YHT ile herkesin yüzü güldü

YHT ile herkesin yüzü güldü :Ankara-Eskişehir seferlerinin başlamasıyla birlikte YHT ile tanışan Türkiye, hızlı trenin sosyolojik etkilerini de hissetmeye başladı.
Devlet Demir Yolları’nın yaptığı araştırmalar sonucu hazırlanan raporlarda hızlı trenin vatandaşın hayatına getirdiği kolaylıklar ve yenilikler ortaya çıkıyor. Hazırlanan raporlarda yüksek hızlı trenle birlikte hayatı değişen kesimlerin başında öğrenciler, öğretim görevlileri, yaşlılar ve esnafın geldiği görülüyor. Öğrenciler ise hızlı tren sayesinde bulundukları şehirden ve ailelerinden ayrılıp okul için başka bir şehre yerleşmek zorunda kalmıyor.
HERKESE KATKISI VAR
Böylece öğrenciyi hem kiradan hem de yurt masrafından kurtaran hızlı tren, aynı şekilde öğretim elemanlarının da rahat bir şekilde bir şehirden başka bir şehre ders vermek için gidip gelmesini sağlıyor. Yani öğretim elemanı da tıpkı öğrenci gibi yaşadığı şehirden bir diğerine taşınmak zorunda kalmıyor. Hazırlanan raporlarda doktorların ve birçok meslek grubunun da yine hızlı tren sayesinde Ankara – Eskişehir veya Ankara-Konya arasında rahatlıkla gidip gelebildikleri, kiradan kurtuldukları görülüyor.
FUTBOLSEVERE TOPLU BİLET SATIŞI
Yüksek hızlı tren, sanatsever ve futbolseverlerin de işini kolaylaştırdı. Zamanla sanatseverler tarafından da en çok tercih edilen ulaşım aracı haline gelen hızlı tren, futbolseverlerin de kısa sürede rahat bir şekilde maç izlemek için başka bir şehre gidebilmesini sağlıyor. Aynı zamanda tren biletleri sanatçıların gösteri yapacakları şehirlere organizatörler tarafından toplu halde satılmaya başlandı. Tren bileti alan vatandaş, böylece izleyeceği gösteride de belli oranda indirim hakkına sahip oluyor. Benzer uygulama ise yine spor müsabakalarında da uygulanıyor ve özellikle maç organizasyonlarında günü birlik toplu bilet satışı gerçekleştiriliyor.
Ankara İstanbul 2014’te
Hızlı trenin sağladığı ekonomik katkılardan etkilenen bir başka meslek grubu da taksiciler. Yüksek hızlı trenlerin ulaştığı istasyonlarda yoğun yolcu trafiği nedeniyle taksi ihtiyacı ortaya çıktı. Doğan ihtiyaç karşısında taksi durakları birleştirilerek tren saatlerindeki sayıları arttırıldı. Taksicilerin kazançları artarken günlük turizm geliri ve bölgedeki esnaf kazancı da artış gösterdi. Yapımı devam eden Ankara-İstanbul Yüksek hızlı tren hattının ise 2014 yılının başında hizmete girmesi bekleniyor.

Benzer Demiryolu Haberleri

Benzer Hızlı Tren Haberleri

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.