Çinden getirilen tramvayın test sürüşüne başlanacak

Çinden getirilen tramvayın test sürüşüne başlanacak :Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İtalya’dan sonra Çin’den aldığı 5 tramvaydan ilki Rus kargo uçağıyla Samsun Çarşamba Havalimanı’na getirildi. 39 metre uzunluğundaki tramvay 2 parça halinde TIR’lara yüklenerek Samsun Ulaşım AŞ’nin depo sahasına ulaştırıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında getirilen tramvay, vinçlerle kaldırılarak raylara indirildi. Tramvayın test sürüşüne ise hazırlıkların tamamlanmasının ardından başlanacağı öğrenildi.
3 yıl önce hizmete giren Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi’nde artan yolcu talebini karşılamak isteyen Büyükşehir Belediyesi, daha önce İtalya’dan aldığı 16 tramvaya ilaveten 5 tane daha tramvay alınmasını kararlaştırmıştı. Geçen yıl gerçekleştirilen tramvay yapım ihalesini kazanan Çin’in CNR firması, yapımını tamamladığı ilk tramvayı Samsun’a gönderdi. Daha önce gemiyle planlanan ancak Uzakdoğu’daki Haiyan tayfunu sebebiyle bundan vazgeçilen teslimatın uçakla yapılmasına karar verilmişti. 3 gün önce 88 metre uzunluğundaki Rus kargo uçağı Antonov An-225 Mriya ile Samsun Çarşamba Havalimanı’na getirilen tramvay, titiz çalışma sonucu uçaktan indirilerek 2 parça halinde TIR’lara yüklendi. Gece yarısı yoğun güvenlik önlemleri altında havalimanından yola çıkan tramvayların şehre getirilişi, objektiflere yansıdı. Tramvayı taşıyan TIR’lar, Samsun Ulaştırma AŞ depo sahasına geldi. Vinçler yardımıyla kaldırılarak raylara konulmaya başlanan tramvay parçaları birleştirilerek, birkaç gün içinde test sürüşlerine başlanacak.
Samulaş AŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre yılbaşına kadar 2 tramvayın daha Samsun’a getirileceği, kalan 2 teslimatın ise yılbaşından sonra yapılmasının planlandığı belirtildi. Yetkililer, kalan 4 tramvayın getirilip test sürüşlerinden sonra hizmete girmesiyle tramvay sayısının 21’e ulaşacağını, yolcu yoğunluğunu ve artan talebi bir nebze karşılayacağını söylüyor.

Kaynak : www.bugun.com.tr

Güncel Demiryolu İhalle Takvimi

Pts 18

İhale İlanı : Araç Kiralama Hizmeti Alınacaktır

Kasım 18 @ 14:00 - 15:00
Organizatör: TCDD
444 8 233
Pts 18
Pts 18

İhale İlanı : Özel Güvenlik Hizmeti Alınacaktır (TÜLOMSAŞ)

Kasım 18 @ 15:00 - 16:00
Organizatör: TÜLOMSAŞ
+90 222 224 00 00

Demiryolu İhale Haberleri Ara

Levent Ozen hakkında
Her yıl yüksek hızda büyüyen Türkiye demiryolu sektörü Avrupa’nın lideri. Bu hızını yüksek hızlı trenlerden alan demiryollarına yapılan yatırımlar da artmaya devam ediyor. Ayrıca şehiriçi ulaşım için yapılan yatırımlarla birlikte, yerli üretim yapan pek çok firmamızın yıldızı parlamaktadır. Yerli tramvay, hafif raylı sistem ve metro aracı üreten firmaların yanında, Türk yapımı yüksek hızlı “milli tren” imalatına başlanmış olması gurur vericidir. Bu gurur verici tabloda olmaktan bizde oldukça mutluyuz.

İlk yorum yapan olun

Yorumlar