Artık Ankara – İstanbul Hızlı Treninin Açılış Törenine Gideriz | BoluArtık Ankara – İstanbul Hızlı Treninin Açılış Törenine Gideriz :Bolu’nun, özellikle Mudurnu ve Göynük ilçelerimizin ekonomik kalkınmasında büyük bir işlev görecek olan “Ankara-İstanbul Hızlı Tren” projesinin Bolu’dan yani Mudurnu’dan geçmeyeceği kesinleşti. Bu hususta Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın projeleri gazetelerde boy boy yayınlandı. Biz de belki bu güzel projenin Bolu’muzdan geçebileceği daha doğrusu Bolu’nun etkili ve yetkili büyüklerinin geçirtebileceği ihtimalini düşünerek bir kaç kez sütunlarımızı bu konuya ayırmıştık. O yazılarımdan “Boşa Gitti Bizim Yazılar – Lay Lay Lom” başlıklı yazımda konuyu bir kere daha ele almış ve de bu yazımın son paragrafını: “Yeni hızlı tren projesi Bolu’dan geçer mi geçmez mi bilemiyorum? İnşallah geçer. Bolu’nun pek esamesi okunmadığı için ben biraz şüpheliyim. Haydi bakalım Bolu’lular önümüze çıkan bu fırsatı iyi değerlendirelim” diye bağlamıştım. Bu sözlerim bir kehanet değildi. Her ne kadar Bolu’muzun devasa bir kent olduğu ısrarla ileri sürülmesine rağmen, bunun böyle olmadığını ve Bolu’muzun Türkiye coğrafyasında sinek vızıltısı gibi bir konuma sahip olduğunu bilenlerdendik. Sonunda dediğimiz oldu ve Bolu hızlı tren fırsatını kaçırdı.

Bu konuda tahmin ediyorum Mudurnu’nun çok çalışkan ve güler yüzlü Belediye Başkanı Mehmet İNEGÖL kardeşimden başka bir çaba gösteren de olmadı. Proje her ne kadar kesinleşmişse de Mehmet İNEGÖL bir Donkişot misali savaşa devam ediyor. Mehmet İNEGÖL’ün hafta içinde yerel gazetelere yansıyan feryadı geçen haftanın bence en flaş haberidir. İNEGÖL kardeşim: “Ankara-İstanbul arasındaki ulaşımı 1 buçuk saate düşürecek ve Mudurnu’dan da geçecek olan -burada bir yanlışlık yapılmış, Mudurnu’dan da geçmesini beklediğimiz dense daha iyi olurdu- hızlı trenin durakları belirlendi. Ancak durak listesi içersinde Mudurnu olmayınca, Mudurnulular harekete geçti. Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl tüm bürokrat ve siyasilerden destek isteyen bir mektup kaleme aldı. Ankara ve İstanbul arasındaki ulaşımı bir buçuk saate düşürecek olan hızlı tren projesinde duraklar belirlendi. Duraklar arasında Beypazarı ile Sakarya-Kocaeli arasında ortak bir nokta tespit edilmesine karşılık Mudurnu durak konulma listesine dahil olamadı. Bunun üzerine Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl milletvekillerini, bürokrat ve siyasi parti temsilcilerini göreve çağırdı.

Mudurnu Belediye Başkanı Mehmet İnegöl yazdığı dilekçe ile Mudurnu’ya durak konulmasının ilçe ve ilimiz için ne denli önemli olduğuna dikkat çekti. İnegöl tüm bürokratlara ve siyasilere gönderdiği mektupta şu ifadelere eyer verdi:

“Ankara Sincan Beypazarı Çayırhan Mudurnu Sakarya Kocaeli İstanbul demiryolu hızlı tren ile ilgili ilçemizde, Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığında ÇED ile ilgili toplantılar yapılmıştır.

Hızlı tren ile ilgili olarak yapılan sunumda Türkiye’de ilk defa 350 km/saat hızla yapılacak bir çalışma olduğu, amacın Ankara–İstanbul yolunu 1,5 saatte kat edilmesi, istasyon olarak Beypazarı ve Sakarya Kocaeli arasında 2. bir istasyon kurulması belirtilmiştir.

Bolu olarak söz alıp bu projede tek istasyon verilmeyen ilin Bolu olduğu, Ankara’dan kalkış yapacak olan trenin 90. kilometrede Ankara’nın Beypazarı ilçesinde 1. istasyonda mola verdiği, 225 km sonra Sakarya Kocaeli orta noktasında 2. istasyonda mola verdiği, Ankara’da havalimanı olması nedeniyle Beypazarı’nın 90 km uzaklıktaki hem havalimanına hem de tren istasyonuna ulaşması kolaydır. Bolu ili ise havalimanı yada tren istasyonuna ulaşabilmek için Ankara istikametine 200 km, İstanbul istikametine 250 km yol kat etmelidir. Bolu, Kartalkaya, Abant ve Gölcük gibi uluslar arası bilinilirliği yüksek turizm merkezleri, mevcut olan ve yapılmakta olan termal tesisleri, Tokad-i Hayrettin, Akşemseddin Hz., Şeyh-ül İmran, Fahrettin Rumi, Abdurrahim Tırsi gibi değerleri ile inanç turizmi, kış turizmi, yayla turizmi gibi farklı turizm çeşitleri, Abant İzzet Baysal Üniversitesi varlığıyla öğrenci şehri olması gibi bir çok konuda potansiyelinin oluşu ayrıca Batı Karadeniz illerimizin de yararlanma olasılığının yüksek oluşunun göz önüne alınması gerekmektedir.

Ankara’dan itibaren 133 ve 170 km’leri arasında, Mudurnu ilçesi sınırlarında 43 km’lik bölümde tren hattı bulunmamaktadır. 140 km ile 146 km arasındaki hat Mudurnu ilçe merkezine 7-10 km mesafededir. İlçemize 7 km mesafedeki geçiş alanında bulunan bölgemiz tarım ve hayvancılık (tavuk kümesleri ve büyükbaş) ile iştigal etmektedir. Çevresel etkisi olmaması için toprak setler, görüntüyü bozmayacak doğaya uygun ses geçirmez çelik paneller, sık dikilmiş ağaçlandırmalar ile doğadaki yaban hayvanlarının doğu ve batı ilişiğinin kesilmemesi için doğal üst geçitler yapılarak çevresel tedbirlerin de alınması gerekir. Belirtilen konu ile ilgili Valiliğimiz, Milletvekillerimiz, siyasi parti başkanlarımız, sivil toplum örgütlerimiz ve basınımız gerekli hassasiyeti göstererek, hudutlarımız içinde hızlı tren istasyonunun projeye konulmasının sağlanması ilimiz ve bölgemiz için büyük önem taşımaktadır.”

Ne diyelim, sevgili İNEGÖL çok kibar ve centilmen bir kardeşimiz. Kimseyi suçlamadan mücadeleye devam ediyor. Şimdi İNEGÖL’ün o iş olsun demesini bırakmasını -çünkü hiçbir zaman gerçekleşmeyecek- bekliyoruz. Bolu’nun etkili ve yetkili büyüklerinden kimler bu sorunu ele alıp çalıştılar. Hangisi Sayın Bakan Binali YILDIRIM’ı ziyaret etti. Hangisi Ulaştırma Bakanlığı’na kapsamlı bir dosya verdi. Bunları bilmek hakkımızdır. Önümüzde yerel seçimler, ondan sonra da 2015’te genel seçimler var. Siyasilerimiz bu seçimlerin kampanyalarında acaba hızlı treni nasıl kaçırdığımızı da anlatacaklar mı? Biz bu iş olmaz deyip hızlı tren dosyasını kendimize göre kapattığımız şu günlerde Mudurnu’dan bir ses daha yükseldi. Mudurnu Belediye Başkanlığı’na Aday Adayı olan gazeteci kardeşimiz ve dostumuz Aydın ÖZPELİT de konuya balıklama daldı. Aydın ÖZPELİT de şöyle diyor: “Mudurnu ilçe sınırlarından da geçecek olan Ankara-İstanbul Hızlı Tren projesinde Mudurnu ilçesinde istasyon yapılması için gayretli bir çalışma yürütüyoruz. Konunun takipçisi olacağız. Hızlı trenin istasyon yapılarak bölge halkına hizmet etmesi inşallah bize nasip olacaktır.”

Bu güzel temennileri için Aydın ÖZPELİT kardeşime teşekkürler ve başarılar diliyorum.

Kaynak : www.bolugundem.com

Reklamlar