Yerli Tramvaya Üniversite DesteğiYerli Tramvaya Üniversite Desteği :Uludağ Üniversitesi, Durmazlar A.Ş. ile işbirliği protokolü imzaladı.
Rektör Kamil Dilek ile Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz’ın imza koyduğu protokol uyarınca, iki kurum arasında bilgi ve teknoloji alışverişi yapılacak, öğrencilere staj ve burs imkanı sağlanacak.
Uludağ Üniversitesi Rektörü Dilek, bu protokol imzalanmadan önce Durmazlar ile zaten işbirliği içinde bulunduklarını ifade etti. Dilek, Durmazlar’la olan işbirliğinin, kamuyla işbirliğine de öncülük ettiğini söyleyerek, “Bu protokolün, üniversitemizin akademik birimleri ve UÜ Teknoloji Transfer Ofisi ile Durmazlar arasında çok önemli projelere öncülük edeceğine inanıyorum” dedi.
Durmazlar Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Durmaz, kendilerinin makine alanında Bursa’da, hatta Türkiye’de öncü olduklarına dikkat çekti÷ Özellikle yabancı rekabetin büyük önem taşıdığı alanlarda endüstriyel AR-GE’nin çok önemli olduğunu hatırlatan Hüseyin Durmaz, Uludağ Üniversitesi ile yapacakları işbirliğinin büyük önem kazandığını söyledi ve “Üniversite ile daha güzel işler yapmak istiyoruz” dedi.
Durmaz, “Ne yazık ki ülkemiz teknik olarak 70 yıl geri kalmış. Şu anda birçok işi internet üzerinden bir-iki tık’la yapıyoruz. Ama uyduları bir kapatsalar, bakkaldan ekmek bile alamayız. Çünkü bu teknolojinin sahibi biz değiliz. Ne yapıp edip teknolojiye destek vererek 70 yıllık açığımızı kapatmak zorundayız” diye konuştu.
Bursa’nın otomotiv sanayi sayesinde raylı sistem üretiminde avantajları bulunduğunu anlatan Hüseyin Durmaz, prototipini son aşamaya getirdikleri hafif raylı sistem aracını yaparken bunun çok yararını gördüklerini, otobüs kapısından tren kapısı geliştirmelerini bu avantaja borçlu olduklarını belirtti. Durmaz, hafif raylı sistem aracının iki hafta sonra hazır olacağını sözlerine ekledi.
UÜ TTO Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Ali Durmuş da, hazırladıkları bir projenin TÜBİTAK tarafından kabul edilmesi halinde, TTO’nun faaliyetlerine yılda bir milyon TL gibi önemli bir kaynak aktarılacağını, bununla Bursa’nın ihtiyaç duyduğu alanlarda çalışma yapılmasına imkân sağlanacağını bildirdi. Durmuş, kaynağın aktarılması halinde evvela raylı sistem alty apılarının yerli üretimi için ortak projeler geliştireceklerini ve bu alanda AR-GE elemanı eğitimi ve istihdamını sağlayacaklarını kaydetti.

Kaynak : www.medya73.com

Reklamlar

Ücretsiz haber bülteni

Hergün e-postanıza gelsin!İlk yorum yapan olun

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.