İETT Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Yatırım ProgramıİETT Genel Müdürlüğü 2014 Yılı Yatırım Programı 2014 yılı bütçesi ve performans programı kabul edildi
İstanbul Elektrik Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (İETT) “2014 yılı bütçesi ve performans programı” İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 18 Kasım 2013 tarihli toplantısında kabul edildi.
Yatırımlar Dergisi’nin aldığı bilgiye göre; yapılan görüşmelerin ardından Belediye Meclisi, İETT Genel Müdürlüğü’nün 1 milyar 727 milyon lira’lık 2014 yılı bütçesini ve performans programını onayladı.Konuyla ilgili olarak açıklama yapan İETT Genel Müdürü Dr. Hayri Baraçlı, İETT’yi çok daha büyük başarılara imza attıracak çalışmaları yürüttüklerini, alternatif enerji kaynaklarını daha fazla kullanarak 2014 yılında filolarına hibrit ve elektrikli otobüsler kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti. İETT garajları için de projelerinin bulunduğunu belirten Hayri Baraçlı, rüzgâr türbini, güneş panelleri, yağmur suyu depolama sistemi, ısı pompası kullanımı, fotovoltaik piller gibi enerjisinin yüzde 20’sini yenilenebilir enerji teknolojilerinin kullanılması ile karşılayacak olan yeşil garaj projesini hayata geçirileceğini ve mevcut tüm garajların güneş ve rüzgar enerjisinden daha fazla yararlanmak üzere çevreci garajlara dönüştürmek üzere hazırlık yapıldığını kaydetti.
İETT’nin toplu ulaşımın yüzde 32,5’ini karşıladığını ifade eden Hayri Baraçlı, Özel Halk Otobüsleri, Metrobüs, Nostaljik Tramvay ve Beyoğlu-Karaköy Tünel hattı ile yılda yaklaşık 1 milyarın üzerinde yolcu taşındığını, sadece 2013 yılında ulaşıma 797 milyonluk bir yatırım yapıldığını ifade etti.
Söğütlüçeşme-Beylikdüzü metrobüs hattında 465 araçla, günde 4 bin 71 sefer yaparak, yaklaşık 770 bin yolcu taşındığını belirten Hayri Baraçlı, yılda ortalama 200 milyonun üzerinde yolcu taşınan metrobüs ile yolcu başına günlük 109 dakika, yıllık 28 gün tasarruf sağlanırken, günlük 242 ton akaryakıt tasarrufu elde edildiğini, metrobüsün verimliliğini artırmak için TÜBİTAK ile 24 ay sürecek bir protokol imzalandığını da ifade etti. Başlatılan bu proje ile metrobüs ve tüm otobüs hatları yeniden optimize edilecek ve daha esnek bir hat yapısı oluşturacak. Kısa bir zaman önce akıllı telefonlar için geliştirilen Mobil İETT uygulaması ile İstanbul genelinde bulunan 11 bin 514 durağın tamamı akıllı durak haline getirildi. Geliştirilen harita tabanlı mobil uygulama sayesinde duraktan geçecek otobüslerindurağa geliş bilgilerinin yanı sıra duraktan geçecekhatlar ile ilgili bilgiler de görülebilecek. (ŞB)

Kaynak : www.yatirimlar.com

Reklamlar