Tren seferlerini durduran eylemcilere 38 bin lira cezaTren seferlerini durduran eylemcilere 38 bin lira ceza :Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ı anma gösterisinde demiryolu ile hemzemin geçidi kapatan eylemcilere para cezası verildi.
112 eylemciye Karayolları Trafik Kanunu’nun 14. maddesi gereğince 334’er liradan toplam 38 bin lira ceza kesildi. Polis, göstericiler hakkında savcılığa suç duyurusunda da bulundu.
Eskişehir’de, Gezi Parkı olayları sırasında hayatını kaybeden Ahmet Atakan’ı anma gösterisinde tren yolu ve hemzemin geçidi ulaşıma kapattıkları tespit edilen eylemcilere toplam 38 bin lira para cezası kesildi. Atakan’ı anmak için 10 Eylül 2013 tarihinde Eskişehir’de eylem düzenlendi. Akşam saatlerinde bir araya gelen bir grup, Üniversite Caddesi’nden Bağlar geçidine yürüdü. Rayların üzerine oturan göstericiler, 4 saat boyunca tren yolunu kapattı. Gruptakiler, seyir halindeki bir treni durdurarak lokomotifi boyadı. Tren yolu inşaatındaki demirler ve çevredeki inşaatlardan topladıkları malzeme ve molozlarla hemzemin üzerine barikat kurup yaktı.
Eylemcilerin rayların üzerine oturması sebebiyle Eskişehir-Ankara, Ankara-Eskişehir arası Yüksek Hızlı Tren seferleri ve diğer bazı tren seferleri durdu. Yüksek Hızlı Tren yolcuları Eskişehir girişindeki bir noktaya taşınarak tren garına getirildi. Hemzemin geçit üzerinden verilen şehir içi araç ulaşımı saatlerce engellendi. Göstericiler, teşhis edilmemek için bölgedeki bir MOBESE kamerasının kablolarını keserek görüntü almasını engelledi. Gösteri sonrasında çalışma başlatan Eskişehir polisi, eylem sırasında rayların üzerine oturarak demiryolunu tren ulaşımına, barikat kurarak hemzemin geçidi araç trafiğine kapatan ve uyarılara rağmen yolu açmayan eylemcileri kamera görüntüleriyle tespit etti. Ardından gruptakilerin kimliklerini belirledi. Söz konusu eylemciler hakkında işlem yapan polis, daha sonra bu kişiler için Karayolları Trafik Kanunu’nun 14. maddesi gereğince para cezası uyguladı. Polis, söz konusu eylemde vatandaşı mağdur eden 112 kişiye ‘karayolunu trafiğini kapatmak’, ‘tren yolunu ulaşıma kapatmak’ suçundan 334’er Türk Lirası para cezası kesti. Ceza, yol kapatan eylemcilere gönderildi.
Polis, söz konusu 112 kişi hakkında, Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet ederek ‘gece yürüyüş, eylem yapmak’, ‘demiryolunu ulaşıma kapatarak trenin gideceği yolu kapatmak, araç yolunu ulaşıma kapatmak’ ve ‘kamu malına zarar vermek’ suçlarından da savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcının şikayeti kabul etmesi halinde bu eylemcilerin her biri hakkında, 2 yıldan 5 yıla kadar haklarında hapis cezası talebiyle dava açılabileceği belirtildi.

Kaynak : www.memurlar.net

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.