TÜDEMSAŞ teknolojik anlamda gelişiyorTÜDEMSAŞ teknolojik anlamda gelişiyor :TÜDEMSAŞ Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan ST Özel’in bu ayki konuğu oldu ve bizler için hem şirketlerinin, hem de Türkiye’nin demir yolu sanayisinin haritasını çıkardı. Dünyada son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler çerçevesinde ülkeler arasında Türkiye’yi de içine alan doğu batı eksenli, yeni ulaşım koridorları oluşacağını söyleyen Genel Müdür Koçarslan, bu yeni ulaşım koridorlarında Türk demir yolu sektörünün de imzasının olması için çalıştıklarını belirtti.
Demir yolu, birbiri ardına gelen projelerle son yılların yıldızı en çok parlayan sektörleri arasında geliyor. TÜDEMSAŞ, TCDD’nin kullandığı buharlı lokomotif ve yük vagonlarının onarımlarını yapmak amacıyla Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı şehir olan Sivas’ta 1939 yılında “Sivas Cer Atölyesi” adıyla kuruldu. O günden bu yana sektöre hizmet sunan şirket, kuruluşundan bu güne yaklaşık 340 bin adet yük vagonunun bakım ve onarımını, 20 binin üzerinde vagonun üretimini gerçekleştirdi. TÜDEMSAŞ günümüzde; vagon üretiminde bin 500 adet, vagon onarımında ise 7 bin 500 adet yıllık kurulu kapasitesi ve 2012 yılında ulaştığı 142 milyon TL ciroluk hasılatı ile Türkiye’nin sayılı sanayi kuruluşları arasında geliyor. Bu köklü şirketin demir yolları alanında birçok ilkin altında imzası bulunuyor. 1961 yılında tamamı yerli ilk buharlı lokomotif olan Bozkurt’u üreten şirket, Türkiye’de yine bir ilk olacak Robotlu Kumlama Tesisi hazırlıklarını sürdürüyor. TÜDEMSAŞ aynı zamanda bojili yük vagonu üretimi ve yük vagonu onarımında Türkiye’de tek imalatçısı konumunu koruyor. Şirketin Genel Müdürü Yıldıray Koçarslan ile yaptığımız ST Özel röportajımızda Koçarslan geçmişten başlayarak 2023 hedeflerine dek uzanan geniş bir yelpazede sorularımızı yanıtladı.
“Ülkemizde uzun yıllardan bu yana ihmal edilen, hatta yok sayılan demir yollarına bakış 2003 yılıyla birlikte değişti. Değişen anlayış çerçevesinde, demir yolları Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi yeniden devlet politikası haline geldi ve bu alanda büyük projeler ortaya konularak, ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı.”
TÜDEMSAŞ’ın yapılanması hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman kuruldu, nerede faaliyet gösteriyor?
Şirketimiz, TCDD’nin kullandığı buharlı lokomotif ve yük vagonlarının bakım ve onarımlarını yapmak amacıyla Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas’ta 1939 yılında “Sivas Cer Atölyesi” adıyla kuruldu. Şirketimiz bünyesinde Vagon Üretim, Vagon Onarım ve Metal İşleri İmalat Fabrikaları ile bunlara katkı sağlayan çeşitli destek üniteleri var. Buralarda işçi, teknisyen, tekniker ve mühendislerden oluşan toplam bin 158 kişi çalışıyor.
Kuruluşundan bu güne TÜDEMSAŞ imzalı ürünler hakkında bilgi verir misiniz?
TÜDEMSAŞ`ta 1953 yılından itibaren yeni yük vagonu yapımına başlanmış ve bugüne kadar 31 tipte yaklaşık 20 bin adet yük vagonu üretilmiştir. 1961 yılında ise tamamı yerli ilk buharlı lokomotif olan “Bozkurt” imal edilmiştir. 1939 yılından bugüne bakım ve onarımını yaptığımız çeşitli tipteki yük vagonu sayısı ise yaklaşık 340 bin adettir.
Ayrıca Vagon Üretim Fabrikamız bünyesinde ürettiğimiz bojili vagonların bojilerini de kendimiz yapıyoruz. Şu anda Avrupa’da ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan, Uluslararası Demiryolları Birliği’nin (UIC) standart yük bojisi olan Y25 bojinin seri üretimini, robotlu kaynak teknolojisiyle gerçekleştiriyoruz.
Bunlar dışında özel sektör firmaları ile TÜLOMSAŞ, TÜVASAŞ ve TCDD’ye ait tüm servis ve bölgelerde tamir edilen demir yolu araçlarında ihtiyaç duyulan tampon, yaprak susta, fren silindiri, fren hava hortumu gibi birçok yedek parça şirketimizce üretilmektedir.
TÜDEMSAŞ, bojili yük vagonu üretimi ve yük vagonu onarımında Türkiye’de en büyük sanayi kuruluşu konumunda. Bunun konuda neler söylersiniz?
Demir yolu yük vagonlarının üretimi ve bakım, onarımlarını yapma noktasında Türkiye’deki en büyük sanayi kuruluşuyuz. Uzun yıllara dayalı iş tecrübemiz, bilgi birikimimiz ve teknik donanımımız sayesinde ihtiyaç duyulan her türlü yük vagonunu kısa süre içerisinde ve büyük miktarlarda üretebilecek kapasitededir. Aynı yıl içerisinde sipariş edilen üç, dört değişik tipte vagonu üreterek işletmeye sunabilmekteyiz. Türkiye’de bu ölçekte bir kuruluş bulunmamaktadır. Ayrıca Ar-Ge ve tasarım konusundaki tecrübemiz sayesinde demir yollarında üretilen veya dönüştürülen her türlü vagon için istenilen Sonlu Elemanlar Analizleri’ni (FEM) kendi bünyemizde bulunan teknik personel ile yapıyoruz.
Yeni dönemde gündeminizde ne gibi yatırımlar yer alıyor?
Türkiye’de demiryolu sanayisinde birçok ilki başarmış bir kurum olan TÜDEMSAŞ, yeni yatırımlar yaparak kendisini teknolojik anlamda sürekli geliştiriyor. 2013 yılı yatırımlarımızdan Kaynak Eğitim Merkezi Haziran ayı itibariyle tamamlanmış ve şirketimiz ile özel sektör bünyesinde çalışan kaynakçıları eğitmek ve yeni kaynakçılar yetiştirmek üzere hizmet vermeye başlamıştır.
Bir diğer yatırımımız olan Vagon Onarım Fabrikası Robotlu Kumlama Tesisi’nin ise inşaat çalışmaları devam etmekte olup yılsonu itibariyle tamamlanmış olacaktır. Robotlu Kumlama Tesisimiz Türkiye’de bir ilk olacak. Bu tesiste şirketimize bakım ve onarımı yapılmak üzere gelen tüm yük vagonlarını, insan faktörü olmadan robotlar yardımıyla kumlayıp daha sonra tamir ve bakımlarını yapacağız.
Üzerinde durulması gereken bir yatırımımız ise şirketimiz Vagon Üretim Fabrikası bünyesinde yer alan ve 1,5 yıldır üretim hattında kullandığımız Robotlu Boji Kaynak Ünitemiz’dir. Bu tesiste otomotiv sanayine benzer bir yöntemle Avrupa’da kullanılan en yaygın boji olan Y25 bojinin seri üretimini robotlar yardımıyla yaparak şirketimizin ve özel sektörün ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Bu ve buna benzer yeni yatırımlar alt yapımızı daha da güçlendirirken, şirketimiz bünyesindeki diğer fabrikalarda yer alan boji kumlama, vagon kumlama ve boyama tesisleri, çok sayıdaki CNC tezgahı, Yatay İşleme Merkezleri gibi modern ve teknolojik tezgâhlarla bölgemizdeki en donanımlı şirketlerden biri konumundayız.
TÜDEMSAŞ projelerinde malzeme tercihini yaparken yerli ürünlerin öncelikli geldiğini söyleyebilir miyiz?
Ürettiğimiz ve tamir ettiğimiz vagonlarda kullanılan ham malzemelerden olan sac, köşebent, NPU gibi malzemelerin tamamını yurt içinden karşılıyoruz. Bu malzemeleri bize temin eden tedarikçilerimizi yerli ürünlere yönlendirmek için ihalelerimizde özellikle Yerli Malı Belgesi istiyoruz. Yarı mamul veya mamul şeklindeki yedek parçaların bir kısmını kendimiz üretirken bir kısmını ise ülkemizde demir yolu yan sanayinin oluşması ve gelişerek büyüyebilmesi açısından iç piyasadan karşılıyoruz.
Daha çok hangi ürünlere gereksiniminiz oluyor?
Ürettiğimiz vagonlarda yüzde 85 oranında yerli malzeme kullanmaktayız. Bu malzemeleri; döküm parçalar, dövme parçalar ve çelik konstrüksiyon parçalar olarak sınıflandırabiliriz. Ayrıca talaşlı imalat yöntemiyle üretilip, ısıl işlem gerektiren birçok parçayı da yine iç piyasadan temin ediyoruz. Bununla birlikte tekerlek takımı, fren sistemi (valfler, regülatörler gibi) ve boru bağlantı parçaları gibi vagonun yüzde 15’ini oluşturan diğer parçaları ise yurt dışından temin ediyoruz. Bu ürünlerin ülkemizde üretilmemesi bizi yurt dışına yönlendirmektedir.
Özellikle tekerlek takımlarının ülkemizde yer alan büyük sanayi kuruluşlarından olan Kardemir gibi demir-çelik fabrikalarınca üretilebileceğini düşünüyoruz. Yurt dışından tedarik ettiğimiz Olab veya Vebeo ismiyle bilinen boru bağlantı parçalarının da yurt içinde üretilmesi mümkünken bu konuda üretim yapan yerli firmaların olmaması bizleri üzüyor.
Demir yolu sektöründe faaliyet gösteren firmalarımız sizce sektörü yukarı taşımaya yetecek seviyelerde mi?
Ülkemizde uzun yıllardan bu yana ihmal edilen, hatta yok sayılan demir yollarına bakış 2003 yılıyla birlikte değişti. Değişen anlayış çerçevesinde demir yolları, Cumhuriyet’in ilk yıllarında olduğu gibi yeniden devlet politikası haline geldi ve bu alanda büyük projeler ortaya konularak, ciddi yatırımlar yapılmaya başlandı.
Dünyada son yıllarda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler çerçevesinde ülkeler arasında doğu batı eksenli, ülkemizi de içine alan yeni ulaşım koridorları oluşuyor. Ülkemizin coğrafi konumunun yanında, bölgedeki siyasi ve ekonomik etkinliğimizin artmış olması da bunda belirleyici oldu.
Yakalanan bu avantajı değerlendirmek ve Avrupa ile tam uyum sağlayabilmek adına bir takım kanuni düzenlemeler ve teknik alt yapı hazırlıkları yapılıyor. Bunların tamamlanmasıyla birlikte taşımacılıkta Türk firmaları daha etkin rol alacak ve pazarda çok ciddi bir yük vagonu ihtiyacı doğacaktır. Bu yeni pazarda kendine yer edinmek isteyen firmalar, taşımacılık alanında veya demir yolu araçlarının ve alt bileşenlerinin üretimine yönelik hazırlık yapması gerekiyor. Bu hazırlıklara bugünden başlayanlar ilerde oluşan taşımacılık pastasından veya demir yolu yan sanayisinden önemli paylar alacaktır. Ortaya çıkacak irili ufaklı yeni özel sektör kuruluşları ile birlikte çeken ve çekilen demir yolu araçlarının üretilmesinde ve bakım-onarımlarında özel sektör payı her geçen gün artacaktır. Bu da zaten ülkemizin 2023 hedefleri arasında yer almaktadır. Ülkemizin öncelikleri arasına giren, sürekli gelişen ve büyüyen demir yolu sektörünün, yerli firmalarca iyi analiz edilmesi ve TCDD tarafından ortaya konan 2023 hedeflerinin ayrıntılı olarak ele alınması gerekir.
Türk demir yolu sanayisinin hedefleri nelerdir, gelecekte neler olacak?
Demir yolu sektörüne gelişmiş ülkelerde büyük önem verilmiş, çevresel etkiler ve ekonomik sebeplerden dolayı taşımacılığın, kara yolundan diğer ulaştırma türlerine doğru yaygınlaştırılarak dengeli bir yapı kurulması hedeflenerek yapılan çalışmalarda demiryolu öncelikli sektör olarak belirlenmiştir.
Bu anlayış son on yılda ülkemizde de hakim olmaya başladı. Bunu, Yüksek Hızlı Tren (YHT) Hatları, Marmaray gibi yapılan dev yatırımlardan ve 2023 yılı için TCDD’nin koymuş olduğu hedeflerden anlayabiliriz. Bu hedefler arasında yer alan; 10 bin kilometre yeni YHT hattı ve 4 bin kilometre yeni konvansiyonel hat inşa etmek, demir yolu çeken-çekilen araç filosunu geliştirmek, çeken ve çekilen araçların üretim ve bakımlarında özel sektör payını artırmak, demir yolu işletmeciliğinde özel sektör payını yüzde 50’ye çıkartmak, organize sanayi bölgelerine ve önemli üretim merkezlerinin tümüne doğrudan hatlarla bağlantı sağlamak, taşımacılıkta demir yollarının payını yolcu taşımalarında yüzde 10 ve yük taşımalarında yüzde 15’e çıkarmak gibi hedeflerin gerçekleştirilmesi ülkemiz demir yolu sanayisi açısından çok önemlidir. Bu hedefler doğrultusunda geçtiğimiz aylarda meclisten geçirilen “Demiryollarının Serbestleştirilmesi Yasası” ve buna paralele yapılacak diğer yapısal değişiklikler sonucu sağlanacak serbestleştirmeye paralel olarak sektörde, kamunun yanında birçok özel sektör kuruluşu da yer alacak ve ülkemiz demir yolu sanayisi gelişerek hızla büyüyecektir.
Ülkemiz demir yolu sanayisinin gelişerek büyümesi Avrupa ile Asya arasında yaklaşık 75 milyar dolar taşımacılık hacminden aldığımız payın her geçen gün artması anlamına gelmektedir. Bunun sonucunda ülkemiz zaman içerisinde küresel demir yolu sektörü içinde ana aktörlerden biri olacak ve dünya üzerinde etkinlik alanımız genişleyecektir.
Peki, TÜDEMSAŞ özelinde bakarsak, 2013 yılına yönelik projeleriniz ve gelecek hedeflerinizden bahseder misiniz?
Yük vagonu açısından sektördeki en büyük ve en donanımlı şirket olan TÜDEMSAŞ, üretim ve onarım kapasitesini daha fazla kullanılabilmek amacıyla 2013 yılı için TCDD’ye yönelik vagon üretim ve onarımı programını, bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artırdı. Bu çerçevede üretim ve onarım çalışmalarımız son hızla devam etmektedir.
Şirketimiz TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi, TS 18001:2008 OHSAS İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi, TS EN ISO 14001:2004 Çevre Yönetim Sistemi ve TS EN 16001 Enerji Yönetim Sistemi gibi sektörün gerektirdiği sertifikasyonlara sahiptir. UIC standartlarında vagon üretiyor olmamıza karşın, yeni üretilen vagonların Avrupa Birliği ülkelerinde sorunsuz çalışabilmesi açısından ihtiyaç duyulacak olan Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnameleri(TSI) sertifikasyon çalışmalarını da ayrıca yapmaktadır. Sgss tipi Konteynır Taşıma Vagonu için başlattığımız bu süreci değişik tipteki diğer vagonlarımız için de başlatarak tamamlamayı hedeflemekteyiz. Bunun yanında boji için almış olduğumuz 15085-2 Kaynak Kalite Belgesi’ni üretimini yaptığımız tüm vagon tipleri için almayı hedeflemekteyiz. Ayrıca Avrupa Birliği tarafından, yük vagonlarının bakım, onarım ve revizyonlarının yapıldığı kamu ve özel sektör kuruluşlarından önümüzdeki dönemde istenecek olan ECM Bakım Yönetim Sistemi kapsamında Bakım Temini Fonksiyonu Sertifikası hazırlıklarımız başlamıştır.
Ülkemizde demir yolu ulaştırmasında yaşanan hareketlenmeye paralel olarak özel sektörün ihtiyaçlarını da karşılamak, iç piyasaya daha fazla üretim yapabilmek ve alternatif pazarlar oluşturarak yurt dışına da ihracat yapabilmek amacıyla değişik çalışmalar yapıp, farklı iş birliklerini araştırıyoruz. Bu anlamda, geçtiğimiz aylarda şirketimiz ile taşımacılık sektörünün öncü kuruluşlarından REYSAŞ Lojistik ile 60 vagonluk bir anlaşma imzalanmış olup, bu vagonların 15 adedi şu an teslim edilmek üzeredir. Kalanları ise Ekim ayı içerisinde teslim edilecektir. Ayrıca 2014 yılı için TCDD Genel Müdürlüğü ile bin adet değişik tiplerde vagon imalatı için anlaşma yapılmış olup, özel sektörde demir yolu taşımacılığı yapan firmalar ile de teklif aşamasında görüşmelerimiz devam etmektedir.
Demir yolu taşımacılığı ve demir yolu yük araçları talebi açısından dünya genelinde yapılan pazar araştırması ve Avrupa-Güney ve Doğu Asya taşıma koridorları değerlendirmesinde, önümüzdeki 5-10 yıllık sürede Çin ve Hindistan ile birlikte gelişecek pazarlar arasında gösterilen ülkemizin, demir yolu ağında yer alan çeken ve çekilen araçların standartlarının düşüklüğünü düşünerek sektörün değişen ve gelişen ihtiyaçları çerçevesinde yeni ve teknolojik vagonların üretilmesine öncelik vermekteyiz.
Bölgemizde oluşmaya başlayan ve zamanla gelişecek olan demir yolu yan sanayi ve alt yükleniciler sayesinde bölgemizi yük vagonu üretiminde bir merkez haline getirmeye çalışıyoruz.
Demir yolu sektörünün gelişmesi ve büyümesine katkı sağladığını düşündüğümüz tüm çalışmalarımızın ve belirlediğimiz tüm stratejilerin ana hedefinde ülkemiz demir yolu sanayisinin geliştirilmesi, bölgemiz başta olmak üzere ülkemiz insanına yeni istihdam alanları oluşturmak ve yeni iş imkanları sağlamak vardır.
“Türkiye’de demir yolu sanayisinde birçok ilki başarmış bir kurum olan TÜDEMSAŞ, yeni yatırımlar yaparak kendisini teknolojik anlamda sürekli geliştiriyor. Bu yatırımlardan Robotlu Kumlama Tesisi Türkiye’de bir ilk olacak. Bu tesiste şirketimize bakım ve onarımı yapılmak üzere gelen tüm yük vagonlarını, insan faktörü olmadan robotlar yardımıyla kumlayıp daha sonra tamir ve bakımlarını yapacağız.”
YILDIRAY KOÇARSLAN KİMDİR?
Tokat’ta 1967 yılında doğdu. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müşaviri iken 2012 yılı Ekim ayı itibariyle TÜDEMSAŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine atandı. Koçarslan, o günden bu yana Genel Müdürlük görevini sürdürüyor.

Kaynak : www.haberortak.com

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.