Trabzona Lojistik Merkez kurulması kaçınılmazTrabzona Lojistik Merkez kurulması kaçınılmaz :Trabzon’da son 3-4 yıldır gündemde olan Lojistik Merkez ile ilgili olarak beklenen adımların atılmaması, Lojistik Merkez’in bir türlü hayata geçirilememesi hala daha yer tartışmalarının yapılması, bu yatırım da hayal mi oldu ? yorumlarını beraberinde getiriyor. Hatta kentte hala Lojistik Merkez konusunda tam bir birliktelik sağlanmış değil, bazı kesimler Lojistik Merkez’i gereksiz görürken bazı kesimler de tamam bunun karşısında Lojistik Merkez’in Trabzon’a çok şey katacağı fikrini savunuyorlar.
Lojistik Merkez’in kurulmasını isteyenlerin arasında da tartışma var. O da yer tartışması. Birinin savunduğu yeri diğeri istemiyor. Bu da Lojistik Merkez’i sığ tartışmalardan öteye getiremiyor, ve zaman kaybına yol açıyor.
Peki bu kadar üstünde önemle durulan Lojistik Merkez nedir? İşlevi nedir ? Bulunduğu kente ve bölgeye ne kazandırır? Bunlara biraz bakalım, öncelikle Lojistik Merkez, söyle tanımlanıyor,” hem ulusal hem de uluslararası düzeydeki nakliye, lojistik ve eşya dağıtımı ile ilgili tüm faaliyetlerin muhtelif işleticiler tarafından yürütüldüğü belirli bir bölgeyi tanımlar. Lojistik merkezlerde taşımacılık, intermodal faaliyetler ve lojistik faaliyetlere odaklanır ve bu merkezler genellikle metropol bölgelerin dışında kalan, farklı taşıma türleri bağlantılarına yakın olan bölgelerden seçilir. Bu merkezlerde nakliye ve lojistikle ilgili faaliyetleri gerçekleştiren işleticiler, inşa edilen binaların sahibi ya da kiracıları olabilmektedirler. Ayrıca serbest rekabet kuralları doğrultusunda bir lojistik merkezinin her firmanın ilgili tüm faaliyetlerle iştigal edebilmesine olanak sağlaması ve bu işlemlerin gerçekleştirilmesi için gereken tüm kamusal tesislerle donatılmış olması öngörülür. “
Lojistik Merkez’in kurulumuyla birlikte, sağlanacak potansiyel faydalar ise şunlar,
Ürün trafik akışının optimize etmesi,
Kombine taşımacılığı teşvik etmesi ve kullanımını arttırması,
Konteynır yükleme boşaltma faaliyetlerinin iyileştirilmesi,
Tır ve ağır kamyon sirkülasyonunu azaltması, demiryolu taşımacılığının artması,
Lojistik merkezden faydalanan firmaların, tüketicilerinin ihtiyaçlarına daha hızlı cevap vermelerini sağlaması,
Kullanıcıların işletme maliyetlerinin düşürülmesi,
Bölgesel gelişimde lojistik merkez altyapısının önemli bir rolünün bulunması,
Lojistik merkez kurulumu vasıtasıyla çevresel düzenlemelerin ve gereklerin gerçekleştirilmesi,
Hava, kara, demiryolu ve deniz ulaşım merkezlerine bağlantı için olanak sağlaması,
Cross-docking, konsolidasyon gibi dağıtımla ilgili değer katıcı faaliyetlerin sağlayacağı potansiyel fayda,
Şirketlerin kendi dağıtım kanalları üzerindeki kontrolü arttırmaları için bir platform yaratması,
Firmalar için tedarik zinciri operasyonlarının esnekleştirilmesini sağlaması,
Şirketlerin kapasitelerini genişletmelerine olanak sağlaması
Tanımı ve faydaları ile lojistik merkezi yukarıda kısaca belirtim. Faydaları ve getirileri birlikte Trabzon’a Lojistik Merkez kurulması kaçınılmazdır.
Lojistik Merkez ile ilgili olarak artık ivedilikle hareket edilmelidir.Çünkü çok zaman kaybedildi. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Erdoğan Bayraktar bu konuda artık daha kararlı adımlar atılmasını sağlamalıdır. Ağırlını koymalıdır. Sayın bakanımızın son günlerde yaptığı açıklamalarda sanki bir yılgınlık gözlemliyorum. Yapmak istediği, Trabzon ile ilgili olarak hayata geçirmeyi düşündüğü bir çok projeyi 2,5 yılık bakanlığı süresince hayata geçirmemesi sayın Bakan Bayraktar’da hayal kırıklığı yaratmış gibi, bu sözlerine de yansıyor.
Lojistik Merkez için acilen kent dinamiklerinin, Bakan Bayraktar öncülüğünde bir araya gelerek Lojistik Merkez konusunda somut adımların atılmasını sağlamalıdırlar. Yoksa Trabzon’da yılardır konuşulan Lojistik Merkez, konuşmalardan ,tartışmalardan öteye gidemeyecek.
Öte yandan şunu gözden kaçırmamak gerekir anlaşılan merkezi hükümet Lojistik Merkez konusunda, Trabzon -Rize ortaklığını düşünüyor gibi, yani Lojistik Merkez için Trabzon ve Rize arasında kalan bir bölge üzerinde ağırlık var gibi.
Başta yazdığım gibi artık Lojistik Merkez konusunda sığ tartışmalar bir kenera bırakılmalı somut adımlar atılmalıdır. Bu sığ tartışmalar kokarımki Lojistik Merkez’in Trabzon’a kurulmamasına mal olacak. Bu nedenle artık ciddi adımlar atılmalı. Ha şunu belirteyim eğer Lojistik Merkez Trabzon’a kurulmayacaksa,bu da açıkça ortaya konmalıdır. Trabzon bu konuda oyalanmamalıdır.
NOT: Lojistik Merkez tanımı ve faydaları ile ilgili olan bilgiler İzmir Ticaret Odası sitesinden alınmıştır.

Kaynak : www.medyatrabzon.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.