ve Hazar’a ulaştıktan sonrada Çin’e kadar önü açılıyor öyle mi?
A. Hamdi Gürdoğan: Evet. Geçişi Türk gemileri ile yapacağız. Kazakistan’a, Türkmenistan’a buradan dört günlük mesafede gideceğiz. Eskiden 15 günde gidiliyordu. Şimdi 4 günde gideceğiz.
günebakış: Yani Trabzon’dan küresel bir huruç hareketi gibi bir şey bu. Bunlar laf değil dimi? Bunları projelendirdiniz. Uyguluyorsunuz.
A. Hamdi Gürdoğan: Bunlar, Ekonomi Bakanlığı’yla beraber yapılan işler. Müsteşar Yardımcısı Bülent Uğur Ecevit var. Lojistikten sorumlu. İsterseniz sorun bu projelerin hepsini bizzat anlatsın. Bu projeleri biz tek başımıza yapabilmemiz değil. Biz ilgili bakanlıklarla lojistlik den sorumlu olan Bülent Uğur Ecevit ile beraber pazarlara gittik. Toplantılar yaptık. Lojistik bölge açtık.
günebakış: Şimdi şuraya geldik. Kapıları açtınız Hızlı Yeşil gümrük uygulamasını hayata geçirdiniz? Bütün bunlar Lojistiğin alt yapısı değil mi?
A. Hamdi Gürdoğan: Biz Vladi Kafkas’da ne yaptık?Lojistik Merkeze bir aktarma istasyonu yapıyoruz. Olması lazımdı. Gittik yerini baktık. Dağıstan’da ne yaptık? Vladi Kafkas, Dağıstan ve Rusya’nın içerlerine dağıtım ağı kurmak istiyoruz. Sadece şimdi karayolunda Vladi Kafkas ve Ukrayna’dan vardı. Biz koydurduk. Aynı zamanda da deniz hattını Trabzon arasından Tuapse arasına koydurduk. Bu çok büyük bir olay değil mi? Biz bu anlattıklarımızı ne için yapıyoruz? Trabzon’dan merkezi bir lojistik merkez olması gerektiği için yapıyoruz. Bende isterim ki bir Hong Kong ya da Almanya’daki gibi çok büyük olsun. Ama bizler hayattayken gözümüzü yummadan ölüp gitmeden bugünden bir şeyleri görmek istiyoruz. Biz bu planlamaları yaparken Sürmene Çamburnu’nuda göz önüne aldık. Çünkü Çamburnu atıl durumdaydı. Birleşmiş Milletler ve Arapların ortak olduğu bir firma var. İsmini vermek istemiyorum. Bir firmanın ve burada şuan işi olan bir firmanın yatırımını Samsun’da ve Tekirdağ’da yapacağını duyduk. Bu firma en büyük ithal ettiği malların her birini de aynı zamanda Ukrayna, Rusya ve Türk Cumhuriyetlerine ithal ediyor. Dolayısıyla yatırımını başka yere yapacağını duyunca biz o firmanın sahibiyle gittik konuştuk. Alanı gösterdik. Burada yatırıma ikna ettik.
günebakış: Yani dünya çapındaki firmalara pazarlıyorsunuz. Henüz karar çıkmadı ortada bir şey yok. Siz müşteri buluyorsunuz? Olur mu olmaz mı?
A. Hamdi Gürdoğan: Pratiğini yapacağız ki eyleme geçebilelim. Hiç bir şey olmadan hayallerle iş olmuyor.
günebakış: Yani siz önce müşteriyi buluyorsunuz? Sonra Lojistik Merkezi kuracaksınız!
A. Hamdi Gürdoğan: Evet. Mühendislik firmaları geliyor. Burada belli paralar harcıyor. Derinlikle ilgili, dolguyla ilgili aynı zamanda depoların alanları ile ilgili ve bunların olumlu olduğunu alıyoruz ve siyasilere aktarıyoruz. Biz bu firmaların yanına birkaç tane daha firma katıyoruz. Bu firmalarda herkesçe biliniyor. Yani siyasiler tarafından biliniyor. Bunu bir siyasilere bildiriyoruz. Sayın Bakanımız Erdoğan Bayraktar ile toplantılar yapıyoruz. Bakan Bayraktar bize dedi ki “Bu işler böyle olmaz. Her zaman için gelir böyle söylerler. Onlara yer veririz. Ondan sonra yarıda bırakıp giderler. Bizde böyle riskin altına giremeyiz. Teminat mektubu isteyin. Güçlü teminatlar alın getirin” dedi.
günebakış: Bakan Bayraktar diyor ki Çamburnu’nda lojistike eyvallah. Madem firmalarınız da hazır. Ama böyle lafta hazır olmaz bunlardan teminatlarınızı alacaksınız, garantilerini alacaksınız, bütün firmalar hepsi hazır Çamburnu lojistik merkezi olması için bunu göreceğiz ondan sonra biz tamam diyeceğiz? Bu toplantıda siz, vali, belediye, siyasiler, il başkanı ve sivil toplum örgütlerine kadar hepsi var. Doğru mu anladık?
A. Hamdi Gürdoğan: Bu boş toplantı değil. Hepsi var. Toplantımızı yaptıktan sonra Bakan Bayraktar’a işin ne kadar ciddi olduğunu göstermek için teminatları verebileceğimize dair taahhütnameleri aldık. Milletvekilleri de dahil bakana da yolladık. Yeterli olmaz diye düşünerek toplantı düzenledik. Toplantıda firmanın sahibini getirdik. Firmanın sahibi de dediklerimizi ve kendiside belirli bir zaman istedi plan program için. O zaman içinde de 1 yıl içerisinde başlayacağını ve bitireceğinin taahhüdünü verdi. Bitirdiği zamanda en az asgari 2 milyon ton yük getireceğini ve bunun da 700-800 gemi olacağını taahhüt etti.
günebakış: Yıllık 700-800 gemi Trabzon lojistik merkezine yük taşıyacak ve bu 2 milyon ton olacak. Bu kadar firmanın hepsine yetecek yer var diyorsunuz Çamburnu’n da öylemi?
A. Hamdi Gürdoğan: Biz onu bölüyoruz. Yetmese de aynı zaman da balıkçı barınağının oraya kadar dolgu yapılıp büyütebileceğiz. Hatta biz onlarla ilgili proje yaptırıyoruz. Her iki etaplı görsel bir proje yaptırıyoruz.
günebakış: Bütün bu belgeleri milletvekilleri ve Bakan’a bildirdiniz ve toplantı önerdiniz? Toplantı nasıl gerçekleşti?
A. Hamdi Gürdoğan: Tabi belli şeyler var. Ufak olsun benim olsun zihniyeti var Trabzon’da. Büyük olsun hepimizin olsun mantığının olması gerekmez mi? Bizler bunları yaparken bakanlıkta toplantı yaptık. Tüm Trabzon milletvekilleri orada Sayın bakan bunu engelleyenlerin ne kadar yanlış yaptığını hatta kızarak, bağırarak bunu engelleyenlerin Trabzon’a en büyük düşmanlığı yaptığını bizzat kendisi söyledi.
günebakış: Bakan Bayraktar işin bu kadar içinde de neden bitmiyor?
A. Hamdi Gürdoğan: Başbakanımız en son geldiğinde başbakana bu konuyu benim aktarmam gerektiği söylendi. Faruk Özak her şeyi biliyor. O gün gittiğimizde Cevdet Erdöl’ün bu konuların hepsinden haberi var. Erdöl başbakan gelmeden telefon açtı, bana ve dedi ki ‘Hayırlı olsun’ bu iş başbakana da söylendi. Başbakan bunu kabul etti. ‘Tamam’ dedi. Bakan Faruk Özak’ta şunu söyledi. Şuanda bu konuyu konuşmayalım çok yoğunuz ama bu iş halloldu. Özak’da aynısını söyledi. Bunu söylediler. Bende herhangi bir şey yapmadım. Bu iş olmayacak diye. Yatırımdan vazgeçecek olan firmaları İstanbul’larda gittim buldum ve toplantı yaptım. Onlara tekrardan bu olayı anlattım. Bu olayı anlattığım zaman şuanda beklemekteyiz.
günebakış: Neyi bekliyorsunuz şimdi tekrar?
A. Hamdi Gürdoğan: Bakan Erdoğan Bayraktar tekrardan toplantıya çağıracak. Uzmanlarımızla katılacağız artık pratik projler değerlendirilecek. Bakan Bey’in çağırmasını bekliyoruz.
günebakış: Peki öbür taraftan da Of fidanlığıyla birlikte İyidere yakasını da içine alan toplamda 2 milyon metre karelik Trabzon ve Rize için ortak bir lojistik merkezi yapılması için başbakanın talimatı olduğu iddia ediliyor. Bunun bütün kadastro çalışmalarının bittiği ve Dernekpazarı’na büyükbir limanın yapılması için talimatın da verildiği söyleniyor. Bir tarafta böyle bir tarafta öyle. Hangisi doğru? Şimdi ne oluyor?
A. Hamdi Gürdoğan: Biliyorsunuz Trabzon Erzincan Demiryolu konuşuldu. Kaç senedir konuşuyoruz. 10 yılı geçmedi mi? Sizin anlattığınız projede bunun gibi. Anlattıklarınızın sizce gerçekleşmesi kaç senede olur? Biz hayali projelerle mi ölümü bekleyeceğiz. Bölgeyi Trabzon ya da Rize diye ayırmayalım. Biz bütünü konuşalım. Toplasanız Doğu Karadeniz bölgesini büyük bir il olabilir mi? Hopa Limanı canlandı. Vladi Kafkas kapısını açmamızdan sonra Kazakistan, Türkmenistan ve Rusya geçişleri Sarp’tan başladı. Bunu kamuoyunda kimse bilmiyor. Biz geçiş bölgelerini oraya koyduk şuanda oradan TIR’lar gelip geçiyor. Hataylı daha iyi biliyor bize teşekkür ediyor. Artvinli daha iyi biliyor.
günebakış: Diyorsunuz ki Trabzon, Rize ortak projesi Çamburnu’da hayata geçer. 10 yıl sonra Hamburg gibi Dubai gibi o büyük çaplı Of İyidere ortak Lojistik projesi hayata geçer mi diyorsunuz?
A. Hamdi Gürdoğan: Türkiye’nin dış ticaretinin TİM ve Ekonomi Bakanlığı bilmiyor mu? Bu adamlar geldi gördü. Ama Trabzon’da eğer iktidarı ile muhalefetiyle, sivil toplum örgütü ile bu kadar büyük projeye destek olunmuyorsa, yatırımı eğer kaçırıyorsa ne yapalım? Diyorlar ki bu yetmez çok büyük olsun. Olsun , olsunda biz önce başlayalım.
günebakış: Bir diğer iddia Erzincan Trabzon demir yolunda Bayburt üzerinden Of’a o lojistik merkezin bulunduğu bölgeye ineceği onun için de Erzincan Gümüşhane, Trabzon ve Tirebolu hattının ihaleye çıkarılmayıp bekletildiği?
A. Hamdi Gürdoğan: Biz bu yolları, lojistik merkezi bunları mezarda mı göreceğiz. Yoksa gözümüz açıkken bir şeyleri görme hakkımız yok mu? Bunlar nedir arkadaş?
günebakış: Daha kötüsü ne biliyor musunuz Sayın Gürdoğan bırakın mezarda görmeyi de razı olalım. Bizden sonraki nesillerbu işi takip etmez. Göçüp gidecekler bu bölgeden ve bu işleri takip edecek insan da olmayacak. Daha kötüsü bu.
A. Hamdi Gürdoğan: Ben bu işlerlen uğraşırken bana diyorlar ki Trabzon’dan gidenler akıllı. Kalanlar deli diyorlar. Bizim bu mücadelemizi de deli olarak görenler var. Ama biz diyoruz ki kendimizle ilgili bir şey söylemiyoruz. Bu gün Sarp Kapısı genişliyor. Muratlı Kapısı yeni açılıyor. Yeni Yeşil hatlar geliyor.
günebakış: Siz, Bakanımız Sayın Erdoğan Bayraktar’ın “Bu sorun evet halledildi” dediğine tanıksınız değil mi?
A. Hamdi Gürdoğan: Bakan bana söyledi. ‘Başbakandan bu iş halloldu’ dedi. Cevdet Bey’de dedi. Bu iş hallolmuş bekliyoruz. Ben başka ne yapacağım. Yani ben şimdi bununla ilgili şehrimin bakanı varken. Hayati Yazıcı’yla mı görüşeceğim? İlişkimiz var. Ona söyleyim dedim. Ama bakana ayıp olur diye gitmedim. O zaman ben söylesem ayıp olacak Trabzon’un sorunu o zaman birileri biraz daha düşünecek. Bu Trabzon her gün göç veriyor. Ayrıca gazetenizde okudum Volkan Canalioğlunun lojistikle ilgili söylediklerini. Teşekkür ediyorum kendisine. Çünkü bugün bundan eğer biz vazgeçersek yani lojistiğin bırakalım peşini bizde akara uyduralım kendimizi gidelim dersek bu şehre ve bölgeye ihanet etmiş oluruz.

Kaynak : www.gunebakis.com.tr

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.