Çinden getirilen tramvayın test sürüşüne başlanacakÇinden getirilen tramvayın test sürüşüne başlanacak :Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin İtalya’dan sonra Çin’den aldığı 5 tramvaydan ilki Rus kargo uçağıyla Samsun Çarşamba Havalimanı’na getirildi. 39 metre uzunluğundaki tramvay 2 parça halinde TIR’lara yüklenerek Samsun Ulaşım AŞ’nin depo sahasına ulaştırıldı. Yoğun güvenlik önlemleri altında getirilen tramvay, vinçlerle kaldırılarak raylara indirildi. Tramvayın test sürüşüne ise hazırlıkların tamamlanmasının ardından başlanacağı öğrenildi.
3 yıl önce hizmete giren Samsun Hafif Raylı Sistem Projesi’nde artan yolcu talebini karşılamak isteyen Büyükşehir Belediyesi, daha önce İtalya’dan aldığı 16 tramvaya ilaveten 5 tane daha tramvay alınmasını kararlaştırmıştı. Geçen yıl gerçekleştirilen tramvay yapım ihalesini kazanan Çin’in CNR firması, yapımını tamamladığı ilk tramvayı Samsun’a gönderdi. Daha önce gemiyle planlanan ancak Uzakdoğu’daki Haiyan tayfunu sebebiyle bundan vazgeçilen teslimatın uçakla yapılmasına karar verilmişti. 3 gün önce 88 metre uzunluğundaki Rus kargo uçağı Antonov An-225 Mriya ile Samsun Çarşamba Havalimanı’na getirilen tramvay, titiz çalışma sonucu uçaktan indirilerek 2 parça halinde TIR’lara yüklendi. Gece yarısı yoğun güvenlik önlemleri altında havalimanından yola çıkan tramvayların şehre getirilişi, objektiflere yansıdı. Tramvayı taşıyan TIR’lar, Samsun Ulaştırma AŞ depo sahasına geldi. Vinçler yardımıyla kaldırılarak raylara konulmaya başlanan tramvay parçaları birleştirilerek, birkaç gün içinde test sürüşlerine başlanacak.
Samulaş AŞ yetkililerinden alınan bilgiye göre yılbaşına kadar 2 tramvayın daha Samsun’a getirileceği, kalan 2 teslimatın ise yılbaşından sonra yapılmasının planlandığı belirtildi. Yetkililer, kalan 4 tramvayın getirilip test sürüşlerinden sonra hizmete girmesiyle tramvay sayısının 21’e ulaşacağını, yolcu yoğunluğunu ve artan talebi bir nebze karşılayacağını söylüyor.

Kaynak : www.bugun.com.tr

Reklamlar