Bursanın ulaşım geleceğini Şahin yeniden yazdıracakBursanın ulaşım geleceğini Şahin yeniden yazdıracak :”Ulaşım Komisyonu’nun, Bursa Ulaşım Ana Planı ile ilgili raporunun oybirliği ile kabulüne…”
Yeniden ele alınan kentsel ulaşım geleceği, Büyükşehir Belediyesi’nin meclisinde böyle karara bağlanmıştı.
AK Parti’li yönetim, yeni tramvay hatlarının ilgili rapora işlenmesini, önergeyle gündeme getirmişti.
Ana muhalefet CHP’nin, komisyondaki üyesiyle “Son derece yetersiz bir çalışmayla karar alınamaz. Reddediyorum.” şerhi bulunuyor, ancak…
Tramvay politikasının içerisine katıldığı Bursa Ana Ulaşım Planı, CHP ve MHP’nin oylarıyla da beraber kabul edildi ve resmiyet kazandı.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin görevine devam etmesi durumunda da, yeni yatırım programı hız kazanacak.
Tramvay kente Bursa!
Bursa Ulaşım Ana Planı’yla önerilen Terminal Hattı’nın, Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi ve Demirtaş’ı kapsayacak şekilde projelendirilmesi öngörülüyor.
Mevcut adımlarla…
Cumhuriyet Caddesi- İncirli arasındaki hattın, İncirli’den itibaren Siteler’e uzatılması için de süreç işliyor.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, uygulama için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporunun gerekli olmadığına ilişkin karar çıktı.
Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım şirketi BURULAŞ, yapım ihalesini duyurmak için hazırlık yürütüyor.
Yerel seçimlere kadar ihalenin yapılabilmesi kadar, temel atma töreni de gündem oluşturuyor.
İncirli’deki hat, yolun karşı kenarına ilave hatla çift yönlü olacak. Siteler’e çift yönlü hat da, yolun ortasından geçirilecek.
Kent merkezin ve yakın çevresini dolaşan yeni T1 hattı da, Stadyum Kavşağı’ndan Çekirge’ye uzatılacak.
Gökedere’den Teferrüç’teki teleferik istasyonu ile mevcut stadyumun yer aldığı alandan Tophane ve Kuştepe’ye havai hat uygulamaları da, kabul edilen kararlar bütünlüğü içerisinde yer alıyor.
CHP’nin Büyükşehir adayı Necati Şahin, İnşaat Mühendisleri Odası’na başkanlığı süresince, Büyükşehir Belediyesi’nin ulaşım politikasını ve özellikle tramvay uygulamasını eleştiriyordu.
Şahin, iktidar ve muhalefetin oylarıyla karara bağlanan Bursa Ulaşım Ana Planı için “Bilimsel açıdan tartışılır. Yeni kararla tramvay yöntemi ve hatlarının da iliştirildiği Bursa Ulaşım Ana Planı, önergelerle de beraber sulandırılmıştır.” diyor.
Göreve seçilmesi durumunda, Bursa Ulaşım Ana Planı’nın, bilimsel olarak yeniden ele alınacağını ve revizyon sağlanacağını vurguladı.
Ayrıca…
Tramvay politikası ve yol haritasını da eleştiriyordu.
Bursa’nın tam çözümlere ihtiyacı olduğunu vurguladı. Metro ve tünel yollarıyla İstanbul’u da örnek

Kaynak :Serkan İNCEOĞLU – www.bursahakimiyet.com.tr

Reklamlar